Home / Aktualności / Nowa seria P210 dysków Patriot wykorzystujących interfejs SATA III

Nowa seria P210 dysków Patriot wykorzystujących interfejs SATA III

Choć na rynku mamy szybkie dyski PCIe NVMe, włączając w to PCIe 4.0, to dyski wykorzystujące stary, poczciwy interejs SATA III nadal mają swoich odbiorców. Z takiego założenia wyszła najprawdopodobniej firma Patriot prezentując nową serię 2,5-calowych dysków SSD SATA III o nazwie P210

Seria P210 wyposażona jest w pamięci NAND, najnowszy kontroler SATA III i najwyższej klasy komponenty, które przeszły restrykcyjny proces kontroli jakości, potwierdzający niezawodność i prędkości transferów. Dyski zapewniają do 50K IOPS losowego odczytu i zapisu dla próbki 4K i do 520 MB/s sekwencyjnego odczytu oraz 430 MB/s sekwencyjnego zapisu. Nie jest to naszym zdaniem dużo, biorąc np. pod uwagę Samsunga 850 EVO, który może poszczycić się 80 – 90K IOPS przy zapisie i odczycie, dodając, że jest to dysk zaprezentowany w 2014 roku.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych w serii P210, Patriot zastosował system S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) chroniący dysk przed przegrzewaniem i niebezpiecznymi temperaturami. Nie zabrakło też obsługi technologii TRIM, sprawiającej, że system wie, które bloki danych nie są już używane, co przekłada się na większą żywotność SSD.

Dyski Patriot P210 objęte są trzyletnią gwarancją producenta, dzięki czemu są jednymi z najbardziej niezawodnych i opłacalnych SSD oferowanych na rynku. Jeśli chodzi o pojemności, do wyboru mamy 128, 256 i 512GB a ponadto 1 i 2TB kosztująco odpowiednio 84 zł, 134 zł, 245 zł, 446 zł i 920 zł.

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.