Home / Recenzje / Recenzje telefonów / Nokia Lumia 520 – klucz do sukcesu Nokii i WP8?

Nokia Lumia 520 – klucz do sukcesu Nokii i WP8?

6. Nokia Lumia 520 – aktualizacja Lumia Amber oraz GDR2

Nokia Lumia Windows-Phone 8- aktualizacja Lumia Amber

Niedawno firma Nokia udostępniła dla posiadaczy smartfonów z serii Lumia 520 najnowszą aktualizację o nazwie Lumia Amber. Aktualizacje z rodziny Amber były stopniowo wprowadzane już od sierpnia, niemniej proces ten przebiegał stopniowo i nie dla wszystkich modeli z serii Lumia – opartych o system operacyjny Windows Phone 8 – jednocześnie.

Na szczęście dla posiadaczy telefonów Lumia 520 nadeszła chwila, w której można pobrać opisywaną aktualizację i cieszyć się z wprowadzonych zmian. Trzeba przyznać, że niektóre z elementów zawartych w Lumia Amber powinny znaleźć się już dawno temu, jak choćby np.: radio FM.

Opisywane poniżej zmiany możemy podzielić na te wprowadzone przez Microsoft oraz te, które przygotowała specjalnie Nokia tylko dla swoich produktów. Wśród tej drugiej grupy znajdują się następujące aplikacje oraz funkcje: Nokia Smart Camera, Nokia Pro Camera (dostępna wyłącznie dla modeli wspierających technologię PureView – seria 92x oraz 1020), Nokia Glance Screen, Flip-to-Silence, Double-tap to unlock (wybrane modele) oraz Lumia Color Profile.

Zacznijmy więc od przedstawienia najważniejszych modyfikacji oraz usprawnień, o które wzbogacone są telefony z rodziny Lumia (symbol aktualizacji to 8.0.103278.78). Niestety nie wszystkie z opisanych poniżej funkcji są dostępne dla wszystkich modeli z systemem WP 8, co szerzej opisaliśmy przy okazji omawiania poszczególnych modyfikacji systemu operacyjnego.

Pierwszą z nich jest zmodernizowane oprogramowanie aparatu fotograficznego, które umożliwia obecnie wykonywanie jeszcze lepszych zdjęć przy słabym oświetleniu, a przede wszystkim oferuje znacznie więcej możliwości konfiguracji ustawień aparatu (balans bieli, filtr szumów itd.).

Kolejnym narzędziem przygotowaną przez Nokię jest aplikacja Nokia Smart Camera. Umożliwia ona bowiem wykonanie serii zdjęć, a następnie ich bardzo szeroką personalizację poprzez usunięcie niepożądanych elementów (poruszony lub nieostry obszar zdjęcia itp.), połączenie seryjnych zdjęć w jeden cykl tworząc z nich sekwencję ruchu, wyostrzyć zdjęcie czy też wybrać najlepsze momenty ujęte na fotografii i przenieść je do dalszej obróbki tworząc ostateczną wersję zdjęcia.

Nokia Lumia - Smart Camera

Przejdźmy teraz do bliższego przedstawienia czym jest Nokia Glance. Niestety nie jest ona dostępna dla opisywanego w niniejszym artykule telefonu Lumia 520. W skrócie możemy jednak wyjaśnić, że funkcja ta przywraca zegar wraz ze wskaźnikiem naładowania baterii na ekran naszego smartfona, gdy jest on wygaszony.

Nokia Lumia - Nokia Glance

Przedostania dużą zmianą jaka zawitała na telefony Lumia jest funkcja wyciszania połączenia poprzez obrócenie telefonu (Flip-to-Silence). Dokładnie czynność ta polega na obróceniu telefonu tylną częścią do góry, tak jakbyśmy odkładali tradycyjną słuchawkę telefonu po zakończeniu rozmowy.

Nokia Lumia - Flip-to-Silence

Ostatnią większą funkcjonalnością jaka zawitała na telefony Nokia Lumia jest Lumia Color Profile. W celu skorzystania z tej opcji musimy wejść w: Ustawienia->Wyświetl->Profile kolorów Lumia, a następnie wybrać opcję po nazwie: popraw.

Ponadto użytkownicy telefonów z serii Lumia mogą teraz cieszyć się z usprawnionego wskaźnika zużycia baterii, jak i poprawy czasu długości pracy telefonu pomiędzy ładowaniami akumulatora. Wprowadzono również obsługę tzw. podwójnego tapnięcia (Double-tap), które jednak nie jest dostępne w większości Lumii 520 – mają je jedynie modele na rynek USA. Mówiąc krótko opcja ta pozwala za pomocą dwukrotnego ”kliknięcia” w ekran odblokować go.

