Home / Komputery Stacjonarne / Płyty główne / MSI Z170A Gaming Pro Carbon – dobra płyta dla procesorów Skylake

MSI Z170A Gaming Pro Carbon – dobra płyta dla procesorów Skylake

MSI Z170A Gaming Pro Carbon

Jeśli szukacie dobrej, ponadprzeciętnie wyglądającej płyty głównej wspierającej procesory Skylake, to MSI Z170A Gaming Pro Carbon może się idealnie do tego nadać. Wyceniona na ok. 700 zł płyta imponuje funkcjami i dodatkami spotykanymi w płytach osiągających pułap 1000 zł. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć nieco tą płytę i odpowiedzieć na pytanie, czy warto ją kupić, czy może diabeł tkwi w szczegółach czyli oszczędnościach.

MSI Z170A Gaming Pro Carbon 03

Minimalistyczna, ale tylko z pozoru płyta MSI Z170A Gaming Pro Carbon wydaje się podążać za trendem wśród producentów płyt głównych dodających podświetlenie LED do swoich produktów. Nie tylko podnosi to atrakcyjność wyglądu, ale również eliminuje poniekąd konieczność zakupu osobnych pasków LED.

Należąca do średniego segmentu płyta MSI wspiera wspomniane procesory Skylake (podstawka LGA1151), a przy tym oferuje 4 gniazda na pamięci DDR4,  3 PCI-E x16, oraz 4 PCI-E x1. Ponadto znajdziemy w niej SATA Express, 6 x SATA III, M.2 jak również szereg USB 3.1 Typu-C, jedno USB 3.1 typu-A i cztery USB 3.0. Standardem także i tu jest wyjście HDMI, PS/2, gigabitowa karta sieciowa (Ethernet), a także DVI i optyczne wyjście dźwięku S/PDIF.

Nie tylko gracze ale i typowi użytkownicy (w tym początkujący adepci budowy komputerów) docenią dużo miejsca wokół gniazda procesora, idealne rozwiązanie w przypadku gdy będziemy chcieli użyć cooler o większej objętości czy wyrafinowane chłodzenie wodne. 

MSI Z170A Gaming Pro Carbon 02

Czarny kolor to nie tyko wymóg designu jaki postawili sobie projektanci Z170A Gaming Pro Carbon. Płyta używa bowiem włókien węglowych w swojej konstrukcji dzięki czemu jest ona niezwykle wytrzymałą, a w dodatku lekka. Kolor doskonale komponuje się poza tym z czerwonym podświetleniem LED gdy jest ono aktywne.

Co więcej, nawet moduły RAM gdy wykorzystują profile XMP informują o tym przez odpowiednie podświetlenie. Ono same jest zlokalizowane w kilku kluczowych miejscach płyty, tak np. przy układzie audio czy przy układzie zasilania ATX. Podświetlenie natomiast może być regulowane i kontrolowane przez oprogramowanie Mystic Light dostarczane przez MSI. Do dyspozycji mamy takie efekty jak typowe podświetlenie ciągłe, oddech, gradientowe czy do gier i muzyki. Wygląda to niezwykle efektownie, szczególnie gdy włączymy maksymalne podświetlenie, a do tego użyjemy odpowiedniej obudowy (oczywiście z oknem).

MSI Z170A Gaming Pro Carbon 01Pod względem komponentów użytych do płyty również nie jest źle, a wręcz przeciwnie – nadzwyczaj dobrze. Mamy tu bowiem m.in. wysokiej jakości kondensatory, bardzo dobrze dobrany układ audio (technologia Audio Boost Nahimic Sound), czy w końcu zabezpieczenie przed przepięciami i przeciążeniami z sieci.

Dla graczy interesujące z pewnością okażą się usprawnienia dokonane w menadżerze LAN Gaming, Click BIOS 5 czy dosyć rozbudowane narzędzia do przetaktowywania (OC). W tym momencie aż prosi się odpowiednia konfiguracja jak np. topowy procesor Skylake Core i7-6700K, 16 GB pamięci DDR 4 (z prędkością 2400 – 3200 MHz),oraz jedna lub dwie karty graficzne (SLI) aby mieć dosłowne uczucie “latania” w grach.

Podsumowując, MSI Z170A Gaming Pro Carbon to niezwykle udana naszym zdaniem konstrukcja – ciekawy wygląd, wysoka jakość, wszystkie niezbędne funkcje no i cena, która nie wpędzi nas w depresję po zaciągniętej na jej zakup pożyczce. 

MSI idealnie połączyło w tej płycie wygląd (dopieszczony przez podświetlenie LED i oprogramowanie nim sterujące) z wszystkimi niezbędnymi funkcjami, a do tego nie podniosło ceny myśląc – “gracze zapłacą każdą cenę za bajery”.

Jeśli więc szukacie solidnej płyty, która dodatkowo wygląda bardzo ciekawie, kupując Gaming Pro Carbon na pewno się nie zawiedziecie, a ona sama posłuży wam długie lata.

polecamy-plyty-glowne

Jeśli szukacie dobrej, ponadprzeciętnie wyglądającej płyty głównej wspierającej procesory Skylake, to MSI Z170A Gaming Pro Carbon może się idealnie do tego nadać. Wyceniona na ok. 700 zł płyta imponuje funkcjami i dodatkami spotykanymi w płytach osiągających pułap 1000 zł. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć nieco tą płytę i odpowiedzieć na pytanie, czy warto ją kupić, czy …

Ocena końcowa

Jakość
Cena
Funkcje
Ocena ogólna

Polecamy

Podsumowanie : MSI Z170A Gaming Pro Carbon to niezwykle udana naszym zdaniem konstrukcja - ciekawy wygląd, wysoka jakość, wszystkie niezbędne funkcje no i cena, która nie wpędzi nas w depresję po zaciągniętej na jej zakup pożyczce.

Twoja ocena: 4.9 ( 1 votes)
90