Home / Gry / Mortal Kombat Komplete Edition. Czerstwy chleb czy świeża kajzerka?

Mortal Kombat Komplete Edition. Czerstwy chleb czy świeża kajzerka?

Mortal Kombat Komplete Edition PC 01Pomimo dosyć pokaźnej ilości tytułów spod znaku Mortal Kombat, to do tej pory pierwsza jego odsłona była dla wielu najlepsza. Tej grywalności i jak na tamte czasy grafiki, nikt nie mógł bardzo długo pobić.

Chociaż w dwóch kolejnych częściach tej gry dodano nowe postacie takie jak  Jax, Kitana, Kung Lao czy Milena, to zmiany te nie wpłynęły aż tak aby się zbytnio zachwycać tą grą. Grafika pozostała na podobnym poziomie co w części pierwszej, ale atmosfery Mortal Kombat nie udało się osiągnąć.

Dorobienie historii, dzięki której wprowadzenie nowych postaci do gry nie do końca miało sens. Tym dwóm odsłonom tej gry po prostu brakowało charakteru. Midway czyli producent gry nadal z nią eksperymentował próbując powtórzyć sukces pierwowzoru, który szczerze powiedziawszy przerósł ich oczekiwania. Ale w roku 2011 nastąpił dla Midway przełom.

Mortal Kombat Komplete Edition

Sukces pierwszego Mortala odrodził się w postaci Mortal Kombat Komplete Edition, będącej tak właściwie Mortal Kombat 9 z 2011 roku z kilkoma dodatkami. Owe dodatki to m.in. cztery nowe postacie  Kenshi, Rain, Skarlet, Freddy, jak również kilka nowych kostiumów i fatalities. Także w tej odsłonie otrzymamy wszelkie poprawki do gry, które eliminują konieczność ich samodzielnego instalowania.

Dla tych którzy ominęli dziewiątą część opisywanej gry należy wspomnieć kilka zmian, które dotknęły ich ulubioną grę. Po pierwsze gracz otrzymał lepszą kontrolę nad ciosami swojej postaci, a dokładnie ciosy każdą z kończyn. W ten sposób twórcy gry zbliżyli się z technikami walki blisko ideałom prawdziwych walk i emocjom im towarzyszącym. Drugą zmianą są niesamowite wstawki w grze. Co więcej wstawki te będą inne dla każdej postaci, do tego zależne od faktu czy gracz zdecyduje się wykończyć przeciwnika czy nie.

Mortal Kombat Komplete Edition to 16 rozdziałów w których wcielimy się w takie postacie jak Johnny Cage, Sonya Blade, Scorpion, Cyrax czy Liu Kanga. Szczerze powiedziawszy historia opowiadana w grze bardzo dobrze odzwierciedlona jest przez same walki. Nie nudzi ona lecz powoduje, że emocje nie opuszczają nas aż do końca rozgrywki.

Jednak zdarzały się sytuacje kiedy mieliśmy nieodparte wrażenie naciągania fabuły. Działo się tak podczas sprowokowanej walki Johnnego Cage z Sonyą, która nie była podyktowana samym turniejem. Bardzo  przypadło nam do gustu poczucie humoru postaci (lub może programistów) w postaci powiedzeń typu – “Wygląda na to, że dodatkowa para rąk nie daje przewagi” (powiedziane do Shivy) czy “Gdzie jest Dym (Smoke) tam jest i ogień (powiedziane przez Smoke do Jade).

Realistyczność w grze Mortal Kombat KE

Mortal Kombat Komplete Edition 05
Gra oferuje jak wcześniej wspominaliśmy bliskie ideałowi odwzorowanie sztuk walki. W tym miejscu należy wspomnieć wachlarz ciosów idealnie odpowiadający granej przez nas postaci. Walki są czasami tak trudne, że wymagają dużej praktyki. Eliminuje to tym samym zjawisko powtarzalności i znudzenia grą.

