Home / Aktualności / Nowa aktualizacja płyt Gigabyte pozwoli obejść ograniczenia DRM i użyć rdzenie E kiedy trzeba

Nowa aktualizacja płyt Gigabyte pozwoli obejść ograniczenia DRM i użyć rdzenie E kiedy trzeba

Wraz z wydaniem procesorów Alder Lake, Intel wprowadził dość ciekawą koncepcję połączenia wysokowydajnych i wysokowydajnych rdzeni. To hybrydowe podejście łączy wydajne rdzenie P oparte na architekturze Golden Cove z energooszczędnymi rdzeniami opartymi na Gracemont. Chociaż Intel poświęcił wiele wysiłku na optymalizację oprogramowania dla Alder Lake, czasami podczas grania w starsze gry występują w związku z tym problemy. W sercu procesorów Alder Lake harmonogram wątków decyduje, które zadanie jest uruchomione na rdzeniach P lub E i zapewnia wybór najlepszego rdzenia do danego zadania.

Jak jednak wiadomo, rdzenie E mogą być rozpoznawane jako inny system przez oprogramowanie DRM i powodować problemy w komputerach wyposażonych w procesory Intela 12. generacji. Na ratunek wydaje się przychodzić m.in. GIGABYTE, któy zaprojektował narzędzie programowe dla swoich płyt głównych Z690 umożliwiające włączanie rdzeni E na żądanie. Użytkownicy mogą łatwo „zaparkować” lub „odparkować” rdzenie E (energooszczędne) i umożliwić wydajną pracę niektórych starszych tytułów za pomocą wydajnych rdzeni P. Wspomnianym narzędziem jest DRM Fix Tool, które niestety działa wyłącznie na płytach głównych GIGABYTE. Wśród innych zalet można zaliczyć małe rozmiary i brak instalacji.

Jest to jednak doskonały dodatek dla użytkowników GIGABYTE, którzy mogą je zyskać poprzez aktualizację BIOS-u. Tutaj możesz pobrać narzędzie, a poniżej możesz zobaczyć listę najnowszych wersji BIOS płyt głównych GIGABYTE Z690, które obsługują to narzędzie z wymaganą wersją BIOS.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.