Home / Aktualności / Nvidia 50HX oraz 90HX – nowe karty graficzne stworzone do miningu

Nvidia 50HX oraz 90HX – nowe karty graficzne stworzone do miningu

Firma Nvidia rozszerza swoje plany wprowadzenia kart graficznych stworzonych specjalnie do „koparek” służących do kopania kryptowalut (mining). Problem dostępności układów graficznych spowodowany jest nie tylko pandemią, ale także dalszym rozwojem kryptowalut, co przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na karty graficzne.

Taka sytuacja doprowadziła do długotrwałych niedoborów „grafik” na rynku, a także znacznego wzrostu ich cen – zarówno modeli nowych, jak i używanych. Producenci starają się – tak jak Nvidia – wprowadzać zatem konstrukcje dedykowane wyłącznie miningowi, aby w ten sposób częściowo zmniejszyć deficyt produktów dla graczy.

Dotychczas słyszało się o dwóch modelach o symbolach 30HX oraz 40HX opartych o układy Turing TU116 oraz TU106, jednak firma z Santa Clara wprowadzi na rynek kolejne dwa modele. Jeden z nich o oznaczeniu 50HX oparty będzie również o GPU z rodziny Turing TU102 (znany z GTX 2080 Ti), zaś najmocniejszy w rodzinie model 90HX tym razem bazować będzie na chipie Ampere GA102-100 (RTX 3080).

Źródło: VideoCardz

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.