Trudność gry także wydaje się mieć wysoko ustawioną poprzeczkę. Tak więc nawet przy niskim poziomie trudności będziemy się czasami musieli napocić aby pokonać przeciwnika (lub nawet dwóch w jednej walce). Przyczynia się do tego zmiana postaci w walce 2 na 1, kiedy to gdy jeden z naszych przeciwników otrzyma zbyt dużo ciosów, na jego miejsce wskakuje drugi aby za wcześnie nie skończyć danej rozgrywki.

Realistyczność podkreślają wspomniane wcześniej  ciosy każdą z kończyn a przez to lepszą kontrolę nad ciosami danej postaci. Niemniej podczas części rozgrywek odnosiliśmy wrażenie, że po kilku / kilkunastu nieudanych próbach przeciwnik dawał za wygraną byśmy mogli przejść do kolejnej walki (tryb Story Mode). Także realność zakłucało w naszym mniemaniu możliwość pokonania przeciwnika jednym rodzajem ciosów.

Grafika i oprawa dźwiękowa

Pod względem grafiki Mortal Kombat Komplete Edition prezentuje się wyśmienicie. Czasami nawet za dobrze, odwracając uwagę od samej walki szczegółami i animacją w tle.Dobra optymalizacja kodu gry pozwoliła na płynne animacje nawet na starszych kartach graficznych.

Uzyskane 60 klatek na sekundę jest bardzo dobrym wynikiem, choć należy wspomnieć iż ta gra nie należy do zbyt wymagającej jeśli chodzi o moc graficzną.


Testowana przez nas gra na karcie graficznej Radeon HD4850 autorstwa Asusa przy standardowych taktowaniach karty, procesorze AMD Phenom II X4 965 o częstotliwości 3.4 GHz, płycie Asus CrossHair III Formula i 12 GB pamięci RAM są tego najlepszym potwierdzeniem. Kusi nas przetestowanie tej gry na zintegrowanej grafice aby się przekonać jak dobrzy są programiści kodujący tą grę.

Mortal Kombat Komplete Edition PC 06
Także oprawa dźwiękowa stoi na najwyższym poziomie. Tyczy się to zarówno muzyki w tle jak i odgłosów postaci czy innych elementów w grze. Czasami nieco mroczna ale zawsze trzymająca w napięciu i idealnie odzwierciedlająca to co się dzieje w grze w danej chwili. Chcielibyśmy aby w grze była możliwość przesłuchania utworów. W wersji cyfrowej jaką mieliśmy możliwość przetestowania, tego nie było. Być może wersja pudełkowa oferuje dodatkową płytę CD ze ścieżką dźwiękową z gry.

Tryby Gry w Mortal Kombat Komplete Edition

Mortal Kombat Komplete Edition PC 04
Gra oferuje cztery tryby gry, oczywiście poza rozgrywką sieciową. Są nimi Walka (Fight), Historia (Story mode), Wieża (Challenge Tower) oraz oraz Trening.

O ile rozgrywka Story Mode czyli historyjki dokładanej do całej walki nie wymaga większych wyjaśnień to warto wspomnieć o pozostałych.

Walka (Fight) tryb ten opiera się na rozgrywce z dziesięcioma przeciwnikami. Po każdej walce naliczany jest nam czas w jakim udało nam się wyeliminować przeciwnika.

Challenge Tower czyli wieża próby to ciekawa forma przetestowania własnych możliwości. W niej bowiem aby przejść kolejny szczebel musimy wykonać poszczególne zadanie w wyznaczonym czasie. Nie mamy co tu liczyć na wyeliminowanie przeciwnika w tradycyjny sposób, mając na myśli pozbawienie go całej dostępnej energii.

Trening to możliwość przećwiczenia swojej postaci i jej możliwości. Ten tryb podzielony został na kilka części w tym samouczek (tutorial), wykończenie (Fatality), praktyka (Practice) oraz praktyka zespołowa (Tag team practice), w której walczymy dwóch na dwóch.

