Home / Recenzje / Recenzje telefonów / Nokia Lumia 520 – klucz do sukcesu Nokii i WP8?

Nokia Lumia 520 – klucz do sukcesu Nokii i WP8?

3. Wygląd zewnętrzny, jakość wykonania oraz komfort pracy

Jak już powiedzieliśmy na wstępie niniejszej recenzji Nokia Lumia 520 to budżetowy model kierowany do osób, które zaczynają swoją przygodę ze smartfonami lub też nie wymagają one dostępności na swój telefon dziesiątek tysięcy aplikacji. Nasza bohaterka – Lumia 520 – pomimo przynależności do klasy ekonomicznej nie daje po sobie zbytnio tego zbytnio poznać, czemu sprzyja nowoczesny, a zarazem stonowany design. Jakość wykonania obudowy, jej spasowanie oraz zastosowane materiały sprawiają, że fiński smartfon na tle rynkowych rywali nie ma się czego wstydzić. Telefon bardzo wygodnie leży w dłoni, nie jest zbyt ciężki, jak również użyte materiały do wykonania obudowy są całkiem miłe w dotyku.

Potwierdzeniem powyższych słów niech będzie fakt, że nasza redakcyjna Lumia 520 pomimo kilkumiesięcznej eksploatacji nie zdradza po sobie jakichkolwiek oznak zużycia w postaci przetarć, luzów obudowy czy też usterek. Nasz egzemplarz przetrwał nawet upadek na kostkę brukową z wysokości około 1 metra i nie zrobiło to na nim większego wrażenia poza 1-mm pęknięciem w dolnym rogu powłoki ochronnej ekranu. Jak na upadek ”wyświetlaczem” na twarde podłoże jest to w zasadzie bardzo dobra rekomendacja wytrzymałości ww. modelu, zwłaszcza, że na samym ekranie dotykowym nie zrobiło to najmniejszego wrażenia i działa on cały czas bezawaryjnie oraz precyzyjnie.

Nokia oferuje Lumię 520 w aż pięciu wersjach kolorystycznych: białej, czarnej, czerwonej, niebieskiej oraz żółtej. Tym samym taka ilość możliwych do wybrania kolorów obudów powinna usatysfakcjonować potencjalnych nabywców i umożliwić im wybór najbardziej odpowiedniej dla nich wersji.

Nokia Lumia 520 wersje kolorystyczne

Przejdźmy teraz do opisu wyglądu telefonu oraz rozmieszczenia poszczególnych elementów na niej ulokowanych.
Czołowa część smartfona wyposażona jest w 4-calowy wyświetlacz IPS (480 x 800 pikseli) ze specjalną powłoką dotykową o zwiększonej czułości, który możemy obsługiwać nawet w rękawiczkach. Sam wyświetlacz oferuje poprawne odwzorowanie kolorów oraz w zupełności dobre kąty widzenia, jednak brak zastosowanej w Lumii 620 warstwy ClearBlack powoduje, że w warunkach letnich, gdy intensywnie świeci słońce będziemy mięli spore problemy z dostrzeżeniem obrazu na naszym smartfonie.
Tuż nad nim znajduje się logo Nokia oraz ”głośnik”. Z kolei poniżej wyświetlacza umieszczono trzy dotykowe przyciski: wróć, menu oraz szukaj. Tuż poniżej dwóch ww. przycisków znajduje się mikrofon. Zarówno jakość głośnika oraz mikrofonu są na wystarczająco dobrym poziomie, by komfortowo prowadzić rozmowy. Ich siła pozwala na swobodne prowadzenie rozmów zarówno w domu jak i poza nim. Z kolei lewa strona urządzenia pozbawiona jest jakichkolwiek złączy oraz przycisków.

Nokia Lumia 520 photo 2

Prawa strona posiada zaś trzy przyciski, z których dolny (pierwszy od lewej) to spust migawki aparatu fotograficznego, środkowy odpowiedzialny jest za włączanie i wyłączanie podświetlenia ekranu, podczas gdy ostatni (górny przycisk) z nich służy do regulacji głośności rozmów, muzyki oraz sygnału połączenia.

Dolna część telefonu została wyposażona jedno złącze, którym jest port microUSB służący do ładowania baterii oraz komunikacji Lumii 520 z komputerem.

