Home / Aktualności / Najnowszy procesor IBM jest wielkości ziarnka piasku (lub soli jak kto woli)

Najnowszy procesor IBM jest wielkości ziarnka piasku (lub soli jak kto woli)

 

Czasami małe rzeczy mogą zrobić dużą różnicę. To doskonale opisuje najnowszy wynalazek IBM, najmniejszy procesor na świecie, który jest mały jak ziarno piasku lub soli.

Dzisiaj, podczas pierwszego dnia IBM Think 2018, flagowej konferencji tej firmy,  został zaprezentowany najmniejszy procesor oraz komputer świata. Moc obliczeniowa tego “małego” chipa x86 można porównać do tego, co widzieliśmy w latach 90-tych. Pomimo tego, że było to prawie 30 lat temu i w porównaniu do tego co mamy dzisiaj to niewiele, ale kiedy zastanawiamy się, co można zrobić, gdy połączymy te “maleństwa”, to może to być bardzo zadziwiające.

Jeszcze bardziej imponujące jest to, że wyprodukowanie tego komputera wiąże się z kosztami mniej więcej dziesięciu centów, a on sam będzie posiadał kilkaset tysięcy tranzystorów, przynajmniej jeśli wierzyć firmie IBM. Firma ujawniła również, że ten bardzo mały procesor będzie w stanie obsługiwać kopalnie kryptowalut (blockchain). Może również wykonywać podstawowe zadania sztucznej inteligencji, pomagać w śledzeniu przesyłek towarów i wykrywać kradzieże, oszustwa i wiele innych. Według szefa firmy Arvinda Krishny, w ciągu pięciu lat tego rodzaju procesory zostaną wbudowane w przedmioty i urządzenia codziennego użytku.

Source: IBM

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.