Home / Aktualności / Nowy kontroler NAND PCIe 5.0 firmy Phison przeniesie transfery dysków SSD na kolejny poziom

Nowy kontroler NAND PCIe 5.0 firmy Phison przeniesie transfery dysków SSD na kolejny poziom

Choć standard PCIe 5.0 został ogłoszony w 2019 roku, tuż przed finalizacją PCIe 4.0 to na dzień dzisiejszy PCIe 4.0 można spokojnie powiedzieć, że nie poprawia ono wydajności nawet z najmocniejszą  dostępną kartą graficzną. Niemniej jednak pozwolił on producentom dysków SSD wyprodukować jedne z najszybszych do tej pory konsumenckich urządzeń pamięci masowej.

Dyski te osiągają prędkości przekraczające 7000 megabajtów na sekundę, ale jak widzieliśmy w przypadku prototypu Kioxia PCIe 5.0 SSD, nie potrwa długo, zanim będziemy mieli dostęp do dysków NVMe, które mogą osiągnąć ponad 14 000 megabajtów na sekundę. Jest to możliwe dzięki przepustowości 32 Gb/s na linię PCIe 5.0, która jest dwukrotnie większa niż w przypadku PCIe 4.0.

Phison twierdzi, że robi postępy w zakresie kontrolera SSD nowej generacji dla formatów M.2, U.3, E1.S i E3.S, który trafnie nazywa się E26 Gen5. Nowy konfigurowalny układ jest oparty na rdzeniach Arm Cortex-R5 połączonych z szeregiem akceleratorów o niskim poborze mocy, nazwanych łącznie CoXProcessor 2.0. Oferuje on wsparcie dla interfejsów ONFI 5.x i Toggle 5.x NAND, a także funkcje korporacyjne, takie jak podwójny port PCIe, wirtualizacja wejścia/wyjścia z jednym głównym wejściem/wyjściem (SR-IOV) i strefy nazw (ZNS).

Phison ponadto uważa, że uniknęła użycia kilku IP (własności intelektualnych) innych firm, co oznacza, że ​​powinna być szybciej wprowadzić produkty wykorzystujące swój kontroler na rynek i lepszą kontrolę nad rozwojem oprogramowania niż konkurenci, tacy jak Silicon Motion.

Chip E26 Gen5 będzie produkowany przy użyciu 12 nm procesu technologicznego  i jest już testowany przez producentów płyt głównych i dysków SSD do testów i tuningu. Phison nie ma dokładnej daty, kiedy możemy spodziewać się pierwszych komercyjnych produktów opartych na nowym kontrolerze, ale firma spodziewa się, że wylądują one w drugiej połowie 2022 roku.

Oznacza to, że pierwsze dyski SSD PCIe 5.0 dla konsumentów pojawią się kilka miesięcy po wydaniu Intela Alder Lake, co ma nastąpić pod koniec tego miesiąca. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.