Home / Aktualności / NUC 11 Essential Intela z procesorem Pentium Silver i Celeron SoC

NUC 11 Essential Intela z procesorem Pentium Silver i Celeron SoC

Choć mówi się, że rozmiar ma znaczenie, czasami jednak jego brak może też mieć spore korzyści. Weźmy na przykład małe ale względnie wydajne komputery mini-pc takie jak Intel NUC 11 Essential, NUC nowej generacji, wyposażony w układy Pentium Silver i Celeron SoC oparte na krzemie 10 nm „Jasper Lake”. Wśród opcji znajduje się Pentium Silver J6005, zawierający 4-rdzeniowy / 4-wątkowy procesor oparty na mikroarchitekturze „Tremont”, iGPU Gen11 z 32 jednostkami wykonawczymi oraz dwukanałowy interfejs pamięci DDR4. Ciekawą opcją jest też Celeron J5105, z nieco niższymi częstotliwościami taktowania oraz Celeron J4505, model z 2-rdzeniowym / 2-wątkowym procesorem.

NUC 11 Essential jest wyposażony w dwa gniazda DDR4 SO-DIMM obsługujące do 16 GB dwukanałowej pamięci DDR4-2933. Procesor iGPU Gen11 jest wykorzystywany do wystawiania portu HDMI 2.0b i DisplayPort 1.4, z których oba obsługują wyświetlacze 4K do 60 Hz. Łączność obejmuje 802.11ax + Bluetooth 4.2 z funkcją odciążania dźwięku; Przewodowa sieć LAN 1 GbE, cztery porty USB 3.1 typu A 5 Gb / s oraz dwa porty USB 2.0. W zestawie zasilacz o mocy 65 W. Mierzy 135 mm x 115 mm x 36 mm.

Taki komputerek nie tylko doskonale sprawdzi się do pracy czy oglądania filmów ale również jako emulator gier NES / SNES oraz innych. W dodatku ze względu na wspomniane rozmiary zmieści się w każdym niedostępnym dla typowego Peceta mijejscu a gdy zajdzie taka potrzeba, łatwo przetransportowany.

Intel najwyraźniej nie planuje wypuścić NUC 11 Essential przed pierwszym kwartałem 2022 roku, a biorąc pod uwagę niedobory na rynku podzespołów, z którymi borykają się obecnie wszyscy, nie ma gwarancji, że Intel będzie w stanie dostarczyć nowego NUC-a zgodnie z harmonogramem.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.