Home / Aktualności / Nowe płyty Asus ROG Z97 Maximus VII Formula

Nowe płyty Asus ROG Z97 Maximus VII Formula

Asus ROG Z97 Maximus VII Formula Watch Dogs

Asus ROG Z97 Maximus VII Formula oraz Maximus VII Formula/Watch Dogs zostały właśnie diś zapowiedziane przez tego giganta płyt głównych. Bazujące na najnowszym chipseie serii 9 a dokładnie Z97, płyty te wspierają 4-tą i 5-tą generację procesorów Intel Haswell, Haswell Refresh – Devil’s Canyon (z oznaczeniami K) oraz Broadwell.

Płyty te zostały dopracowane pod względem graczy i wspierają dwu-kanałowe pamięci DDR3 3300+ (po przetaktowaniu), konfiguracje 4 kart w trybie SLI lub 3-kierunkowy CrossFireX dla wykorzystania z kilkoma kartami graficznymi.

Standardem w tego typu płytach tak również w Asus ROG Z97 Maximus VII Formula są dwa porty SATA Express i 10 x SATA 3.0, które akompaniują się z 8 portami USB 3.0 / 6 USB 2.0. Producent zdecydował się również na dołożenie mPCIe Combo III + 802.11ac, Bluetooth 4.0 poza złączami mini PCI Express (mPCIe), M.2 (10 Gbit/s PCIe x2 oraz 6 Gbit/s SATA).  Także jak widzimy możliwości podłączenia urządzeń do tej płyty jest co najmniej wystarczająco.

Standard Republic of Gamers

Asus ROG Z97 Maximus VII Formula
Nie łatwo zadowolić wyrafinowanych graczy, lecz inżynierowie Asusa nie poddają się łatwo. W tym celu stworzono jeden z najlepszych system chłodzenia CrossChill w postaci szeregu miedzianych radiatorów w dopełnieniu kanałów chłodzących. Gdy użytkownik zdecyduje się na chłodzenie wodne, producent deklaruje temperatury niższe nawet o 23 stopnie Celsiusza.

 Obie opisywane tu płyty Asus ROG Z97 Maximus VII Formula oraz druga odmiana z grą Watch Dogs posiadają kartę dźwiękową SupremeFX Formula 2014  jak również gigabitową kartę sieciową Intela (opisywaliśmy jej nietypowe funkcje przy okazji płyty z serii 9 nie tak dawno temu).

SupremeFX Formula 2014 to dla przypomnienia połączenie ochrony elektro-magnetycznej i najlepszych dostępnych komponentów z 120 dB stosunkiem sygnału do szumu, który napędza układ przetwornika analogowo-cyfrowego Cirrus Logic CS4398 dostępnego z tyłu płyty.

Wzmacniacz operacyjny Texas Instruments LM4562 z kolei daje możliwość podłączenia słuchawek o impedancji do 600 omów. Częścią technologii SupremeFX jest Sonic SenseAmp, którego celem jest wyczuwanie impedancji podłączonych do panelu przedniego słuchawek jak również dostęp do dźwięku przestrzennego 7.1 za pomocą jednego kliknięcia.

Gra w sieci do główna domena współczesnej elektronicznej rozrywki. Tutaj do pomocy właścicielom płyt Asus ROG Z97 Maximus VII Formula / Maximus VII Formula Watch Dogs przychodzi karta sieciowa Intela, która w odpowiedni sposób przydziela dostęp do sieci pakietom danym wysyłanych przez gry.

Inżynierowie Asusa także i tu się popisali montując najlepszej jakości kondensatory, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe (EDS Guards), regulator napięcia DIGI+ III czy NexFET MOSFET dostrajające do 90 procent sprawności podczas normalnej pracy.

Na uwagę zasługuje także zastosowanie 60A dławików zmniejszających straty mocy na podzespołach oraz oferujących niższe temperatury pracy, japońskie kondensatory o pojemnościach 10K, które są 5 x bardziej żywotne i 20 procent wytrzymałe w podwyższonych temperaturach.

Asus ROG Z97 Maximus VII Formula 02Jeśli chodzi o innowacje w budowie płyty to także i tu znalazło się kilka ciekawych rzeczy. Pierwszą jest czarny plastik chroniący płytę główną, który możecie zobaczyć na zdjęciach oraz backplate ze specjalnej, zgrzewanej płyty metalowej.

Dodatkowo płyta główna jest chroniona przed ciepłem z karty graficznej przy pomocy specjalnej warstwy. Warstwa ta pozwala na bardziej efektywne obniżenie temperatur całego systemu.

Pozostałymi innowacjami są m.in. resetowane bezpieczniki zabezpieczające pamięci DRAM, technologia TrueVolt dostarczająca idealnego napięcia 5V dla portów USB czy mechanizm zwalniający kartę graficzną Q-Slot.

Jeden komentarz

  1. Teraz w ogóle do końca września dodają do tych płyt w niektórych sklepach dysk SSD za 1 PLN.