Home / Aktualności / Najnowsza aktualizacja BIOS płyt Gigabyte wprowadza wsparcie procesora AMD Ryzen 5800X3D

Najnowsza aktualizacja BIOS płyt Gigabyte wprowadza wsparcie procesora AMD Ryzen 5800X3D

Firma GIGABYTE w ciągu ostatniego tygodnia opublikowała aktualizacje oprogramowania układowego UEFI dla swoich płyt głównych Socket AM4, które dodają obsługę nadchodzącego procesora AMD Ryzen 5800X3D. Możliwa do zastosowania w płytach głównych z serii AMD 400 i 500 aktualizacja zawiera mikrokod AGESA ComboPI V2 1.2.0.6 Patch-b poza ponownym wprowadzeniem przełącznika „Max CPU Boost Clock Override”, który pojawia się po zainstalowaniu procesora Ryzen 5000 „Vermeer”.

Dla przypomnienia Ryzen 7 5800X3D to 8-rdzeniowy/16-wątkowy procesor oparty na mikroarchitekturze „Zen 3” i wyposażony w technologię AMD 3D Vertical Cache (3DV Cache), obejmującą 100 MB całkowitej pamięci podręcznej (suma pojemności wszystkich pamięci podręcznych L2 + L3). Firma twierdzi, że wydajność w grach jest porównywalna z procesorem Core i9-12900K „Alder Lake”.

Ponowne wprowadzenie funkcji Boost Frequency override sygnalizuje, że ambicjami AMD jest namówienie entuzjastów do zainteresowania się jej najnowszą serią procesorów i płyt głównych, szczególnie, że ich układ jest tańszy od konkurencyjnego i9-12900KS. Choć nie podano jej do wiadomości, podejrzewa się, że może ona wynieść nawet 2500-3000 zł. Mało, dużo? Jeśli konkurencja tyle woła a do tego produkt AMD (jeśli wierzyć) jest lepszy to czemu nie żądać podobnych pieniędzy. 

Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana, ale firma AMD oficjalnia potwierdziła, że przymierza się do wydania procesora Ryzen 7 5800X3D na wiosnę.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.