Home / Aktualności / Microsoft zaprezentował konsolę Xbox serii X

Microsoft zaprezentował konsolę Xbox serii X

Podobieństwo konsoli do tradycyjnego peceta zwiększa się ostatnimi czasy, a szczególnie od momentu w którym Microsoft zunifikował system operacyjny na obu platformach. Tym samym, zapowiedziana właśnie konsola Xbox serii X, a dokładnie jej wygląd nikogo już chyba nie dziwi.

No może niektórzy zaczną kręcić nosem widząc przypominającą pecetową skrzynkę obudowę nowego Xboxa, wskazując palcem, że nie zmieści się ona na półce, na której stoi nasz telewizor. No tak, ale w przypadku komputerów z obudową ITX nie jest dużo lepiej, a już na pewno gdy mamy typowego Mid-Towera – tu sytuacja będzie podobna.

Występująca dotychczas pod nazwą Project Scarlett konsola Microsoftu została zaprezentowana podczas rozdania nagród 2019 Game Awards głównie z jednego powodu – Hellblade 2. Tytuł ten ma rzekomo pokazać moc nowej konsoli, która w porównaniu do Xbox serii X ma być aż 4 krotnie mocniejsza i oferować takie korzyści jak rozdzielczość 4K z 60 klatkami na sekundę (także wspierać według zapewnień 8K, ze 120 klatkami – niemniej jest to dosyć wątpliwe), 16GB pamięci RAM, szybki dysk SSD NVMe czy układ graficzny z pamięcią GDDR6 i odpowiednikiem Ray Tracing. 

Xbox serii X będzie wyposażony też będzie w technologię cieniowania o zmiennej prędkości, „ automatyczny tryb niskich opóźnień” w celu zminimalizowania opóźnień wejściowych oraz „dysk SSD nowej generacji”, który może „wyeliminować czasy ładowania”.

Nie musicie obawiać się, że będziecie zmuszeni porzucić istniejącą kolekcję gier Xbox One, Microsoft obiecuje bowiem pełną kompatybilność wsteczną  z „tysiącami” tytułów Xbox z „czterech pokoleń” gier. Ponadto wszystkie istniejące akcesoria do gier dla konsoli Xbox One będą działać w nowym systemie.

Określany jako najszybszy i najpotężniejszy Xbox, jaki kiedykolwiek powstał, Microsoft potwierdził, że co najmniej 15 developerów wspópracuje z Xbox Game Studios opracowując obecnie coś, co określa jako „największy i najbardziej różnorodny asortyment ekskluzywnych gier Xbox w naszej historii”.

Warto również zauważyć, że Xbox Series X będzie nadal wyposażone w napęd dyskowy, więc wydaje się, że marzenie branży gier o rozgrywce opartej na strumieniowaniu gier lub subskrypcji jeszcze się nie spełni.

Inne szczegóły dotyczące Xbox Series X, takie jak jej konkretny model GPU i procesor, wciąż nie są do końca potwierdzone. Microsoft twierdzi, że więcej informacji na temat oczekiwanej konsoli pojawi się w 2020 roku.

Wygląda też, że spekulacje dotyczące nazewnictwa oraz możliwej drugiej wersji konsoli są nadal prawdziwe. Nieco mniej wydajna konsola, o której mogliśmy dowiedzieć się w ostatnich miesiącach, będzie najprawdopodobniej nazwana Xbox serii S, podobnie jak to jest obecnie. Takie posunięcie pozwoli nieco zredukować koszty i zapewnić mały bufor w stosunku do niepewności względem konsoli PlayStation 5, która nadal nie została oficjalnie zaprezentowana.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.