Home / Aktualności / Nowa funkcja ASUS Performance Enhancement dostępna z płytami Asus serii 400

Nowa funkcja ASUS Performance Enhancement dostępna z płytami Asus serii 400

Chcąc rywalizować z płytami ASRock oferującymi funkcję Base Frequency Boost (BFB) dostępną dla chipsetu serii 400 Intela, ASUS wprowadza swoją wersję tego tricku – funkcję APE lub ASUS Performance Enhancement. W zasadzie zastępuje ona wartości 65 W dla PL1 (1 poziom mocy) naw procesorach innych niż wersji „K” , umożliwiając procesorowi utrzymanie wyższych prędkości taktowania po wyczerpaniu dozwolonego okresu czasu Tau (zmienna taktowania, która pozwala procesorowi pozostać w podwyższonych stanach Turbo Boost, przed powrotem do częstotliwości bazowej). Niektóre płyty główne z chipsetem Intel B460 firmy ASUS mają APE z maksymalnymi wartościami PL1 nadpisanymi  do 125 W (większość modeli płyt głównych wymienionych na zdjęciu poniżej, z wyjątkiem najlepszych płyt ROG Strix B460-F, które umożliwiają wybranie tej wartości aż do poziomu 210 W).

ASUS wprowadza tę funkcję poprzez aktualizacje BIOSu dla płyt, które jej nie posiadały. Na poniższym zdjęciu mo.żna również zauważyć minimalną wersję systemu BIOS dla każdej płyty, która zapewi po jej aktualizacji funkcję APE. Z kolei ASRock wprowadził BFB nie tylko dla całej linii płyt głównych z serii Intel 400, ale także dla większości swoich Z390 i B365. Szczerze powiedziawszy, funkcja ta jest bardziej odpowiednia dla chipsetów takich jak B460, H470 i B365, ponieważ Z490 ma już opcje, które pozwalają modyfikować ograniczenia mocy. Intel daje producentom płyt głównych swobodę ustawiania limitów mocy PL1 i wartości Tau, ale procesory inne niż „K” nadal byłyby ograniczone pod tym względem, w tym jeśli chodzi o częstotliwości doładowania, więc podniesienie PL1 poza nominalne wartości, nic tu nie pomoże.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.