 

Rozgrywka sieciowa

Mortal Kombat Komplete Edition PC 010
Mortal Kombat Komplete Edition w bardzo dużej mierze celuje w tryb online. Choć nie jest on szczególnie promowany to mieliśmy odczucie, że ten tryb walki najbardziej nas wciągnął. Nie ma jak rywalizacja z żywym przeciwnikiem.

Co jednak było dla nas bolączką jeśli chodzi o tryb walki sieciowej to czas oczekiwania na znalezienie przeciwnika. Ciężko stwierdzić czy tak mało osób decyduje się na ten tryb, czy może serwery gry są tak obciążone / wolne, skutkując w tak długim oczekiwaniu na rozpoczęcie rozgrywki.

Po wybraniu opcji Online czyli rozgrywki sieciowej otrzymujemy dostęp do poniższych opcji”

  1. Ranked Match – tryb walki w którym po każdej rundzie i walce, w tym wygranej otrzymujemy punkty liczące się w klasyfikacji ogólnej. Wyniki te podawane są w Leaderboards.
  2. Player Match – tryb walki, w którym zmierzymy się z innym przeciwnikiem bez punktacji. Czysta przyjemność w najlepszej formie.
  3. Private Match – tryb walki celowany na rozgrywkę ze znajomymi. Tworzymy prywatną rozgrywkę i czekamy aż znajomi podłączą się do gry.
  4. Join Room – tutaj możemy podłączyć się do aren walki stworzonych przez innych użytkowników. Poza nazwą areny otrzymujemy także informację o ilości graczy w niej dostępnych.
  5. Create Room – tworzenie własnego pokoju (areny)
  6. User statistics – statystyki naszego gracza
  7. Leaderboards – Ranking ogólny graczy wraz z ich statystykami
  8. Select King of the Hill avatar – wybór swojego “stworka” w dziecinnej formie wykorzystany m.in. przy oczekiwaniu na walki King of The Hill

 

Podsumowanie:

Gra Mortal Kombat Komplete Edition choć nie wprowadza rewolucji to nieco odświeża tytuł “walk śmiertelników” dając graczowi odrobinę zajęcia a studiu Midway czasu na wymyślenie czegoś lepszego.

Całość oceniamy na ocenę dobrą, zaś grafikę i oprawę dźwiękową / muzyczną na bardzo dobrą. Bardzo przypadły nam także do gustu filmiki pomiędzy walkami w trybie Story Mode, które trzymały w napięciu przed kolejną walką a jednocześnie wyjaśniały historię relacji pomiędzy zawodnikami.

Niezaprzeczalnym atutem po sięgnięcie po tą pozycję może być jej aktualna cena (na platformie Steam) jak również dodatki, które są w niej zawarte w porównaniu do Mortal Kombat 9 z 2011 roku. Dla każdego miłośnika tej serii jest to tytuł obowiązkowy. Naszym zdaniem i nowi gracze znajdą coś dla siebie.

Mamy nadzieję, że jeśli nie w poprawce do tej gry to w kolejnej jej odsłonie poprawiona zostanie wydajność trybu sieciowego (głównie chodzi tu o czas oczekiwania na przeciwnika po drugiej stronie).

Pomimo dosyć pokaźnej ilości tytułów spod znaku Mortal Kombat, to do tej pory pierwsza jego odsłona była dla wielu najlepsza. Tej grywalności i jak na tamte czasy grafiki, nikt nie mógł bardzo długo pobić. Chociaż w dwóch kolejnych częściach tej gry dodano nowe postacie takie jak  Jax, Kitana, Kung Lao czy Milena, to zmiany te …

Ocena końcowa

Grafika
Muzyka
Grywalność w trybie pojedyńczego gracza
Grywalność w trybie sieciowym

Klasyk

Podsumowanie : Producent gry zagrał na bezpieczną nutę i odświeżył ten tytuł tak aby nie urazić graczy oraz zyskać na czasie przed kolejną wersją Mortal Kombat.

Twoja ocena: 4.45 ( 1 votes)
84