Aktualizacja pochodzące wprost od Microsoftu nosi oznaczenie 8.0.10327.77 (nazwa kodowa GDR2), w której skład wchodzą takie elementy jak: Radio FM, Data Sense, Xbox Music

Następnym ważnym elementem, który pojawił się wraz z aktualizacją Lumia Amber jest Radio FM. Wydawać by się mogło, że w obecnych czasach jest to element wręcz niezbędny i standardowy, zwłaszcza w smarftonach, który z niewiadomych do końca przyczyn nie był dostępny dla posiadaczy telefonów z systemem Windows Phone przez tak długi okres.

Na szczęście ”radio” już jest i możemy cieszyć się z tego faktu. Aby móc posłuchać ulubionych stacji radiowych musimy w pierwszej kolejności podłączyć słuchawki, a następnie wejść do ”kafelka” o nazwie Muzyka+Wideo i wybrać opcję Radio, która znajduje się na samym końcu czteroelementowej listy. Później już tylko musimy wyszukać konkretnej rozgłośni poprzez przesuwanie palcem w lewo lub prawo na widocznej pośrodku ekranu skali. W momencie kiedy zdecydujemy się zapisać w pamięci urządzenia ustawienia konkretnego radia, naciskamy na logo gwiazdki z plusem znajdującej się w lewej, górnej części ekranu.

Data Sense to kolejna funkcjonalność, którą przynosi nam Lumia Amber. Pozwala nam ona na sprawniejsze wyszukiwanie pobliskich sieci Wi-Fi czy też dokładny przegląd oraz konfigurację transferu danych w naszym telefonie. Dzięki temu widzimy dokładnie ile danych przetworzyła dana aplikacja i czy proces ten odbył się przy wykorzystaniu pakietu danych lub sieci Wi-Fi. Musimy przyznać, że jest to wyjątkowo przydatne i proste w użyciu narzędzie, którego obecność pozwoli nam na efektywniejsze zarządzanie danymi, a także na zaoszczędzenie pieniędzy podczas korzystania z Internetu poza siecią Wi-Fi.

W oprogramowaniu Xbox Music ułatwiono m.in. wybieranie, pobieranie oraz ”przypinanie” muzyki. Ponadto z myślą o wymagających użytkownikach zadbano o wyświetlanie dokładniejszych metadanych, w których znajduje się informacja o utworach oraz albumach. Wprowadzono również inne mniej lub bardziej istotne usprawnienia w działaniu Xbox Music. Niestety zmiana ta nie jest dostępna dla użytkowników na całym świecie, a jedynie w wybranych krajach.


Kończąc opis aktualizacji przygotowanych przez Microsotf nie opiszemy pokrótce dwie mniej widoczne na pierwszy rzut oka zmiany. Pierwszą z nich jest zwiększenie stabilności oraz komfortu pracy wbudowanej w system Windows Phone 8 przeglądarki internetowej Internet Explorer 10, w której poprawiono zgodność ze standardem HTML5. Drugą z nowinek jest zwiększenie stabilność oraz wydajność działania aplikacji do obsługi protokołu VoIP (Voice over Internet Protocol), takich jak np.: popularny Skype.


Poniżej przedstawiamy film ukazujący jak sprawdzić czy jest już dostępna aktualizacja dla naszego urządzenia oraz jak przejść przez sam proces aktualizacji oprogramowania.
1: Lumia 520 – wprowadzenie

2: Specyfikacja techniczna

3: Wygląd zewnętrzny, jakość wykonania oraz komfort pracy

4: Windows Phone 8 od środka

5: Testy wydajności oraz czas pracy na baterii

6: Nokia Lumia 520 – aktualizacja Lumia Amber oraz GDR2

7: Nokia Lumia 520 – aparat fotograficzny

8: Zakończenie oraz podsumowanie recenzji

6. Nokia Lumia 520 – aktualizacja Lumia Amber oraz GDR2 Niedawno firma Nokia udostępniła dla posiadaczy smartfonów z serii Lumia 520 najnowszą aktualizację o nazwie Lumia Amber. Aktualizacje z rodziny Amber były stopniowo wprowadzane już od sierpnia, niemniej proces ten przebiegał stopniowo i nie dla wszystkich modeli z serii Lumia – opartych o system operacyjny …

Ocena końcowa

Wydajność
Jakość wykonania
Wyświetlacz
Prędkość działania WP8
Aparat fotograficzny

Podsumowanie : Nokia Lumia 520 to smartfon, którym Nokia oraz Microsoft mogą zyskać wielu zadowolonych użytkowników. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze kilku poprawek systemu operacyjnego, ale Nokia z modelem 520 jest na właściwej ścieżce rozwoju.

Twoja ocena: Oceń jako pierwszy !
80

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.