Home / Aktualności / Najnowsza mapa drogowa AMD na rok 2014

Najnowsza mapa drogowa AMD na rok 2014

AMD big logoW sieci pojawiła się już najnowsza mapa drogowa AMD (tzw. roadmap) na rok 2014 i końcówkę roku obecnego. Wynika z niego, że firma z Sunnyvale w najbliższych kilkunastu miesiącach wprowadzi na rynek jedynie nowe architektury dla układów APU (accenerated Processing Unit) pozostawiając w zasadzie bez zmian rodzinę procesorów z serii FX.

Z poniższego zdjęcia wynika, że w najbliższych tygodniach na rynku zagoszczą m.in. 28-nm jednostki APU oparte o architekturę Steamroller dla gniazda FM2+. Modele te posiadać mają od 2 do 4 rdzeni oraz zintegrowany układ graficzny Radeon z architektura GCN (Graphics Core Next). Ich kodowa nazwa to Kaveri.

Drugą z grup nowości w obozie Advanced Micro Devices będą konstrukcje typu SoC (System-on-Chip), które podobnie jak ww. układy Kaveri wykonane zostaną w 28-nm procesietechnologicznym. Tu doczekamy się aż dwóch nowości o kodowych nazwach Kabini (rdzenie Jaguar) oraz Beema (rdzenie Puma). Liniete otrzymają również nową generację architektury graficznej tj. GCN w miejsce dotychczasowej VLIW4.

Niestety nie najlepsze wieści dotyczą rodziny procesorów FX dla gniazda AM3+. Otóż w tym, ani w przyszłym roku AMD najprawdopodobniej nie wyda jednostek FX z rdzeniami Steamroller, ograniczając się ew. do wproadzenia kolejnych wersji swoich układów opartych o dotychczasowe 32-nm układy Piledriver.

AMD mapa drogowa - roadmap 2014

Źródło: SweClockers

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.