Home / Aktualności / Nowe procesory AMD Kaveri APU z 4 CPU oraz 8 GPU

Nowe procesory AMD Kaveri APU z 4 CPU oraz 8 GPU

AMD Kaveri APU Features 1
Podczas drugiego dnia pokazów Computex 2014 w Taipei, firma AMD zaprezentowała swoją serię procesorów  z rodziny Kaveri APU. Z czym firma wiąże nadzieje na najbliższą przyszłość, a więc…

AMD Kaveri mierzy w daszym ciągu w stronę mobilności i mniejszego zużycia energii. Ultracienkie i wysokowydajne komputery mobilne są coraz bliżej w dalszym ciągu na celowniku tej firmy.

Kaveri APU znajdzie zatem zastosowanie zarówno w domowych jak i profesjonalnych zastosowaniach a ich premiera zapoczątkowała nowy system funkcji nazwanych Heterogeneous System Architecture (HSA) oraz Graphics Core Next (GCN). AMD poza linią budżetową skierowaną dla użytkowników indywidualnych wypuści jednostki PRO mierząc bardziej w użytkowników biznesowych.

Kaveri APU ma zawierać aż do 12 rdzeni przetwarzających informacje, z których 4 stanowić ma CPU a 8 GPU. Nowa architektura HSA pozwala na równoczesną pracę obu z nich poprzez podzielenie zadań i kierowanie ich do odpowiednich rdzeni. Takie rozwiązanie ma pozwolić nie tylko na wydajność lecz również na efektywność.

Połączony w jedno Kaveri APU ma wspierać rozdzielczości 4K jak również wzbogacanie i przetwarzanie obrazu. 

Według zapewnień AMD jej najnowsze procesory APU korzystać mają z chipsetu x86 o nazwie kodowej “Steamroller” a tym samym oferować przetwarzanie informacji na poziomie 818 Gflops. Poza tym AMD Kaveri APU wspierać ma Direct 11.2, PCI-e gen. 3 oraz pamięci DDR3 2133 MHz.

Procesory AMD A10-7300, które mają być porównywalne do Intela i5-4200U 1.6 GHz mają osiągać podobne wyniki w testach PCMark. Jednak na właściwe testy i potwierdzenie lub zaprzeczenie wyników trzeba jeszcze poczekać.

AMD chwali się natomiast, że wydajność jej procesora do i5-4200U w testach 3DMark ma być 50 procent wyższa. Tak samo wydajnym ma być układ Kaveri FX-7500 oferujący również 50 proc. wyższe osiągi w 3DMarku niż Intel i7-4500U taktowany zegarem 1.8Ghz.

AMD Kaveri APU vs Haswell

Choć cen na razie nie podano z poniższego zdjęcia możemy zobaczyć jakie układy pojawią się niebawem i jakie taktowania / ilość rdzeni będą nam w stanie zaoferować. Poza cenami tajemnicą pozostaje dokładne pojawienie się prezentowanych tu APU AMD. Nowe Kaveri APU wyposażone mają być w układy graficzne Radeon R4, R5, R6 oraz R7.

 

nowe procesory AMD Kaveri