Home / Aktualności / Nowy Peugeot 308 3-generacji zaprezentowany!

Nowy Peugeot 308 3-generacji zaprezentowany!

Firma Peugeot zaprezentowała wreszcie najnowszą generację swojego sztandarowego modelu, którym jest kompakt o oznaczeniu 308. Schodząca z rynku generacja  otrzymała tytuł Europejski Samochód Roku 2014, także przed jego następcą stoi niełatwe zadanie dotrzymania kroku utytułowanemu poprzednikowi.

Niestety chyba w kwestii designu stylistom nie do końca udało się stworzyć kolejny piękny samochód na miarę najnowszych 508 czy 208. Naszym zdaniem model ten otrzymał nie najlepsze proporcje nadwozia, a zwłaszcza jej przedniej części. Szyba przednia została pochylona pod większym kątem względem poprzednika oraz przesunięta o 10 cm do przodu, całość jest zaś dłuższa o 10,7 cm i o trochę ponad 2 cm niższa. Rozstaw osi urósł zaś z 2620 mm do wartości 2675 mm.

Najnowsza 308-mka powstała na zmodyfikowanej platformie EMP2 (Efficient Modular Platform), która zaoferuje nie tylko jednostki spalinowe (benzynowe z rodziny PureTech oraz BlueHDI), ale także warianty typu Hybrid oraz plug-in Hybrid. Na chwilę obecną mówi się o 110- oraz 130-konnej jednostce benzynowej 1.2,  130-konnej jednostce wysokoprężnej 1.5 oraz hybrydowych wersjach o mocach 180 i 225 KM. Być może w dalszej perspektywie czasu zobaczymy także na wzór mniejszego e-208, elektryczny wariant e-308. Za to bardziej niż pewne wydaje się być to, że w gamie Peugeot-a 308 A.D. 2021 nie zabraknie 300-konnej wersji 4×4 znanej choćby z 508 PSE (zapewne również dysponującej emblematem z rodziny PSE – Peugeot Sport Engineered).

Do wyboru tak jak w bieżącej generacji 308 klienci otrzymają możliwość wyboru ręcznej 6-biegowej lub 8-biegowej skrzyni automatycznej. Pojemność bagażnika zależeć będzie od źródła napędu, która w wariantach czysto spalinowych dysponować będzie pojemnością 412-litrów, zaś w hybrydowych zaoferuje ona pojemność 361-litrów.

W kwestii multimediów zajdzie chyba najwięcej zmian. Poza opcjonalnym systemem audio marki Focal składającym się z 10-głośników o łącznej mocy 690W przyszli właściciele Peugeota 308 3-generacji otrzymają wirtualne zegary o przekątnej 10-cali z efektem 3D znanym z Peugeot-ów 208 i 2008, również 10-calowy ekran multimediów o nazwie Peugeot i-Connect Advanced (IVI) z umieszczonym pod nim zestawem „fortepianowych” przycisków znanym z innych modeli marki od 208 po 5008. Ponadto użytkownicy będą mogli porozumiewać się ze swoim samochodem za pomocą hasła „OK Peugeot!” – pytanie czy pozwoli on na tak zaawansowana interakcję z samochodem, jak ta znana z Mercedesa klasy A?

To nie wszystko wnętrze ozdabiać ma także nastrojowe oświetlenie oferujące do wyboru 8-kolorów podświetlenia, a o komfort kierowcy i pasażera z przodu zadbają fotele AGR z funkcją masażu oraz 10-kierunkową regulacją czy podgrzewana kierownica, a także wnętrze wykończone alkantarą czy aluminium.

Nowością w Peugeot 308 3-generacji będzie także przeprojektowane logo nawiązujące do jednego z logotypów z lat 60. XX-wieku. W gamie kolorów nadwozia pojawią się także takie kolory jak Vertigo Blue, Elixir Red, Pearl White, Ice White, Artense Grey, Noir Perla Nera oraz prezentowany na poniższych zdjęciach Olivine Green.

Najnowsza generacja Peugeot 308 na drogach pojawić ma się we wrześniu tego roku, a zamówienia powinniśmy już móc składać w czerwcu, kiedy to poznamy ceny tego modelu. Wersja kombi oznaczona literami SW powinna dołączyć do hatchback-a pod koniec roku.

Źródło: Internet

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.