Home / Aktualności / NVIDIA GPUDirect przyspiesza przesyłanie i przetwarzanie danych z NVMe do karty graficznej i vice versa

NVIDIA GPUDirect przyspiesza przesyłanie i przetwarzanie danych z NVMe do karty graficznej i vice versa

NVIDIA stworzyła bezpośrednie połączenie między procesorami graficznymi a pamięcią podłączoną do NVMe nazwane GPUDirect, aby przyspieszyć przesyłanie i przetwarzanie danych. Do tej pory procesor karty otrzymywał dane pobierane z lokalnych lub zdalnych urządzeń pamięci masowej obsługiwanych przez procesor (CPU). Jak wiemy, procesory graficzne są bardzo wydajne i mogą czekać na dane, aczkolwiek przetwarzanie przez CPU danych z dysków NVMe, nie jest wystarczająco szybkie.

Implementacja GPUDirect Storage odciąża procesor serwera hosta i jego pamięć (tzw. bufor odrzuceń), i ustanawia bezpośrednie połączenie między GPU a pamięcią podłączoną do NVMe. GPUDirect Storage wykorzystuje bezpośredni dostęp do pamięci, aby przenosić dane do i z GPU wykorzystując do tego celu silnik bezpośredniego dostępu do pamięci.

Wyniki są obiecujące. Na przykład w blogu NVIDIA zauważyła, że „ GPUDirect i NVIDIA DGX-2 zapewnia bezpośrednią ścieżkę danych między pamięcią masową a pamięcią GPU, która jest 8 razy szybsza niż niezoptymalizowana wersja, która nie używa GPUDirect Storage. ”

W blogu dla programistów z kolei “zieloni” wspomnieli: „Podczas gdy przepustowość z pamięci systemowej procesora (SysMem) do procesorów graficznych w NVIDIA DGX-2 jest ograniczona do 50 GB / s, przepustowość z wielu napędów i wielu kart sieciowych można połączyć w celu osiągnięcia maksymalnej przepustowości np. ponad 200 GB / s w przypadku układów DGX-2„

Na podstawie powyższego można sobie uzmysłowić jak ważna jest eliminacja wąskiego gardła przesyłu danych między dyskiem SSD a kartą graficzną. Choć technologia ta dopiero raczkuje, można założyć, że trafi ona na rynek w przeciągu najbliższych kilku lat (prawdopodobnie dwóch kolejnych).

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.