Home / Komputery Stacjonarne / MSI Z87-G55 – czyli jak stworzyć dobrą płytę główną za rozsądną cenę‏

MSI Z87-G55 – czyli jak stworzyć dobrą płytę główną za rozsądną cenę‏

 

MSI Z87-G55_01

Obecnie najpopularniejszą platformą wśród nowych zestawów komputerowych jest platforma Haswell, na którą składają się procesory Intel Core 4-generacji oraz płyty oparte o chipsety 8-generacji o kodowej nazwie Lynx Point. Wśród nich najwyżej pozycjonowane są odpowiednio procesory Core i7 oraz chipsety Intel Z87 Express. O ile ceny płyt głównych z układem Z87 zaczynają się od około 330 zł (MSI Z87-G41 PC Mate), o tyle najtańszy procesor z serii Core i7, to już wydatek około 1100 zł.

Dlatego też wielu kupujących szuka oszczędności w postaci płyty głównej, która łączyłaby jak najwyższą funkcjonalność i jakość z umiarkowaną ceną. Oczywiście nie każdego zadowoli dość ”okrojony” z wielu elementów ww. model firmy MSI (nawiasem mówiąc jednego z najtańszych na rynku z chipsetem Z87), o tyle już całkiem sensownie prezentuje się opisywana w niniejszej recenzji płyta główna MSI Z87-G55. Posiada ona bowiem sporo istotnych dla większości użytkowników elementów, takich jak 8-fazowa sekcja zasilania z radiatorami, obsługę konfiguracji multi-GPU (SLI oraz CrossFireX), pinowe złącze do podłączenia portów USB 3.0 na przednim panelu obudowy czy optyczne oraz koncentryczne wyjścia S/PDIF.

Gadżety w stylu punktów pomiaru napięć, przycisku Clear CMOS na tylnym panelu I/O lub też oprogramowanie Creative Sound Cinema nie są już tak niezbędne dla większości użytkowników, niemniej obecności ich nie możemy uznać za wadę.

Kolejnym ważnym punktem, a niekiedy decydującym o wyborze konkretnego producenta płyty głównej oraz modelu jest cena, a ta w przypadku produktów MSI cechuje się bardzo dobrym stosunkiem do oferowanych możliwości, jakości zastosowanych komponentów oraz wyposażenia.

Intel Haswell inside

Nim jednak przejdziemy do opisy bohaterki naszej recenzji przyjrzyjmy się bliżej zmianom jakie Intel wprowadził w procesorach oraz chipsetach dla platformy Haswell. Otóż wbrew pozorom zmian jest całkiem sporo, wśród których kluczowe zmiany dotyczą systemu zasilania procesora.

W jednostkach Intel Core 4-generacji z płyty głównej przesyłane jest tylko jedno napięcie – VccIN – którego standardowa wartość wynosi 1,8V. Nim z kolei zarządza już dalej procesor, a dokładnie znajdujący się w jego wnętrzu kontroler napięcia, który steruje napięciem dla rdzeni, układu graficznego, magistrali pierścieniowej czy System Agenta.

Intel Z87 Express diagram

Pewne zmiany dotknęły też chipset, który otrzymał kilka ważnych funkcjonalności jak choćby standardową obsługę sześciu portów SATA III (6 Gb/s), dwóch dodatkowych portów USB 3,0 oraz czterech USB 2.0 (względem płyt z układami Z77). Obniżono również wartość współczynnika TDP do 4,1W z 6,7W w przypadku chipsetu Z77. Rezultat ten przekłada się nie tylko na mniejszy pobór energii elektrycznej przez sam układ, ale również na rozmiary radiatora, który instalowany jest na jego powierzchni.

Powyższe zmiany powodują, że producenci płyt głównych nie muszą w przypadku konstrukcji z podstawką LGA 1150 stosować tak rozbudowanych sekcji zasilania jak dotychczas, ale również układy chłodzenia instalowane na ich produktach nie muszą już być tak rozbudowane jak dotąd. Zapewne nie spowoduje to, że znikną pojawiające się od wielu lat opinie głoszące, że liczy się przede wszystkim ilość, a nie jakość sekcji zasilania, podobnie jak nie znika popularny, a zarazem w 100-proc. błędy pogląd mówiący o mnożeniu prędkości procesora przez ilość jego rdzeni.

W odległych z dzisiejszej perspektywy czasach – nieistniejąca już na rynku detalicznym – firma DFI pokazała konkurentom, że jej 4-fazowe sekcje zasilania potrafią pobić na przysłowiową głowę, konstrukcje z 6-, a nawet 8-fazowym systemem zasilania.

 

1. Wprowadzenie
2. MSI Z87-G55 i jej porównanie z innymi modelami MSI
3. Opis budowy płyty głównej
4. UEFI BIOS
5. Dołączone autorskie oprogramowanie MSI
6. Zestaw testowy
7. Testy wydajności
8. Podsumowanie

 

  Obecnie najpopularniejszą platformą wśród nowych zestawów komputerowych jest platforma Haswell, na którą składają się procesory Intel Core 4-generacji oraz płyty oparte o chipsety 8-generacji o kodowej nazwie Lynx Point. Wśród nich najwyżej pozycjonowane są odpowiednio procesory Core i7 oraz chipsety Intel Z87 Express. O ile ceny płyt głównych z układem Z87 zaczynają się od około …

Ocena końcowa

Budowa płyty głównej
Jakość wykonania
BIOS
Wyposażenie i oprogramowanie
Cena/jakość

Podsumowanie : MSI Z87-G55 to płyta główna bliska ideałowi. Model ten oferuje bogaty zestaw złączy oraz oprogramowania, a rozbudowany BIOS oraz rozsądnie skalkulowana cena nie mogą zostać niezauważone. Polecamy!

Twoja ocena: 4.72 ( 3 votes)
92

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.