Home / Aktualności / Nowe Renault Clio – stylowy i drapieżny maluch

Nowe Renault Clio – stylowy i drapieżny maluch

 

Renault przedstawiło właśnie swoje nowe Clio, które jest już piątą generację motoryzacyjnej ikony. Ikony chociażby z uwagi na dotychczasową sprzedaż w ilości około 15 milionów egzemplarzy. Clio, które zostało wprowadzone na rynek w 1990 roku jest bestsellerem marki na całym świecie. Clio bardziej niż jakikolwiek inny model stało się ulubionym samochodem miejskim.  W Europie od 2013 roku znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu samochodów segmentu B. W latach 2012 – 2018 jego sprzedaż rosła z roku na rok, co jest wyjątkowym osiągnięciem!

Bardziej nowoczesna i bardziej atletyczna sylwetka Nowego Clio bazuje na DNA marki, które stanowi o jego sukcesie od niemal 30 lat i czerpie z mocnych stron poprzednich czterech generacji, otwierając nowy i niecierpliwie wyczekiwany rozdział niezwykłej historii.

  • Tak jak Clio I, Nowe Clio korzysta z technologii stosowanych w modelach wyższej klasy jak Megane i Espace.
  • Niezwykle wysokie standardy w zakresie przestronności i wygody pochodzą z Clio II.
  • Podobnie jak Clio III, zapoczątkowuje nową erę pod względem jakości postrzeganej.
  • Od Clio IV przejęło wyrazistą stylistykę, która jest inspiracją dla całej gamy samochodów Renault i prawdziwą wizytówką marki.

Zaprojektowane zgodnie z zasadą „Evolution and Revolution” Nowe Clio wyznacza nowe standardy poprzez bardziej dojrzałą stylistykę nadwozia i zupełnie nowe wnętrze. Wyraźniejsza linia i bardziej muskularny przód sprawiają, sprawiają, że Nowe Clio jest bardziej żywiołowe, nowoczesne i natychmiast rozpoznawalne mimo, ze zostało stworzone w 100 procentach z nowych części. Całkowicie na nowo zaprojektowane wnętrze odwołuje się do segmentów wyższej klasy w zakresie jakości postrzeganej i dostępnych technologii. Większa funkcjonalność i łatwość w obsłudze to dla wszystkich kierowców zdecydowane zalety modelu.

Nowe Clio, który jest pionierem nowej generacji modeli Renault, będzie również dostępne w wersji R.S. Line o sportowym designie, która czerpie bezpośrednie inspiracje z Renault Sport.

Różnice są widoczne już na pierwszy rzut oka. Jakość postrzegana i ergonomiczne wnętrze zostały uznane przez projektantów wnętrza Nowego Clio za priorytety. Wnętrze samochodu wprowadza nas w nowy wymiar jakości postrzeganej dzięki zastosowanym wysokiej klasy materiałom, miękkiemu obiciu deski rozdzielczej, panelom drzwiowym i obramowaniu konsoli środkowej, a także perfekcyjnemu wykończeniu. Bardziej kompaktowa stylistyka zapewnia więcej przestrzeni i pozwala zintegrować większą liczbę systemów pokładowych. Innowacyjny „smart cockpit” Nowego Clio powstał z myślą o wygodzie kierowcy. Jego szerokość potęguje falisty kształt.

Kluczowym komponentem rewolucyjnego „smart cockpit” jest 9,3-calowy ekran multimedialny (o powierzchni dwa razy większej niż wersja 7-calowa), największy jak dotychczas w samochodach Renault. Pionowy i lekko wklęsły tablet, inspirowany rozwiązaniem wykorzystanym w Espace, optycznie powiększa deskę rozdzielczą i nadaje nowoczesny wygląd wnętrza oraz poprawia czytelność ekranu. Ekran z nowym inteligentnym systemem EASY LINK, zwrócony w stronę kierowcy, integruje wszystkie multimedia, nawigację i serwisy informacyjno-rozrywkowe, a także system MULTI-SENSE.

