Home / Konsole / Nowy interfejs Xbox One już jest – co w nim nowego?

Nowy interfejs Xbox One już jest – co w nim nowego?

nowy dashboard xbox one 01

Nowy interfejs Xbox One (dla czepialskich interfejs) zgodnie z obietnicą, a może raczej zapowiedzią zawitał do redakcyjnej konsoli w związku z czym postanowiliśmy podzielić się z wami jego najważniejszymi funkcjami oraz naszymi spostrzeżeniami.

Bez wątpienia, nowy interfejs jest bardziej czytelny i przejrzysty, a także „na czasie”. Nie tylko doskonale pasuje do konsoli nowej generacji ale również działa sporo szybciej. To zdecydowany plus dla Microsoftu.

Na pierwszy rzut oka nie sposób, jego zupełnej odmienności w stosunku do poprzednika, i o ile ustawiliście swoją konsolę w stanie czuwania, to powinniście obudzić się z nowym interfejsem zaktualizowanym automatycznie.

Co więc jest najbardziej warte uwagi, dlaczego aż tyle o to szumu. Nowy dashboard, czyli centrum sterowania konsoli MS to tylko podłoże do szeregu nowych funkcji w tym kompatybilności wstecznej z Xboxem 360, większej integracji z naszymi (i nie tylko) znajomymi, wzbogacone centrum gier, czy w końcu sam sklep.

 

Kompatybilność wsteczna

Możliwość grania zarówno w gry pochodzące z cyfrowej, jak i tradycyjnej czyli dyskowej wersji Xboxa 360 będą mogły być wykorzystywane w Xbox One, a w zasadzie ich dosyć spora liczba.

Na chwilę obecną jest to ok. 100 tytułów, a bardziej ciekawą niż granie w stare gry na nowej konsoli jest to, że można wtedy wykorzystać nowe triki takie jak robić zrzuty ekranu, nagrywać filmiki, streamować rozgrywkę czy też korzystać z poprzednio zapisanych stanów gier, dodatków czy osiągnięć.

Co więcej posiadacze kont Xbox Live Gold mogą grać ze swoimi znajomymi, bez względu na konsolę, oraz zgodnie z obietnicą Microsoftu, od teraz posiadacze konsoli Xbox One będą mogli pobierać darmowe gry także dla konsoli Xbox 360. Takie posunięcie zwiększy ilość gier do 4, zamiast tradycyjnych 2.   

 

Szybsze, bardziej socialne doświadczenie z Xbox One

nowy dashboard xbox one 02

Integracja z Windows 10 wprowadzona z nowym interfejsem Xbox One, na pewno nie wyszła tej konsoli na złe. Nie dość, że możemy wykonać te same czynności znacznie szybciej (do 50 procent), to ogólne odczucie obcowania jest zdecydowanie bardziej płynne już od pierwszego momentu.

W bardzo łatwy sposób można teraz wysłać znajomym wiadomość, zaprosić do wspólnej gry czy uzyskać aktualizacje o swoich i ich postępach, zarówno z interfejsu głównego jak i z gry.

 

 Nowy przewodnik oraz centrum społeczności

nowy dashboard xbox one 05x
Przewodnik:
Nowy przewodnik jest naprawdę łatwo dostępną i oferującą niezbędne funkcje takie jak lista naszych znajomych, ustawienia, powiadomienia, wiadomości czy kilku innych w jednym miejscu. Nie musimy w tym celu opuszczać naszego centrum dowodzenia. Brawo.

Community (Społeczności): sekcja ta udostępnia nam zarówno dostęp do całej społeczności Xbox Live, a więc możemy za jej pomocą zarówno komentować, dzielić się naszą zawartością (np. zrzuty ekranu, filmiki), czy lubić to czym podzielił się ktoś ze wspomnianej społeczności.

 

Nowy wygląd interfejsu, Przewodnik medialny oraz Sklep

Centrum dowodzenia: Już z ekranu głównego możemy w łatwy i szybki sposób dzielić się ze społecznością zrzutami ekranu, filmami a także zobaczyć czy nasi znajomi grają w to co my, a za jednym przyciśnięciem prawego spustu jesteśmy przenoszeni do naszej zawartości (gry i aplikacje). To duże usprawnienie w stosunku do poprzednika, no i pełniejsze wykorzystanie kontrolera.

nowy dashboard xbox one 06

Przewodnik medialny: Pomimo, że przewodnik telewizyjny nie jest w Polsce tak rozwinięty jak za granicą, to oferuje on dosyć przybliżone funkcje, w tym polecane programy TV z funkcją obraz-w-obrazie oraz programy i filmy z aplikacji internetowych w tym np. z YouTube. 

nowy dashboard xbox one 03

Sklep: Nowy sklep jest jeszcze bardziej przejrzysty. Bez kłopotu znajdziemy teraz gry, filmy, programy TV czy muzykę pogrupowane według polecanych, nowości, najczęściej pobieranych / oglądanych, najlepiej ocenianych czy nadchodzących premier. Wszystko jak na dłoni.

nowy dashboard xbox one 04

Huby gier

Huby gier, czyli ogólnie rzecz ujmując centrum z takimi funkcjami jak informacje o grze, o znajomych w nią grających, ciekawostki od developera czy też nasze osiągnięcia i inne statystyki zostały pod wieloma względami ulepszone i rozszerzone.

 

Ustawienia

nowy dashboard xbox one 07

Nie dość, że nowy interfejs Xbox One usprawnia kluczowe dla graczy funkcje i wygląd, to jeszcze ustawienia systemowe. Pogrupowane bardziej logicznie i bardziej czytelne, są teraz łatwiej i szybciej dostępne, np. ze wspomnianego przewodnika.

Podsumowując, chcieliśmy wspomnieć, że Microsoft a raczej jego programiści zrobili kawał dobrej roboty. Wspólnym wysiłkiem udało się osiągnąć świeży wygląd, szybkość działania i wiele funkcji, w tym kompatybilność wsteczną z Xboxem 360.

Uważamy również, że kolejnym „pozytywnym” uderzeniem będzie późniejsze wprowadzenie asystentki Cortany (dołączy ona w 2016 roku), kończąc niemalże integrację Xboxa One z systemem Windows 10 i całym ekosystemem Microsoftu.

Gdyby nowy interfejs wkroczył wraz z premierą Xbox One, jesteśmy pewni, że zdobył by jeszcze większą rzeszę fanów. Ale jest to tylko nasze zdanie. Chcielibyśmy również poznać wasze na ten temat. Czy wasze konsole zaktualizowały się same, jeśli nie to nic straconego, wskoczcie w opcje i wykonajcie ręczna aktualizację. Na pewno warto.

Jeden komentarz

  1. No w końcu. Nie mogłem się doczekać nowego interfejsu od czasu pierwszych screenów. Bardzo mnie cieszy, że będę mógł grać w gry z Xboxa 360, no i że całość wygląda lepiej i działa szybciej. Na Cortanę poczekam. Zresztą mam ją z powrotem w Halo 5.