Home / Aktualności / gry / Najlepsze mody do Wiedźmin III: Dziki Gon

Najlepsze mody do Wiedźmin III: Dziki Gon

Wiedzmin 3 mody small

Wiedźmin III: Dziki Gon to niewątpliwie jedna z najlepszych gier wszech czasów. Głęboka i wartko poprowadzona fabuła, ogromny, bogaty świat, piękna grafika i udźwiękowienie – a wszystko to zanurzone we wspaniałym uniwersum, stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego. I chociaż produkcja ze studia CP Project RED jest zbliżona do ideału, to scena moderska udowodniła, że w tej grze – jak w każdej innej – wciąż można wiele rzeczy poprawić, uatrakcyjnić, albo po prostu zmienić na inne.

Zanim jednak przejdę do prezentacji samych modów, muszę koniecznie podkreślić kilka kwestii – przede wszystkim zanim przystąpimy do instalacji jakichkolwiek zmian, trzeba pamiętać, że mogą one spowodować wiele błędów i wpłynąć na stabilność gry, zwłaszcza, jeżeli instalujemy ich kilka jednocześnie. Za każdym razem należy uważnie przeczytać wskazówki twórców, a i to nie daje stuprocentowej gwarancji, że wszystko pójdzie jak należy.

Mody wpływają nie tylko na samą grę, ale mogą również powodować konflikty między sobą. Aby owe konflikty wyeliminować najlepiej skorzystać z programu Script Merger, który ten proces znacznie ułatwia.

Pobierz Script Merger

Script Merger Wiedzmin mody 

Od siebie mogę dodać, że kilkukrotnie musiałem instalować grę od początku, dopóki nie znalazłem satysfakcjonującej i działającej ze sobą kombinacji. Proponowane przeze mnie modyfikacje są zatem sprawdzone i działają ze sobą znakomicie (chociaż nadal wymagają użycia Script Mergera!)

 

Coś dla wygody – All Quest Objectives On Map

Pobierz All Quest Objectives on Map Mod

All quest objectives Wiedzmin 3 mody 

Na początek prosty mod, który niesamowicie ułatwia poruszanie się po świecie Wiedźmina. Co dokładnie robi? Cóż, w tym przypadku nazwa mówi sama za siebie – na głównej mapie pojawiają się nie tylko te zadania, które akurat śledzimy, ale po prostu wszystkie, do których mamy aktualnie dostęp. Mało tego, teraz również z poziomu mapy będziemy mieli możliwość wskazania questów, które chcemy wykonać, a każdy znacznik zawiera informację o sugerowanym poziomie postaci. Wystarczy zatem otworzyć mapę, aby jednym rzutem oka dowiedzieć się, gdzie jest najbliższe zadanie, jakiego wymaga poziomu i czego dotyczy – gwarantuję, że po zainstalowaniu tego ulepszenia już nigdy nie będziecie grać bez niego.

 

Coś, żeby piękna gra stała się jeszcze piękniejsza – Super Turbo Lighting Mod, Swamp Zone Lighting Mod, Darker Nights

Pobierz Super Turbo Lighting ModPobierz Swamp Zone Lighting Mod

 

Super Turbo Lighting Mod oraz Swamp Zone Lighting Mod to dwa mody, które świetnie się uzupełniają, a jak można wnioskować z nazwy, wpływają przede wszystkim na sposób oświetlenia w grze. Nie chodzi tutaj tylko o oświetlenie miast, ognisk czy latarni, ale o całościową pracę światła w wiedźmińskim świecie. Poranki będą zatem ciut bardziej charakterystyczne, wieczory bardziej klimatyczne, a bagna zdecydowanie bardziej mgliste i klimatyczne.

To naprawdę niesamowite, jak wiele można zdziałać samym światłem – nie modyfikujemy przecież żadnych tekstur, a jedynie sposób ich oświetlenia, co momentami daje fenomenalny efekt. Gra jest jakby nieco bardziej autentyczna, naturalna, zbliżona wręcz do tego, co mogliśmy oglądać na pokazach Wiedźmina III jeszcze przed downgradem. Tutaj jednak trzeba uważać na aktualizację samych modów – twórcy próbując zbliżyć się do ideału i co jakiś czas wydają nową wersję, w której niektóre efekty mogą ulec zmianie, niekoniecznie na lepsze. Osobiście od jakiegoś czasu nie wgrywam nowych wersji, ponieważ ta, na której gram, naprawdę mi się podoba.