Najnowsze Clio zostało po raz pierwszy wyposażone w cyfrowy ekran, który zastępuje tradycyjne zegary analogowe. Technologia została przejęta z segmentów klasy wyższej. Ekran TFT o przekątnej od 7 do 10 cali pozwala niezwykle intuicyjnie personalizować ustawienia i zwiększa doznania z jazdy. Wersja 10-calowa ma wbudowaną nawigację GPS. Nowe Clio może poszczycić się największymi ekranami w swojej kategorii o przekątnych 9,3 i 10 cali.

Nowa, bardziej elegancka kierownica odznacza się wyrafinowaną stylistyką ze względu na wykorzystanie kompaktowej poduszki powietrznej. Dzięki temu kierowca lepiej widzi zegary i wskaźniki. Nowa kierownica jest wyposażona w podpórkę na kciuk i szerszy przycisk klaksonu, jest również wygodniejsza do trzymania. Została wyposażona w nowe, podświetlone elementy sterowania, a jej eleganckie chromowane wykończenie zwiększa jakość postrzeganą.

Z kolei konsola środkowa jest kluczowym elementem „smart cockpit” w Nowym Clio. Usytuowana wyżej dla lepszej ergonomii, wyposażona jest w krótszą dźwignię zmiany biegów, która znajduje się w idealnym położeniu dla kierowcy. Pokryta specjalnym materiałem konsola środkowa może być personalizowana w zależności od wersji wyposażenia oraz ma specjalne podświetlenie krawędzi. Pasażerom ułatwią podróż wyjątkowo praktyczne schowki wbudowane w dolną część konsoli oraz zintegrowana ładowarka indukcyjna do smartfona.

Co ciekawe, fotele w Clio zostały przejęte z modeli wyższej klasy. Dłuższe siedzisko i bardziej obejmujący kształt zapewniają lepsze podparcie. Wklęsły kształt półmiękkiej obudowy foteli zdecydowanie zwiększa przestrzeń na nogi dla pasażerów siedzących z tyłu. Nowe, cieńsze zagłówki, wsuwane w oparcie, poprawiają widoczność do tyłu. Materiały, podobnie jak w przypadku deski rozdzielczej, zostały wybrane ze szczególną starannością
i zapewniają wysoką jakość postrzeganą. Fotele są także bardziej ergonomiczne i łatwiejsze w obsłudze dzięki bardziej dostępnym elementom sterowania.

Przednie reflektory Nowego Clio zostały wykonane w technologii Full LED, która jest dostępna od podstawowej wersji wyposażenia. Układ świateł w kształcie litery C jest charakterystyczny dla gamy Renault i nadaje Nowemu Clio bardziej wyrazisty charakter. 

 

Tylne światła, podobnie jak przednie reflektory, mają charakterystyczny układ w kształcie litery C, który tworzy efekt głębi. Trzecie światło stopu, umieszczone w górnej części tylnej szyby, jest dłuższe i bardziej smukłe.

Podczas prac nad bagażnikiem projektanci chcieli stworzyć przestrzeń o kształcie zbliżonym jak najbardziej do sześcianu. System nagłośnienia BOSE został w pełni zabudowany i nie zajmuje miejsca w bagażniku, którego pojemność zwiększyła się do 391 litrów, co daje mu pierwsze miejsce w tym segmencie. Dodatkowe 26 litrów pojemności zapewniają schowki rozmieszczone we wnętrzu pojazdu. Podwójna podłoga ułatwia załadunek,
a przestrzeń bagażową można szybko zwiększyć po złożeniu tylnych foteli.

Clio będzie dostępne w kilku nowych kolorach, m.in. Orange Valencia, Brązowy Vison i Niebieski Celadon. Orange Valencia doskonale podkreśla dynamiczny charakter Nowego Clio. Głębia i połysk koloru to efekt zastosowania specjalnej, zabarwionej pomarańczowym pigmentem powłoki zewnętrznej, która została wykorzystana w branży motoryzacyjnej po raz pierwszy. Nowe Clio będzie dostępne w 11 kolorach i z trzema pakietami personalizacji nadwozia (czerwonym, pomarańczowym i czarnym).

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.