Home / Komputery Stacjonarne / Procesory / Możesz teraz przetaktować procesory Skylake w tym Core i3-6100

Możesz teraz przetaktować procesory Skylake w tym Core i3-6100

Intel Core i3-6100 01

Od czasów procesorów Sandy Bridge prawdziwe w tego słowa znaczeniu nie było możliwe. Nawet wprowadzenie modeli Skylake tylko częściowo zmieniło tą sytuację. Teraz jednak na przykładzie Core i3-6100, który jak możecie zauważyć nie jest członkiem rodziny “K”, poważniejszy overclocking nie jest wyrazem bujnej wyobraźni.

Jednak nie w każdym przypadku przetaktowanie będzie możliwe, a to za sprawą zabezpieczeń Intela, które udało się obejść nektórym producentom płyt głównych. Tak, to dzięki temu jest możliwe przyspieszenie procesora, który z zamierzenia ma pracować z fabrycznymi zegarami.

Jednym z owych producentów, któremu udała się magiczna sztuczka (aka. aktualizacja BIOSu), jest ASROCK i jego seria Z170, która niebawem powinna otrzymać stosowną aktualizację i potencjał do OC “standardowych” procesorów Skylake, w tym Core i3-6100. Procesor ten, jednemu z portali internetowych TechSpot, udało się przetaktować ten model z 3.7GHz do 4.7GHz, a tym samym wyprzedzając w testach Cinebench R15 procesor Core i5-4430, zarówno w benchmarku jedno jak i wielowątkowym.

Jak zapewne wiecie (także z naszego portalu) dotychczas wyjątkiem w procesorach nie serii “K” był Pentium G3258 Anniversary Edition (notabene znajdujący się także w naszej platformie testowej), który przy odpowiedniej serii potrafił kręcić się do niebagatelnych wartości.

Wracając do przetaktowywania standardowych Skylaków, myślimy iż nie tylko ASROCK, lecz i pozostali producenci zaimplementują aktualizację w swoich płytach, a tym samym odblokowując potencjał OC dla tych procesorów Intela. Jesteśmy pewni, że takie posunięcie namiesza nieco na rynku procesorów, których ceny mogą się znacznie przetasować.

A co wy myślicie o tej “sztuczce”i możliwości przetaktowywania w miarę tanich, a nadal wydajnych procesorów? Czy to przekonało by was do zmiany względem kupowanego modelu?

Intel Core i3-6100

Intel Skylake specs