Home / Aktualności / Nowa linia kart graficznych NVIDIA CMP dedykowana miningowi

Nowa linia kart graficznych NVIDIA CMP dedykowana miningowi

Firma NVIDIA oficjalnie ogłosiła nową rodzinę produktów zaprojektowanych specjalnie w celu zaspokojenia popytu związanego z kopaniem kryptowalut i farm miningowych. Poza tym ogłosiła ona, że ​​sterowniki RTX 3060 będą zawierały ograniczenia programowe dla obciążeń związanych z kopaniem kryptowalut, które są szczególnie powiązane z kopaniem Ethereum, zmniejszając o połowę maksymalny teoretyczny hashrate, który można osiągnąć z czysto sprzętowego punktu widzenia. Nie wiadomo na razie jak skuteczne  będzie owe  ograniczenie i czy „górnicy kryptowalut” w jakiś sposób ich nie obejdą.

Nowa rodzina produktów, zwana serią CMP (Crypto Mining Processor), będzie dostępna pod marką HX w czterech różnych wariantach: 30HX, 40HX, 50HX i 90HX. Karty te nie będą miały żadnych wyjść wyświetlania i dlatego nie będą miały zastosowania w grach.

Stanowisko firmy NVIDIA jest takie, że ich nowy produkt zapewni sprawiedliwość w ogólnej dystrybucji kart graficznych GeForce, które są sprzedawane i przeznaczone do grania. Nowa seria CMP nastawiona na kryptowaluty będzie dystrybuowana przez autoryzowanych partnerów NVIDIA w postaci ASUS, Colourful, EVGA, Gigabyte, MSI, Palit i PC Partner (więcej może zostać dodanych w późniejszym  okresie). Obecnie nie ma informacji o tym, jaki krzem faktycznie trafi do tych kart graficznych.

Sukces tego przedsięwzięcia zależy od: zaimplementowania ograniczeń sterowników nie tylko do RTX 3060 ale i innych układów GPU NVIDII jak również wyeliminowanie obejścia tych ograniczeń  w postaci  powstrzymania się przed ich aktualizacją. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.