Home / Oprogramowanie / Najnowsze adware atakuje system Android ze zmożoną siłą

Najnowsze adware atakuje system Android ze zmożoną siłą

adware android

Najnowszy atak oprogramowania adware, jak donosi blok firmy Lookout atakuje ze zmożoną siłą systemy Android, w tym rootuje urządzenia tego systemu, zagnieżdża się i jest prawie niemożliwe do usunięcia.

Pierwotnie oprogramowanie typu adware było używane do serwowania niechcianych reklam, lecz teraz Lookout podaje, że stało się bardziej wyrafinowane i zaraziło m.in. takie aplikacje jak Facebook, Twitter, Snapchat czy Candy Crush Saga.

Wzięte pod lupę adware zostało znalezione w ponad 20 tys. aplikacjach, które nie są co prawda dostępne przez Google Play Store, lecz spakowane w aplikacje i udostępnione w innych sklepach serwujących użytkowników systemu Android.

Co więcej, złośliwe oprogramowanie nie wyróżnia się niczym i nadal pozwala na „normalne” używanie danej aplikacji, lec podczas naszego nieświadomego jej używania „szwęda” się po naszym urządzeniu. W przypadku głębokiego zainfekowania, tylko profesjonalna pomoc jest w stanie uchronić nasz smartfon lub tablet z Androidem przed kompletną „bezużytecznością”.

Jak więc uchronić się przed zainfekowaniem? Otóż nie należy pobierać o ile to możliwe aplikacji ze sklepów innych niż Google Play Store, a dodatkowo zabezpieczyć się dobrym oprogramowaniem antywirusowym na urządzenie mobilne, chociażby takim jak Bitdefender Pakiet Rodzinny.