Home / Aktualności / Niezbyt profesjonalna prezentacja procesorów Intela 11 generacji Tiger Lake

Niezbyt profesjonalna prezentacja procesorów Intela 11 generacji Tiger Lake

Jeśli wierzyć Intelowi, to zapoczątkował on dziś nową erę wydajności laptopów, wprowadzając na rynek procesory nowej generacji do komputerów przenośnych. Nowe procesory Intel Core 11. generacji z grafiką Intel Iris Xe (o nazwie kodowej „Tiger Lake”) chcą pretendować do tytułu najlepszego mobilnego procesora, w tym jeśli chodzi o produktywność, granie i rozrywkę w środowisku Windows, a także w przypadku systemu operacyjnego Chrome. Niemniej jednak z nazewnictwem, o którym nieco później i głębokim żalem do AMD za wkroczenie na rynek, który dotychczas dominował, zadanie to może okazać się nieco utrudnione.

Nie wiemy czy Intel chce zapobiec skopiowaniu przez AMD nazewnictwa jak to miało w przeszłości, ale jeśli takie było zamierzenie, to z pewnością cel został osiągnięty. Nazewnictwo na bok bo i tak nikt tych nazw nie zapamięta i stworzy własne, warto zauważyć kilka rzeczy w tym obecność 2 rdzeniowego rodzynka Core i3 oraz cały szereg 4 rdzeniowych / 8 wątkowych procesorów od i3 aż po i7. Odpowiednio do rangi, Intel podzielił pamięć cache, która teraz waha się między 6 a 12 MB. Jednak najistotniejszą zmianą jest odejście od współczynnika TDP na rzecz zakresu pobieranej mocy (operating range), która w tym przypadku waha się między 7-15 W dla core i3 (modele i3-1110G4, 1120G4), core i5 (model 1130G7) i CORE i7 (1160G7). W pozostałych modelach wartość ta wynosi między 12 a 28 W.

Nie powinniśmy też zapominać o wsparciu szybszej pamięci DDR4, aczkolwiek Intel podaje ją tylko dla niektórych wariantów Tiger Lake, które zawdzięczamy nowemu kontrolerowi pamięci. Dla wielu użytkowników niemniej ważniejsze są zegary (w tym Turbo), które w nowej linii mogą osiągnąć 4,8 GHz dla jednego rdzenia czy 4,3 GHz dla wszystkich. Jeśli chodzi o zupełnie nowy układ graficzny iGPU, nazwany przez Intela Iris Xe, ilość jednostek wykonawczych wynosi 48 (dla procesorów core i3), 80 (core i5) i 96 (core i7). Ich taktowanie jest również zróżnicowane i waha się między 1.1 a 1.35 GHz w zależności od modelu, aczkolwiek nie bazując na poszczególnych rodzinach cpu. 

Nie sposób nie pominąć braku profesjonalizmu ze strony Intela jeśli chodzi o marketing i pokazanie swojego produktu w jak najlepszym świetle. Skupiając sięwyłącznie na pokazaniu swojej wyższości od „konkurencji” można osiągnąć wręcz przeciwny cel. Potencjalny klient może się więcej dowiedzieć o niej więcej niż o nas samych. Na pierwszym slajdzie powyżej widzimy, że konkurencją Intela jest zarówno AMD jak i NVIDIA. Drugi slajd eliminuje NVIDIĘ, podostawiając jedynie AMD. Na trzecim slajdzie widzimy gry, w które będziemy mogli komfortowo pograć w 1080p. Na nim zabrakło miejsca dla konkurencji a ostatnie 5 gier od prawej, wyleciały w kosmos tak bardzo, że aż popsuły Intelowi slajd. 

To jednak nie wszystko. Na powyższym slajdzie Intel porównuje swoją „wyższość” w benchmarkach, od których rzekomo odchodzi pokazując raz wyższość wyrażoną w procentach, raz w „razach”. Procesor AMD wydaje się być niczym innym jak chłopcem do bicia. Nie tędy droga naszym zdaniem gdyż wystarczy pokazać o ile nasz nowy produkt jest lepszy od tego, który oferowaliśmy poprzednio, a porównanie zostawić mediom i użytkownikom. 

Podążając za Gamers Nexus, najlepszym komentarzem jest chyba ten ukazujący na czym polegała prezentacja „długo wyczekiwanych” procesorów od Intela (producenta, który niegdyś wiódł prym nie tylko na rynku procesorów desktopowych, jak i tych mobilnych – nasza myśl). Podobnych wpadek w postaci „udawaczy” używających benchmarków pomimo używania ich również przez Intela jest znacznie więcej. Nie mogliśmy znaleźć bezpośredniego odnośnika do oficjalnej prezentacji, niemniej jednak Gamers Nexus prozentuje ją znacznie lepiej, a do tego w bardziej profesjonalny sposób, w związku z czym polecamy obejrzenie tego podsumowania:

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.