Home / Aktualności / Nokia X, X+ oraz XL aka Nokia Normandy. MWC 2014

Nokia X, X+ oraz XL aka Nokia Normandy. MWC 2014

Nokia X Nokia X plus Nokia XL
Nokia X, X+ oraz XL to trzy nowo zaprezentowane przez Nokię smartfony, które do niedawna znane były pod nazwą kodową Normandy. Korzystające z platformy oprogramowania Nokia X, dają swoim nabywcom dostęp zarówno do aplikacji Microsoftu jak i Google Android.

Smartfony te choć nie imponują pod wieloma względami, na pewno nie rozczarują jeśli chodzi o swoje ceny a już na pewno na niektórych rynkach gdzie “każdy grosz” się liczy.

Nokia X, X+ oraz XL pierwsze wrażenia

Nokia X X+ ZL ceny

Jeżeli spojrzymy na Nokię X, X+ czy XL pod względem ceny to nie będziemy rozczarowani. Jej stosunek do jakości jest naszym zdaniem bardzo dobry.

Kierując się w stronę specyfikacji i szybkości ich działania nie jednemu może zrzednąć mina.

Dostęp zarówno do aplikacji Microsoftu oraz Androida jest oczywiście dobrą rzeczą i tego nie negujemy.

Jednak już na wstępie należy wspomnieć iż nie są to aplikacje z Google Store lecz pochodzące ze sklepu aplikacji Nokii. Są one odpowiednio zmodyfikowanymi na potrzeby Nokii wersjami androidowych programów.

Przed Nokią stoi więc bardzo ciężkie zadanie przekonania developerów systemu Android do pisania aplikacji dla smartfonów Nokia X, X+ oraz XL. Gdyby się tak stało, aplikacja taka i tak zostanie nieco zmodyfikowana aby mogła działać na platformie Nokia X z której korzystają te smartfony Nokii.

Zakładając iż Nokia osiągnęłaby sukces ze swoim zunifikowanym sklepem aplikacji, zwycięzcami byliby kupujący, którzy nie musieliby się decydować na platformę Microsoftu czy Google.

Jak podał fiński producent Nokia X, X+ oraz XL ma być dostępna odpowiednio w cenie 89 i 99 euro za model X i X+ oraz 109 euro za XL. Do informacji podano także to iż te właśnie smartfony dostępne będą początkowo w krajach rozwijających się gdzie Nokia szuka większej szansy na zaistnienie. Czy polscy nabywcy tracą na ich braku? O tym za chwile.

Jakość wykonania

Niektórym jednolita obudowa będzie się podobała, drugim nie. Rozwiązanie to jest praktyczne z punktu widzenia wymiany uszkodzonej obudowy lub własnej stylizacji smartfona po jego zakupie. Jej jakość jest co najmniej dobra, jednak nie oczekujmy jakości podobnej do tej z aluminiowych smartfonów takich jak HTC One. Jednak nie o to tu chodzi.

Nokia X, X+ oraz XL dostępna w 6 kolorach oferuje dobre trzymanie oraz bardzo małą ramkę wokół urządzenia. Także jeśłi chodzi o ich wagę to jest ona idealna. Nie za mała, nie za duża. Słowem w sam raz.

System operacyjny czyli ekosystem oprogramowania

Nokia XL

Jest ono wielką częścią zmian fińskiego producenta, które przypomina nam modyfikację jakiej dopuścił się Amazon ze swoim Kindle Fire. Pierwsze co daje się zauważyć to łudzące podobieństwo do Windows Phone ze znanymi kafelkami. Także dosyć odważnym posunięcie, którego notabene nie negujemy jest użycie własnych (czytaj Microsoftu) aplikacji – MixRadio, OneDrive, Here Maps, Skype oraz Outlook są preinstalowane na sartfonach Nokia X, X+ oraz XL. Wspomniane kafelki można zmieniać pod względem wielkości, koloru oraz pozycji na ekranie.

Caość wygląda jak koktajl Microsoftu i Google, z wisienką Microsoftu na górze oczywiście. Kupując te smartfony otrzymamy także miesiąc nielimitowanych rozmów międzynarodowych poprzez Skype za darmo. 

Wraz z opisywanymi smartfonami Nokia, wprowadzono do nich opcję Fast Lane czyli przełączania wielozadaniowości pomiędzy aplikacjami poprzez stosunkowo prostą listę. Najważniejsza jest tu prostota prowadząca do celu.

