Home / Aktualności / Nowe funkcje bezpieczeństwa tylko w systemie Windows 11

Nowe funkcje bezpieczeństwa tylko w systemie Windows 11

Praca z domu i dłuższe  spędzanie czasu przed  komputerem, tabletem czy telefonie sprzyja atakom hakerskim. Wyłudzanie informacji stało się bardzo powszechnym problemem. Mając to na uwadze, Microsoft zaprojektował jedną z najnowszych funkcji bezpieczeństwa systemu Windows 11, aby chronić się przed takimi atakami. Ta i inne nowe funkcje bezpieczeństwa mają pojawić się jeszcze w tym roku.

Po aktywacji wzmocniona ochrona systemu Windows 11 przed wyłudzaniem informacji powiadamia użytkowników, gdy wprowadzają informacje o koncie Microsoft na stronach internetowych lub w programach znanych z oszustw związanych z wyłudzaniem informacji. Nowa  funkcja chroni również przed zwodniczą reklamą. Aby aktywować tę funkcję należy przejść do Zabezpieczenia systemu Windows> Kontrola aplikacji i przeglądarki> Ochrona oparta na reputacji> Ochrona przed phishingiem. Opcjonalnie ochrona przed phishingiem może również ostrzegać użytkowników o ponownie używanych i niebezpiecznie przechowywanych hasłach.

Nie tak dawno jak w lutym mieliśmy  przykład podszywania się pod firmę finansową Intuit za pomocą fałszywych informacji o zabezpieczeniach. Inny w styczniu gdy program  używał kodów QR na parkomatach, co prowadziło do złośliwych witryn. Pod koniec ubiegłego roku firma Kaspersky zauważyła rosnącą popularność kont streamingowych jako celu phishingowego. A to  tylko kilka z licznych przykładów aktywności hakerów. Na szczęście aktywacja ochrony przed phishingiem w systemie Windows 11 nie wiąże się z drakońskimi warunkami.

Kolejna interesująca funkcja bezpieczeństwa, którą Microsoft wprowadził w tym tygodniu, wykorzystuje opartą na chmurze sztuczną inteligencję do blokowania niezaufanych, złośliwych i niepodpisanych aplikacji, ale umożliwienie jej wymaga od użytkowników ponownej instalacji systemu Windows.

Microsoft planuje również wprowadzić szyfrowanie danych osobowych, które pozwoli Windows Hello dla firm chronić dane użytkowników na zgubionych lub skradzionych urządzeniach. Następne wydanie systemu Windows 11 domyślnie włączy również integralność kodu chronioną przez hiperwizor, co zapewni ładowanie tylko podpisanych i zaufanych sterowników. Ten wpis na blogu firmy Microsoft zawiera szczegółowe informacje na temat tych i innych nadchodzących funkcji bezpieczeństwa, które pojawią się w systemie operacyjnym.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.