Home / Aktualności / Nowe moduły pamięci RAM DDR5 od XPG w trzecim kwartale 2021

Nowe moduły pamięci RAM DDR5 od XPG w trzecim kwartale 2021

Nie bez powodu mówi się o pamięciach DDR5 ostatnimi czasy. Spowodowane jest to w głównej mierze gotowością producentów płyt głównych a także tych związanych z produkcją samych modułów pamięci, takich jak XPG. Właśnie ten producent zadeklarował dostępność modułów z serii CASTER z częstotliwością od 6000 do 7400 MHz i pojemnością 8 GB, 16 GB lub 32 GB. 

XPG ściśle współpracuje ze swoimi partnerami zajmującymi się produkcją płyt głównych, w tym: GIGABYTE, MSI, ASUS i ASRock, aby zapewnić najwyższy poziom kompatybilności i możliwości do ekstremalnego podkręcania. Nowe moduły DDR5 będą dostępne w dwóch wariantach – z podświetleniem RGB i bez. Pomimo tej różnicy łączy je spójny styl. Zastosowany design radiatora zapewnia dyskretne poczucie głębi i kontrastu faktury dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów powierzchni, jednej błyszczącej i jednej matowej. Aby uzyskać futurystyczny wygląd, matowa powierzchnia modułów jest fazowana. Na obu modelach zastosowano także ukośnie przecinające się linie i rowki, które tworzą geometryczne formy i kształt litery X, nawiązując tym samym do nazwy marki XPG i jej tożsamości wizualnej.

Nowe moduły RAM DDR5 XPG mają zapewnić graczom i entuzjastom komputerów PC zauważalną poprawę w stosunku do modułów DDR4. Oprócz wyższego o ponad 4800 MHz taktowania moduły będą również bardziej energooszczędne, pracując przy napięciu 1,1 V w porównaniu do wcześniejszego standardu 1,2 V. Co więcej, w nowej generacji pamięci znajdzie się zintegrowany układ zasilania układ scalony zarządzania energią (PMIC) i technologia korekcji błędów (ECC) w celu zwiększenia wydajności i stabilności.

Na razie poza  tymi informacjami nie wiele wiadomo. Z pewnością producent poinformuje o cenach poszczególnych modułów bliżej premiery rynkowej.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.