Home / Motoryzacja / Nowy Top Gear – spora dawka informacji o nadchodzącym show BBC

Nowy Top Gear – spora dawka informacji o nadchodzącym show BBC

Nowy Top Gear

Po zeszłorocznym incydencie z Jeremym Clarksonem, nowy Top Gear jest tak samym ryzykiem dla BBC jak wejście do elektrowni w Czarnobylu. Duchy Jezzy’ego Maya i Hammonda nadal będą się pojawiać w tym show, pomimo, że sławna trójka ma już swój nowy show w Amazonie.

Głównym prowadzącym ma być Chris Evans, gwiazda porannego show w BBC Radio 2, TFI Fridays stanowić ma zamiennik Clarksona, natomiast pozostałych sześciu współprowadzących – stanowić łącznie z ni siedmiu jeźdźców apokalipsy. Ciężko określić na obecnym stadium czy w stronę świetlanej przyszłości czy zagłady show, który nadal posiada (rzekomo) 350 milionową publiczność.

Wśród wspomnianych sześciu prezenterów nowego Top Geara najbardziej znaną (przynajmniej części z was) będzie Matt Le Blanc, czyli popularny Joey z “Przyjaciół”. Pozostałymi będą Chris Harris, Rory Reid, Eddie Jordan, Sabina Schmitz oraz Stig.

Podczas gdy Chris Harris to recenzent i redaktor motoryzacyjnych kanałów na YouTube, tak Rory Reid jest to jeden z redaktorów technologicznych strony Recombu – jedyny, który musiał aplikować o pozycję w nowym show BBC. Jest on brytyjskim prezenterem motoryzacyjnym, który ponadto lubuje się w nowych technologiach. Eddie Jordan z kolei to były irlandzki szef sportu motorowego, a także biznesman, prezenter i muzyk w jednym. Sabine Schmitz, która pojawił się w oryginalnym Top Gear to niemiecka gwiazda wyścigów na torze Nürburgring i kierowca testowy BMW i Porsche.

nowy top gear 01

Mając tylko i wyłącznie powyższe informacje można by pomyśleć, że to idealna mieszanka paliwa do nowego programu motoryzacyjnego, który pomimo zeszłorocznego zgrzytu nabierze ponownie rozpędu. Niemniej jednak pozostaje niewiadomy składnik, a mianowicie więź pomiędzy prowadzącymi, coś, co ciężko będzie skopiować od Clarksona i spółki.

Pomimo, że jak twierdzi Evans w wywiadach nie czuje on presji (dlaczego zresztą miałby ją czuć), gdyż po pierwsze show nie jest dla niego aż tak ważny ze względów finansowych, a po drugie, nawet jeśli się nie uda nie wpłynie to na jego karierę. Nie będzie to odkryciem na miarę Ameryki, że będzie on próbował połączyć swoją motoryzacyjną pasję z humorem, jakie niektórzy mieli okazję doświadczyć podczas słuchania lub oglądania jego programów TV. Nowy głównodowodzący uważa też, że dotychczasowy Top Gear zmierzał i tak w stronę wyginięcia, a to za sprawą Clarksona, który nie wybierał w osobach, które obrażał, czego dowodem była sytuacja w Argentynie, czy zwolnienie go za incydent z kolegą z zespołu tworzącego show.

nowy top gear 02

Niemniej jednak gaża Evansa zmotywowała go na tyle, że włożył on w nowy Top Gear sporo pracy, włącznie z ustawieniem produkcji, dobraniem zespołu prezenterów, wyborem lokalizacji do zdjęć itd. W tym samym czasie nie zrezygnował on z rozwijania TFI Fridays – jego ulubionego show. 

Co wiemy, to to, że wstawka muzyczna na początku programu się nie zmieni podobnie do systemu programu polegającego na rozmowach, wywiadach, żartach, żywej publiczności podczas nagrywania programu oraz popisów kaskaderskich i wyjazdach w plener. Pojawić się mają także testy aut.

nowy top gear 03

Głównymi prowadzącymi mają być tzw. pewniaki czyli Evans i LeBlanc, z pozostałymi aktywnie wypełniającymi tło. To raczej oczywiste mając na uwadze komediowe zacięcie obu panów. Harris, Jordan, Reid, Shmitz mają nagrywać filmy osobno oraz pojawiać się w Top Gearze i rozmawiać o tym co robili. Sporo filmów jak się dowiadujemy ma wspólny mianownik Chrisa Evansa i Matta LeBlanca, z pozostałym uczestnikiem ze wspomnianej piątki pozostałych prezenterów (lub głównie czwórki, gdyż Stig nie jest za bardzo angażującym się w konwersacje uczestnikiem show).

Evans dementuje spekulacje dlaczego w programie pojawiła się jedna kobieta, oraz czy decyzja ta była podjęta pod wpływem krytyki odnośnie starego show. W wypowiedziach wspomina, że zbierał członków nowego zespołu bazując na indywidualnych cechach każdego z nich (z wyjątkiem Rorego Reida, który sam zaaplikował o pracę), oraz że pojawienie się jedynej kobiety, czy ich sześciu nie miało by dla niego większego znaczenia, gdyby nie posiadały one zdolności, których on szukał. Sabina Shmitz znalazła się w nim ponieważ jako jedyna kobieta wygrała 24 godzinny rajd na słynnym niemieckim torze Nürburgring w 1996 roku.

Nowy Top Gear ma być filmowany na torze zaprojektowanym do testowania Lotusów Formuły 1 w Dunsfold Aerodrome koło Cranleigh, niedaleko Surrey. Zarówno studio znajdujące się w hangarze jak i trasa zostały odświeżone na potrzeby nowego programu. Nowi prezenterzy będą testować zarówno tzw. kit cars, jak i lekkie konstrukcje ponad super samochody i  trzy hotchatche w każdym programie, więc emocji z pewnością nie zabraknie. Wśród już przetestowanych aut znalazł się m.in. nowy Dodge Viper, który ekipa próbowała w Stanach Zjednoczonych w Nevadzie na torze Fallon Air Base.

nowy top gear Ken Block

Nie tak dawno wyciekły też informacje do prasy o rzekomym braku wiedzy Matta LeBlanca odnośnie zdjęć z “paleniem gum” z Kennem Blockiem, znaną amerykańską gwiazdą motoryzacji. To znaczyło by, że taki popis również pojawi się w nowym show. 

Podsumowując, ciężko zgadywać czy nadchodzący Top Gear okaże się ponownie hitem BBC, czy może gwoździem w trumnie tej stacji telewizyjnej. Przynajmniej na obecnym stadium i bez oglądania chociażby jednego odcinka. Jedno jest pewne, że pierwsze kilka epizodów okaże się kluczowe, tak samo jak nadchodząca konkurencja Amazonu z Clarksonem, Mayem i Hammondem w roli głównej, który ma już tytuł – The Grand Tour. Jedno jest prawie pewne, Jezza (clarkson) zapewne nie raz zafunduje nam analogię do swojego następcy Chrisa Evansa, którego nowy show pojawi się w brytyjskiej telewizji już 29 maja, a więc dosłownie za kilka tygodni.

nowy top gear clarkson