Home / Aktualności / Nowy 24-calowy iMac wygląda naprawdę ciekawie a do tego ma sporo nowości

Nowy 24-calowy iMac wygląda naprawdę ciekawie a do tego ma sporo nowości

Zgodnie z przypadkowym wyciekiem informacji, Apple podczas wczorajszego specjalnego wydarzenia przedstawiło kilka znaczących upgradów zarówno Apple TV (teraz w wersji 4K), 24 calowy iMac i iPad Pro – oba z procesorem M1 jak również nieco mniej ekscytujące tagi AirTags. 

W niniejszym artykule skupimy się jednak na pierwsze znaczącym fizycznym odświeżeniu iMaca od prawie dekady. Z nowego iMaca zniknął bulwiasty środek, który został zastąpiony płaską tabliczką, która wygląda jak duży iPad na stojaku. Według Apple ta nowa konstrukcja zmniejsza hałas dedykowany przez to urządzenie o imponujące 50 procent. 

Nowy iMac jest dostępny w siedmiu żywych kolorach – niebieskim, zielonym, różowym, srebrnym, żółtym, pomarańczowym i fioletowym – i jest wyposażony w 24-calowy wyświetlacz Retina 4,5K napędzany własnym chipem M1 od Apple. Wyświetlacz działa z rozdzielczością 4480 x 2520 pikseli (218 PPI) i obsługuje miliard kolorów, 500 nitów jasności i jest wyposażony w technologię True Tone, która kalibruje obraz korzystając z iPhone (w demonstracji zobaczyliśmy model iPhone 12). 24 calowy ekran to jedyny rozmiar zaprezentowany przez Apple. Nie wiemy czy kuracji odświeżającej zostanie poddany większy, 27 calowy model czy nie. 

Tegoroczną nowością jest kamera FaceTime HD 1080p i sześciogłośnikowy system dźwiękowy, który według Apple jest najlepszym aparatem i dźwiękiem, jaki kiedykolwiek pojawił się w komputerach Mac. Nowy, dwumetrowy, dopasowany kolorystycznie pleciony kabel zasilający mocuje się magnetycznie z tyłu iMac, łącząc go z wbudowanym zasilaczem.

Firma Apple po raz pierwszy dodała również uwierzytelnianie Touch ID do iMac, dostępne za pośrednictwem dołączonej klawiatury (w modelach średniej i najwyższej klasy).

Ceny nowego iMac zaczynają się od 1299 dolarów za podstawowy iMac z 8 GB pamięci, 256 GB pamięci i siedmiordzeniowym procesorem graficznym w czterech różnych kolorach do wyboru. Dodatkowe 200 „zielonych” zapewni nam ośmiordzeniowy procesor graficzny i kilka dodatkowych portów, a także klawiaturę Magic Keyboard z Touch ID (zaskakująco model podstawowy nie ma Touch ID). Dokładając kolejne 200 dolarów (łącznie 1699 dolarów) podwoi nam pamięć masową do łącznej pojemności 512 GB, chociaż modele z maksymalnie 16 GB pamięci RAM i 2 TB pamięci masowej można sobie łatwo skonfigurować samemu.

Zamówienia w przedsprzedaży rozpoczynają się 30 kwietnia, a dostępność planowana jest na drugą połowę maja.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.