Home / Aktualności / Nowy HTC One (2014) kontra stary HTC One (2013) – porównanie

Nowy HTC One (2014) kontra stary HTC One (2013) – porównanie

Nowy HTC One 2014 kontra HTC One 2013
Nowy HTC One (M8) pojawi się kilka dni temu i dlatego chcieliśmy wam nieco pomóc porównując go do do jego starszego brata HTC One (M7) z 2013 roku, tak aby rozwiać wątpliwości czy kupić nowy czy stary model. HTC nieco uważniej wysłuchało narzekań nabywców poprzedniego modelu i „dopieściło” swoją niemalże doskonałą recepturę na sukces.

Wygląd

HTC One 2014 kontra HTC One 2013 zdjecie 2

Nie da się ukryć bliźniaczego podobieństwa obu smartfonów, które nieobytych z tematem osób może zwieść. Całą ta sytuacja przypomina nieco zagrywki producentów takich jak Apple cy Samsung, którzy po odniesieniu sukcesu z modelami iPhone 5 czy Galaxy S4 nieznacznie ulepszyło ich bolączki.

Tak więc nowy HTC One podtrzymuje tradycje starszego modelu pod względem wysokiej jakości wykonania.

Koreański koncern zdecydował się na pozbycie przycisków dotykowych na spodzie ekranu zastępując je przyciskami programowymi na głównym wyświetlaczu. Czarny pasek na spodzie starego modelu skrywa tylko logo HTC.

Nowego smartfon wydaje się niezaprzeczalnie większy a to za sprawą większego o 0,3 cala ekranu. Zwiększając ekran niestety nie udało się tego zrekompensować utratą wagi. Poczujemy tutaj nieznaczny jej przyrost co nie koniecznie jest wadą zważywszy na to, że przez to lepiej leży w dłoni.

Ekran

HTC-One-M8-vs-HTC-OneZwiększając małymi kroczkami rozmiar ekranu nowego HTC, koreański koncern pozostaje poniekąd w tyle z konkurencją oferujących obecnie nieco większe smartfony (tak na przykład Galaxy S5 z ekranem 5,2 cala). Posiadający ekran 4,7 cala model z 2013 roku czuje się wobec tej konkurencji jeszcze gorzej.

Po raz drugi w tegorocznym modelu HTC One zobaczymy ekran w technologii Super LCD 3.

Również rozdzielczość ekranu pozostała ta sama bo 1080p(Full HD). Zwiększenie rozmiaru samego ekranu poskutkowało nieznacznym spadkiem upakowania pikseli z 469 ppi na 442 ppi w nowym HTC One. Powiedzmy to sobie szczerze, ludzkie oko tego nie zauważy.

 Osiągi i specyfikacja nowego HTC One w porównaniu ze starym 

Nowy HTC One vs stary HTC One
Patrząc już na specyfikację można słusznie podejrzewać dosyć znaczny przyrost wydajności. Nowa „jedynka” posiada znacznie nowszy czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 801 taktowany zegarem 2.3 GHz.

Starszy model posiada hit poprzedniego roku czyli Snapdragon 600 pracujący z prędkością 1,7 GHz. Pod względem prędkości jest to tylko 600 MHz, lecz nie należy zapominać iż technologia również posunęła się do przodu.


Zarówno nowy jak i stary model HTC One wyposażony został w 2 GB pamięci RAM. Pamięć operacyjna obu smartfonów to jedno, druga sprawa tyczy się pamięci masowej w której stary HTC już konkurować nie może gdyż w przeciwieństwie do modelu 2014 nie posiada gniazda rozszerzeń pamięci micro SD. HTC M8 możemy doposażyć w maksymalnie 128 GB pamięci.

Choć pod względem specyfikacji HTC One z 2013 roku mógł konkurować ze swoim największym rywalem Galaxy S4, to pod względem dostępności i rozszerzalnej pamięci już nie. To właśnie spowodowało likwidację tych ograniczeń w obecnym modelu flagowego HTC. Pamięć jest rozszerzalna a dostępność sprzedaży odbyła się już po premierze.

Bateria to bolączka każdego smartfonu, także i tej marki biorąc pod uwagę opinie posiadaczy smartfonów HTC. W nowym „One” bateria zwiększyła swoją pojemność z 2,300 mAh (M7) do 2,600 mAh (M8). Zwiększenie pojemności to jedno, zaś technologi oszczędzania energii zaimplementowane w procesorze Snapdragon 801 powoduje jeszcze dłuszy czas pracy na baterii.

Kamera

nowy htc one smartfonKamera UltraPixel w starym M7 posiadała swoje dobre i złe strony.

Dobre osiągi podczas zdjęć przy słabym świetle oraz wsparcie oprogramowania Zoe spowodowały decyzję o powrocie tego duetu do nowego HTC One w 2014.