Nokia Lumia 520 photo 3

Tylna ścianka naszej niebieskiej Nokii również nie jest zbyt przeładowana, ponieważ znajduje się na niej głośnik służący do obsługi zestawu głośnomówiącego oraz muzyki, logo Nokii oraz soczewka aparatu fotograficznego (28 mm i jasność f/2.4). Dodatkowo zaokrąglone rogi tylnej obudowy powodują, że dźwięki z umieszczonego na spodzie urządzenia głośnika nie są tłumione – oczywiście gdy leży on na równym podłożu np.: biurku. Niestety nie uświadczymy tu choćby najprostszego systemu doświetlania zdjęć w postaci diody LED, niemniej w tej klasie cenowej nie jest to ogromna wada zwłaszcza, że w warunkach dobrego oraz umiarkowanego oświetlenia (dni słoneczne, a także pochmurne) Lumia 520 potrafi wykonać na prawdę bardzo ładne zdjęcia, o czym nasi Drodzy Czytelnicy będziecie mogli przekonać się na kolejnych stronach niniejszej recenzji. Oczywiście w nocy nie możemy liczyć na wykonania równie dobrych zdjęć jak za dnia, niemniej nie takich zadań są tworzone telefony z tego przedziału cenowego, do którego należy ekonomiczna Nokia Lumia 520. Na górnej krawędzi Lumii 520 znajduje się jedynie gniazdo słuchawkowe Jack 3,5mm.

Nokia Lumia 520 photo 5

Aby nie było jednak zbyt pięknie musimy lojalnie poinformować o nie najlepiej przemyślanym miejscu jakie producent wybrał dla slotu na karty microSD. Znajduje się on tuż koło gniazda microSIM, do którego dostęp blokowany jest przez baterię. O ile nieczęsto wyjmuje się kartę SIM, o tyle wymiana karty pamięci jest z tego powodu znacznie utrudniona. Oczywiście można próbować wymienić ją podważając baterię i uważając, by nie nastąpiło rozłączenie styków baterii z pinami telefonu, jednak zadanie to jest niezwykle trudne i udaje się raz na kilka czy nawet kilkanaście prób.

Dostęp do baterii nie jest przesadnie trudny i dosłownie po dwóch lub trzech próbach bez problemu będziemy w stanie zdejmować tylny panel obudowy, który trzeba przyznać jest bardzo dobrze spasowany zresztą urządzenia.

Nokia Lumia 520 - widok baterii i karty microSD

Oczywiście podczas opisy zewnętrznego telefonu nie może zabraknąć kilku zdań nt. wyposażenia jakie znajdziemy w pudełku dołączanym wraz z telefonem. Poza samym smartfonem na wyposażeniu znajdują się: bateria BL-5J Li-Ion 1430 mAh, zestaw słuchawkowy z mikrofonem, ładowarka sieciowa ze złączem microUSB, kabel USB-microUSB, instrukcja obsługi oraz karta gwarancyjna.

Nokia Lumia 520 - wyposażenie

1: Lumia 520 – wprowadzenie

2: Specyfikacja techniczna

3: Wygląd zewnętrzny, jakość wykonania oraz komfort pracy

4: Windows Phone 8 od środka

5: Testy wydajności oraz czas pracy na baterii

6: Nokia Lumia 520 – aktualizacja Lumia Amber oraz GDR2

7: Nokia Lumia 520 – aparat fotograficzny

8: Zakończenie oraz podsumowanie recenzji

 

3. Wygląd zewnętrzny, jakość wykonania oraz komfort pracy Jak już powiedzieliśmy na wstępie niniejszej recenzji Nokia Lumia 520 to budżetowy model kierowany do osób, które zaczynają swoją przygodę ze smartfonami lub też nie wymagają one dostępności na swój telefon dziesiątek tysięcy aplikacji. Nasza bohaterka – Lumia 520 – pomimo przynależności do klasy ekonomicznej nie daje …

Ocena końcowa

Wydajność
Jakość wykonania
Wyświetlacz
Prędkość działania WP8
Aparat fotograficzny

Podsumowanie : Nokia Lumia 520 to smartfon, którym Nokia oraz Microsoft mogą zyskać wielu zadowolonych użytkowników. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze kilku poprawek systemu operacyjnego, ale Nokia z modelem 520 jest na właściwej ścieżce rozwoju.

Twoja ocena: Oceń jako pierwszy !
80

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.