Home / Aktualności / Naukowcy z w Wielkiej Brytanii opracowali technikę „5D” do przechowywania 500 TB danych na szklanym dysku wielkości płyty CD

Naukowcy z w Wielkiej Brytanii opracowali technikę „5D” do przechowywania 500 TB danych na szklanym dysku wielkości płyty CD

Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii mają się w końcu czymś poszczycić bowiem pracując od ponad dekady nad techniką przechowywania ogromnych ilości danych na szklanych dyskach wielkości CD doszli do obecna iteracja ich technologii, która jest ponad 10 000 razy gęstsza niż pamięć optyczna Blu-ray.

Jak wyjaśnia Optica, Yuhao Lei i Peter G. Kazansky z Uniwersytetu w Southampton opracowali metodę wykorzystującą energooszczędny laser do tworzenia nanostruktur o wysokiej gęstości w szkle krzemionkowym w dwóch wymiarach optycznych i trzech wymiarach przestrzennych. Technika ta może być zapisywana z prędkością 1 000 000 wokseli na sekundę, co odpowiada około 230 kilobajtów danych (ponad 100 stron tekstu) na sekundę. Może to niewiele w porównaniu z obecnym prędkościami zapisu dyskó SSD czy nawet tradycyjnych dysków twardych, aczkolwiek ważna w tym wszystkim jest pojemność bowiem ludzkość generuje coraz większe zbiory danych i chociaż systemy pamięci masowej w chmurze na razie wystarczają, to tak naprawdę są tylko tymczasowymi rozwiązaniami opartymi na starszej technologii pamięci masowej. Do naprawdę długoterminowego przechowywania danych potrzebne jest coś znacznie bardziej niezawodnego.

Szkło jest dobrym rozwiązaniem, ale nie jest jedynym badanym medium. Oprócz własnej pracy ze szkłem Microsoft eksperymentował również z możliwością wykorzystania DNA jako długoterminowego nośnika pamięci. Twist Bioscience, placówka badawcza, z którą Microsoft współpracował w 2016 r., powiedziała wówczas, że jeden gram DNA może przechowywać prawie bilion gigabajtów (czasami określanych jako zettabajt) danych cyfrowych o znanym okresie trwałości wynoszącym kilka tysięcy lat.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii pracują obecnie nad zwiększeniem szybkości pisania swojej metody laserowo-szklanej, aby była ona opłacalna poza laboratorium. Będą oni także potrzebować szybszego sposobu odczytywania danych, zanim staną się one praktycznym rozwiązaniem do przechowywania danych.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.