 

Pobierz Darker nights ModDarker Nights Wiedzmin 3 mody

Z kolei Darker Nights to mod, który zupełnie zmieni oblicze nocy – może ona być teraz nawet gęsta i nieprzenikniona jak smoła! Nadaje to niezwykłego klimatu grze, w której przecież jednym z podstawowych zajęć jest polowanie na potwory. Wyobraźcie sobie przedzieranie się przez gęsty, zatopiony w mroku las, aby upolować północnicę. W oddali słychać wycie wilków, szelest liści, trzask gałęzi, a eliksir Kot powoli się kończy…

Co ważne, twórcy tej modyfikacji umożliwili graczom dostosowanie mroku do swoich potrzeb, a nawet ustawienie odpowiedniego poziomu ciemności w nocy dla każdego większego obszaru w grze. Chcemy mieć ciemniejsze bagna? Nie ma sprawy! W Novigradzie powinno być jaśniej? Zrobione!

 

Pogłębiamy immersję – Lore-friendly Witchers, Crow’s Saddle Overhaul

 Lore-friendly Witchers Wiedzmin 3 mody

Pobierz Lore-friendly Witchers Mod

Można się zastanawiać, dlaczego stworzona przez CPR postać Wiedźmina jest, delikatnie mówiąc, wygładzona. Przecież Próba Traw i efekty mutacji pozostawiły na nim stałe, widoczne piętno. Ja nie mówię, że nasz bohater ma wyglądać jak upośledzony nekker, ale modelem to on zdaje się też nie był. No i gdzie się podziały te charakterystyczne, gadzie oczy?

No cóż, od czego jest scena moderska? Dzięki Lore-friendly Witchers wszyscy wiedźmini wyglądają teraz zdecydowanie bardziej naturalnie… to jest nienaturalnie… no po prostu bardziej wiedźmińsko! Mod godny polecenia wszystkim tym, którzy chcą zbliżyć łowców potworów do ich książkowego pierwowzoru.

 

Crow Saddle Overhaul Wiedzmin 3 mody

Pobierz Crow’s Saddle Overhaul Mod

Z kolei Crow’s Saddle Overhaul zmienia wygląd siodeł, które teraz wyglądają naprawdę świetnie i realistycznie odwzorowują typ siedziska, którego akurat używamy. Po prostu – lżejsze wyglądają na lżejsze, cięższe wyglądają na cięższe – niby proste, ale jednak potrzebowaliśmy do tego modyfikacji.

 

Delikatnie zmieniamy balans – Realistic Trophies

Pobierz Realistic Trophies

Realistic Trophies Wiedzmin 3 mody

Modów zmieniających statystyki w grze nie brakuje, ale chyba najbardziej ignorowaną i traktowana po macoszemu zmienną w grze są boosty otrzymywane z trofeów. Ta modyfikacja zmienia system bonusów z upolowanych potworów, ale robi to w sposób, który nie psuje balansu gry.

 

Robimy z Wiedźmina III słowiańskie Dark Souls! – The Witcher 3 Wild Hunt – Enhanced Edition

Pobierz Witcher 3 Enchanced Edition Mod

The Witcher 3 Wild Hunt - Enhanced Edition

Uwaga, to jest mod dla prawdziwych twardzieli, ponieważ wywraca w grze cały balans do góry nogami, dodaje mnóstwo nowych zmiennych, wystrzeliwuje poziom trudności poza utarte dla casualowego gracza szlaki i stawia przed śmiałkami nowe, diablo satysfakcjonujące wyzwanie – przetrwać!

Lista zmian jest tak ogromna, że opisanie ich zajęłoby pewnie kilka stron, warto jednak na zachętę wspomnieć przynajmniej o kilku: dodano efekt poise, czyli zdolność postaci do zachowania równowagi po otrzymaniu ciosu – jeżeli ciosów było sporo lub były one silne tracimy równowagę – to się tyczy wszystkich postaci w grze, nie tylko Geralta; zmieniono działanie wigoru, adrenaliny i staminy; zmieniono system uników (teraz jest zdecydowanie trudniej i bardziej niebezpiecznie); wprowadzono ogromne zmiany w noszonych zbrojach – wybór zbroi jest kluczowy dla sposobu walki, a jej ciężar znacznie wpływa na możliwości obronne i ruchowe Geralta; zastosowano system medytacji podobny do tego z pierwszej części – alchemia jest możliwa tylko przy ognisku, a picie eliksirów podczas odpoczynku wydłuża ich działanie; zmieniono efekty niektórych eliksirów; efekt eliksiru kota jest teraz dostępny cały czas pod odpowiednim przyciskiem, itd. itp.

Lista zmian jest kolosalna i warto się z nimi zapoznać czytając dokumentację dołączoną do modyfikacji.

Oczywiście ta lista modów nie wyczerpuje tematu, zachęcam zatem do eksperymentowania i podzielenia się swoimi wrażeniami w komentarzach.

  

Źródło grafik: http://www.nexusmods.com

O użytkowniku Wojciech Kocjan

Gracz z zamiłowania, dziennikarz z powołania, okazjonalnie piwowar-amator. Tłucze piksele od czasów antycznego Commodore 64.