Home / Recenzje / Recenzje telefonów / Nokia Lumia 520 – klucz do sukcesu Nokii i WP8?

Nokia Lumia 520 – klucz do sukcesu Nokii i WP8?

8. Zakończenie oraz podsumowanie recenzji

Nadszedł ten moment, w którym postaramy się w kilku słowach podsumować nasze doświadczenia zebrane podczas testowania oraz użytkowania Lumii 520. W ocenie końcowej tego telefonu oczywiście wzięliśmy pod fakt, że ww. model należy do ekonomicznej klasy smartfonów, gdzie na pewne braki można spojrzeć łagodniej, niż podczas oceny modeli z najwyższej półki.

Nokia Lumia 520 to jeden z najlepszych telefonów z systemem operacyjnym Windows Phone w cenie 550-750 zł. Co prawda konkurencja w tym przedziale cenowym dla urządzeń z WP8 nie jest zbyt wielka, niemniej nie ujmuje to osiągnięciu Nokii w zbudowaniu udanego telefonu, który z pewnością poprawi wyniki sprzedaży nie tylko samej Nokii, ale również wyniki dotyczące obecności mobilnego systemu operacyjnego Microsoftu.

Na plus Lumii 520 należy zaliczyć wysoką jakość spasowania obudowy z korpusem urządzenia, poręczność oraz gabaryty samej słuchawki, duży wybór wersji kolorystycznych, bardzo czułą oraz precyzyjną warstwę dotykową, dobrą jakość zdjęć wykonanych przy dobrym oświetleniu, a przede wszystkim płynność działania systemu operacyjnego, której nie można w zasadzie nic zarzucić.

Oczywiście Nokia nie ustrzegła się kilku może zbyt daleko idących kompromisów, które spowodowały, że Lumia 520 nie dysponuje drugim aparatem fotograficznym oraz lampą błyskową, bardzo przeciętnym zestawem słuchawkowym o pozbawionym głębi brzmieniu, a także brakiem warstwy typu ClearBlack poprawiającej odwzorowanie czerni oraz widoczność wyświetlanych treści w warunkach dużego nasłonecznienia. Ponadto do pełni szczęścia brakuje bardziej dopracowanego pod względem płynności działania systemu operacyjnego. Ten potrafi bowiem spowolnić lub złapać kilkusekundowego „freeza” – na szczęście jest to wyjątkowo rzadkie zjawisko (nam przydarzyło się dosłownie dwa razy w ciągu 9 miesięcy użytkowania telefonu).

Na podstawie ww. wniosków możemy z czystym sumieniem polecić bohaterkę niniejszej recenzji nie tylko osobom planującym zakup swojego pierwszego telefonu z ekranem dotykowym, ale również tym, którzy nie boja się zaznajomić z systemem Windows Phone 8. Zadowoleni również powinny być osoby nie mające od smartfonów zbyt wygórowanych wymagań, którym wystarczy mniejsza niż w przypadku Androida oferta programowa – obecnie już nie tak skromna jak się to utarło.

Obecnie ceny nowych Nokii z serii Lumia 520 w sklepach mieszczą się w przedziale 569 – 699 zł, podczas gdy na portalach ogłoszeniowych możemy je nabyć nawet za kwotę około 499 zł. To kolejny, a zarazem kluczowy dla wielu osób argument przesądzający nierzadko o wyborze konkretnego urządzenia. Dlatego też postanowiliśmy nagrodzić Lunie 520 wyróżnieniem cena/jakość. Gratulujemy!

Nokia Lumia 520 - wyróżnienie cena/jakość

1: Lumia 520 – wprowadzenie

2: Specyfikacja techniczna

3: Wygląd zewnętrzny, jakość wykonania oraz komfort pracy

4: Windows Phone 8 od środka

5: Testy wydajności oraz czas pracy na baterii

6: Nokia Lumia 520 – aktualizacja Lumia Amber oraz GDR2

7: Nokia Lumia 520 – aparat fotograficzny

8: Zakończenie oraz podsumowanie recenzji

8. Zakończenie oraz podsumowanie recenzji Nadszedł ten moment, w którym postaramy się w kilku słowach podsumować nasze doświadczenia zebrane podczas testowania oraz użytkowania Lumii 520. W ocenie końcowej tego telefonu oczywiście wzięliśmy pod fakt, że ww. model należy do ekonomicznej klasy smartfonów, gdzie na pewne braki można spojrzeć łagodniej, niż podczas oceny modeli z najwyższej …

Ocena końcowa

Wydajność
Jakość wykonania
Wyświetlacz
Prędkość działania WP8
Aparat fotograficzny

Podsumowanie : Nokia Lumia 520 to smartfon, którym Nokia oraz Microsoft mogą zyskać wielu zadowolonych użytkowników. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze kilku poprawek systemu operacyjnego, ale Nokia z modelem 520 jest na właściwej ścieżce rozwoju.

Twoja ocena: Oceń jako pierwszy !
80

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.