Jednak nie sądi się książki po jej okładce, i z tego względu stara nowa kamera zyskała nowe części oraz oprogramowanie, które jeszcze lepiej wykorzystuje mniejszy sensor optyczny.

Sama Zoe została użyta w HTC 2014 w nieco inny sposób, bardziej programowy niż sprzętowy jak również jej funkcje położyły większy nacisk na współdzielenie zdjęć z rodziną czy znajomymi.

HTC OneM8 kamera softwareNatomiast dzięki zastosowaniu podwójnego flashu LED dosyć znacznie poprawiono jakość zdjęć. Fakt ten wiąże się z wykrywaniem przez niego natężenia światła zewnętrznego i odpowiednie dostosowanie lampy co przejawia się bardziej realnym odzwierciedleniem tonów ludzkiej skóry.

Jednak najważniejszą zmianą dotyczącą kamery oraz faktem zainteresowania nowym HTC One jest użycie drugiej tylnej kamery. W jakim celu?

Druga kamera służy pobieraniu danych głębi dzięki czemu użytkownik może się wykazać kreatywnością chociażby poprzez zmianę ostrości (na miarę kamery Lytro), rozmazywanie tła zdjęcia, dodawanie efektów 3D czy kilku innych.

Oprogramowanie

new htc one 2014Nowy HTC One nie mógł się obyć bez najnowszej wersji systemu android, który w tym przypadku jest w wersji 4.4 (KitKat). Także użyto w nim najnowszą nakładkę HTC Sense 6.0 aby w jak najlepszy sposób zutylizować zmiany dokonane w smartfonie zarówno ze strony sprzętowej jak i programowej.

Stary HTC One z drugiej strony nie ma co pod tym względem żałować młodszemu bratu bowiem zarówno najnowszy android jak i nakładka od HTC zmieża również w jego kierunku. Kiedy, ciężko powiedzieć jako że nikt nie zabrał w tej sprawie oficjalnego stanowiska.

Co by nie było zarówno HTC Sense jak i KitKat są bardziej zmianami kosmetycznymi. Można mieć jednak nadzieję, że najnowszy system Google poprawi nieco żywotność baterii zarówno na nowym jak i starym urządzeniu.

Czego z pewnością część z nas się nie spodziewała, lub może sobie nie życzyła ze względu na fakt opróżniania baterii starego HTC One (M7) jest powrót BlinkFeed. Zmiany jakie go dotknęły to to, że nie jest on już jako jedna ze stron lecz w postaci pełnego przewijania. Dodano także nowe źródła wiadomości w tym uaktualniona wersja HTC Gallery oraz HTC TV, wykorzystującej obecność podczerwieni w nowym HTC One (IR).

Podobnie jak w Galaxy S4 (i notabene w S5) HTC użyło w nowym smartfonie gestów do obsługi czego jego poprzednik nie posiadał. Pojawiły się zatem gesty takie jak podniesienie telefonu do ucha w celu zainicjowania rozmowy czy podwójne stuknięcie w ekran w celu włączenia wyłączenia smartfonu.

A wy co sądzicie o nowym smartfonie? Czy wprowadzone zmiany są na tyle duże, że spowodują u was jego zakup? A może po prostu smartfon ten jest i tak na tyle dobry iż nie a się co zastanawiać tylko trzeba go kupić. Dajcie nam znać w komentarzach.

 Specyfikacja Nowy HTC One (M8) 2014 vs HTC One (M7) 2013

HTC One (2014)
HTC One (2013)
Wyświetlacz 5-calowy Super LCD 3, Full HD (1920 x 1080), 442 ppi 4.7-cala Super LCD 3, Full HD (1920 x 1080), 469 ppi
Procesor 2.3 Ghz Qualcomm Snapdragon 801 (cztero rdzeniowy) 1.7 Ghz Qualcomm Snapdragon 600(cztero rdzeniowy)
Pamięć RAM 2 GB 2 GB
Kamery Ultrapixel Duo, z podwójnym flashem LED
5 MP kamerka z przodu z szerokokątnymi soczewkami
4 MP kamera Ultrapixel z tyłu
2.1 MP kamera z przodu
Bateria 2,600 mAh 2,300 mAh
Pamięć masowa 16/32 GB, rozszerzalna 16/32 GB, nierozszerzalna
Sieci 3G, 4G LTE 3G, 4G-LTE
Łączność GPS, GLONASS, microUSB 2.0, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.0 LE, NFC GPS, GLONASS, microUSB 2.0, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.0 LE, NFC
Software Android 4.4 Kitkat Android 4.1 Jelly Bean
Dimensions 146.36 x 70.6 x 9.35 mm, 160 grams 137.4 x 68.2 x 9.3 mm, 143 grams