Home / Aktualności / Nvidia GEFORCE GTX 750 oraz GTX 750 Ti – Maxwell wystartował

Nvidia GEFORCE GTX 750 oraz GTX 750 Ti – Maxwell wystartował

Nvidia GEFORCE GTX 750 series

W dniu dzisiejszym o godz. 15:00 oficjalnie zadebiutowała nowa architektura firmy Nvidia – Maxwell – która na rynku debiutuje wraz z kartami graficznymi z serii GTX 750 oraz GTX 750 Ti. Opisywany debiut jest wyjątkowy nie tylko z uwagi na fakt, że nowa architektura debiutuje za sprawą modeli ze średniej półki, ale również zastosowanego procesu technologicznego.

Modele z rodziny GEFORCE GTX 750 i GTX 750 Ti posiadają bowiem układy graficzne GM107 (Maxwell) wykonane w 28-nm procesie technologicznym, który jest identyczny jak w dotychczasowych modelach z linii GTX 600 oraz GTX 700. Ponadto pozostałe (wydajniejsze) konstrukcje oparte o architekturę Maxwell mają być już wykonane w nowszym, 20-nm procesie litograficznym.

Nvidia przed debiutem modeli GTX 750 i GTX 750 Ti zapewniała, że znacząco usprawni wydajność/Wat względem architektury Kepler. Czy tak się stanie nie omieszkamy sprawdzić, jak tylko dotrze do nas reprezentant rodziny GTX 750 Ti. Niestety ze względu na małe zamieszanie z firmą kurierską kartę graficzną, którą mieliśmy otrzymać dzisiaj, dostaniemy w dniu jutrzejszym.

Inżynierowie firmy Nvidia w układach GM107 zastosowali szereg zmian, wśród których znajduje się m.in. nowy silnik o nazwie GigaThread Engine, w miejscu bloków SMX pojawiły się nowe bloki SMM (Maxwell Streaming Multiprocessors), zwiększono ilość pamięci cache L2 (z 256 kB do aż 2 MB), zwiększono wydajność IPC (Instructions Per Cycle), dodano kolejny poziom stanu uśpienia (GC5), a także dodano silnik NVENC odpowiedzialny za obsługę formatu H.264.

Ponadto wielu użytkowników komputerów osobistych, a przede wszystkim fanów firmy z Santa Clara ucieszy fakt, że wraz z kartami GTX 750 oraz GTX 750 Ti funkcja GPU Boost trafia także do modeli ze średniego poziomu wydajnościowego/cenowego.

Nvidia GTX 750 GTX 750 Ti specyfikacjaNvidia GM107 GPU photo 1

Nvidia GM107 GPU photo 2

Źródło: TechPowerUp, Internet

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.