Specyfikacja smartfonów Nokia X, X+ oraz XL

Smartfony Nokia X Nokia X plus Nokia XL
Podstawowy model z tej rodziny czyli Nokia X posiada tylko521 MB pamięci RAM, podczas gdy nieco lepsze odmiany X+ oraz XL mają jej 768 MB. Cechą łączącą jest 1 GHz dwu rdzeniowy procesor pracujący we wszystkich trzech urzadzeniach.

Podczas gdy róznicy w pamięci nie mogliśmy zauważyć, nieodparte wrażenia długiego oczekiwania na otwarcie aplikacji pochodziły z wolnego dwu rdzenioweo procesora. Urzywając na co dzień smartfona Samsung Galaxy S4, odczuwaliśmy różnice co do wydajności. Jednak jest to związane z ceną urządzeń, które musiały spełnić kryteria specyfikacji pod tym kątem.

Strefa cenowa opisywanych urządzeń nie pozwoliła na zastosowanie nawet ekranów HD gdyż X, X+ mają 4 calowy ekran o rozdzielczości 800 x 480 pikseli Nawet większa Nokia XL posiadająca 5 calowy ekran IPS oferuje także rozdzielczość 800 x 480. Jakkolwiek rozdzielczość nie są powalające na kolana, to jednak myślimy iż przynajmniej zyska na tym czas pracy na baterii.

Pamięć masowa w urządzeniach tych także nie zachwyca. 4 GB z możliwością rozszerzenia do 32 GB to mało jak na początek. Oczywiście jest tam złącze micro SD lecz wcale to nie osładza faktu takiej a nie innej wielkości pamięci w tych urządzeniach.

Nokia wyposażyła swoje smartfony w możliwość użycia dwóch kart SIM. Jednym z potencjalnych zastosowań jest branża biznesu gdzie dosyć często się stosuje takie rozwiązania, drugim rynki takie jak Azja. Co było wyznacznikiem dla Nokii, prawdopodobnie nie to pierwsze gdyż produkt ten na pewno nie skusi wymagających użytkowników biznesowych.

Cechą wyrózniająca jednak Nokię w tym przypadku jest bateria oraz czas pracy na jednym jej ładowaniu.Korzystając z sieci 3G producent deklaruje czas pracy 22 dni dla Nokii X i X+ oraz 26 dni dla XL.

Podczas gdy Nokia X oraz X posiada 3 megapikselową kamerę z tyłu (bez lampy błskowej), to Nokia XL ma zarówno 5 MP kamerę z tyłu jak i 2 MP z przodu urządzenia. Prędkość ich działania nie jest oszałamiająca, znów musimy sobie zadać pytanie czy kompromis ceny do ogólnej wydajności nam się opłaca. Jeśli tak to powinniśmy być w stanie przetrawić pewne niedociągnięcia aparatu pod względem szybkości działania oraz jakości zdjęć.Podsumowanie

Nokia X i jej daj bracia X+ oraz XL są naszym zdaniem dobrymi urządzeniami wartymi swojej ceny. Jednak cena ich jest głównym wyznacznikiem, który przytłumił ogólną wydajność jak i funkcjonalność tych smartfonów. Wydaje nam się, że do końca większość z nas nie wierzyła iż Nokia zdecyduje się aż tak zmodyfikować Android, ze pozostanie on w zasadzie.

Jeśli chcielibyście sobie wyobrazić jak wygląda kompromis ceny w przypadku smartfonów to własnie tak. Nie myślcie, że kompletnie twierdzimy że zaprezentowane dziś podczas MWC 2014 smartfony Nokii są nieudane. Są one dobre, tyle iż nie dla wszystkich. Rozwiązanie odnośnie własnego sklepu aplikacji jest odważnym posunięciem i czy się uda, czas pokaże.

Nie tak dawno zaprezentowany smartfon Motorola Moto G m.in na rynku brytjskim pokazuje iż można zrobić niedrogie a dobreurządzenie. Kosztujący tam 139 (Moto G 8 GB) / 159 funtów (Moto G 16 GB) smartfon posiada cztero rdzeniowy procesor, 8 – 16 GB pamięci czy 4,5 calowy ekran o rozdzielczości 1280 x 720 pikeli. Kwestia jest tylko taka czy za te ekstra specyfikację zdecydujemy się zapłacić dodatkowe pieniądze.