Home / Telefonia mobilna / MWC 2016: LG G5 – czy konkurencja ma się czego bać?

MWC 2016: LG G5 – czy konkurencja ma się czego bać?

LG G5 00

Na smartfon LG G5 czekaliśmy prawie wszyscy, a dzięki MWC 2016 nie musimy się więcej domyślać tylko skupić się na faktach. Czy więc jest się czym zachwycać, czy flagowy produkt tego producenta zawojuje więcej niż jego poprzednik G4?

LG G5 – nadchodzi rewolucja

Wydaje się, że LG kończy pomału z plastikami w swoich smartfonach, czego przykładem ma być najnowszy model serii G. Wykonany w całości z metalu, z nieco zmienioną konfiguracją przycisków głośności (przesuniętych na bok), G5 bierze co najlepsze z poprzednika, unikając tym samym jego wad.

Poza wspomnianymi przyciskami, czytnik linii papilarnych nadal pozostał z tyłu, dotrzymując towarzystwa 16 i 8 MP kamerze z podwójnym flashem. Przód urządzenia to 5,5 calowy ekran o rozdzielczości 2K (1440 x 2560 pikseli).

Wracając na chwilę do duetu kamer, które są z tyłu nie bez powodu, należy nadmienić, że w zasadzie pracują one osobno, w zależności od scenariusza. W typowych zastosowaniach używany jest większy sensor, w tych zaś gdy chcemy wcisnąć na nasze zdjęcie więcej, przydaje się 8MP kamera z 135 stopniowym polem widzenia. Przełączanie między nimi jest bezproblemowe i odbywa się za pomocą aplikacji. Warto również wspomnieć, że LG G5 nadal posiada laserowy system ustawiania ostrości, dzięki czemu nie uległ pogorszeniu czas jego ustawiania.

LG G5 06

5,3 calowy ekran IPS o wspomnianej rozdzielczości QHD, oferuje imponujące upakowanie pikseli wynoszące 554 (PPI). Tak jak kilka dostępnych już urządzeń na rynku, tak i tu mamy do czynienia z ekranem typu “always on”, czyli takim który poda nam informacje bez potrzeby wybudzania ze snu smartfona. Zaletą zastosowania technologii IPS nad AMOLED, którą stosuje Samsung jest to, że wyświetlacz nie wypala się wyświetlając powiadomienia. Niemniej jednak jak podaje LG, stosowanie tego systemu pozbawi nas ok. 0,8 procenta baterii co godzinę.

W mierzącym 7,7mm urządzeniu, które jak można się domyśleć nie jest najcieńszym na rynku, upakowano ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 820 współpracujący z 4GB pamięci RAM. Podążając za zeszłorocznymi trendami, LG nie oferuje mniejszych niż 32GB wersji tego smartfonu, które można ponadto rozszerzyć przez karty microSD.

LG G5 05Bateria G5 nie jest również największą, aczkolwiek 2800mAh w przypadku takich rozmiarów powinno w zupełności wystarczyć. Wśród innych wartych uwagi funkcji i nowinek warto nadmienić obecność portu USB Typu-C oraz szybkiego ładowania Quick Charge 3.0.

LG G5

 

Dodatki, których nie ma konkurencja

Kluczową nowinką we flagowcu LG jest jednak wymienny dół smartfonu, dzięki któremu może on zyskać nowe umiejętności. Wymieniając tzw. moduł możemy np. dołożyć bardziej zaawansowane funkcje kamery dzięki Cam Pro (oraz dodatkowo rozbudować baterię do 4000mAh), lub Hi-Fi Pro czyli 32-bitowy wzmacniacz audio opracowany wspólnie z Bang & Olsen. Dzięki temu ostatniemu usłyszymy to co audiofile lubią najbardziej, dźwięk o krystalicznej jakości i niespotykanych detalach.

LG G5 07

Dodatki, które konkurencja ma, ale w nieco innej formie

LG 360 CamPo prezentacji Gear 360 przez Samsunga, nie jest zaskoczeniem, że LG 360 Cam – kamera 360 została także dedykowana G5. 

LG 360 VR

Podobnie ma się sprawa z LG 360 VR 0 systemem rzeczywistości wirtualnej, której będą mogli zakosztować fani marki LG. Niemniej jednak wykorzystuje on nieco inne podejście i formę wykonania, w postaci okularów i dołączanych do nich kabla USB połączonego ze smartfonem. Każda z soczewek okularów oferuje ‘rybi widok’ (fish eye), czyli szerokokątny obraz o rozdzielczości 960 x 720 pikseli. Dźwięk jest podłączany osobno do zestawu VR.

Jeśli zaś chodzi o oprogramowanie, to LG G5 wykorzystuje ostatnią wersję systemu Android, znacznie go modyfikując. Tym samym producent ten pozbył się skrótów takich jak telefon, wiadomości i podobne, serwując nam pełny ekran aplikacji już na starcie.

Choć LG nie podało do wiadomości dokładnej daty, a jedynie nakierowało nas na kwiecień, podejrzewamy, że smartfon ten pojawi się w drugiej jego połowie, z dodatkami niedługo po tym. Przedsprzedaż urządzenia ma zacząć się już 17 marca, jednak znów bez konkretów na temat cen. Te należy potwierdzić z operatorem telefonii komórkowej.