Home / Aktualności / Microsoft wyjaśnia pewne nieścisłości związane z Windows 11

Microsoft wyjaśnia pewne nieścisłości związane z Windows 11

Microsoft opublikował dość szczegółowy opis zmian, które wprowadził w systemie Windows 11 w stosunku do swojego poprzednika. System operacyjny jest zoptymalizowany pod kątem środowiska pracy z maksymalnym bezpieczeństwem. Wyjaśnia to, że sprzętowe urządzenie TPM 2.0 jest minimalnym wymaganiem systemowym „jedenastki”.  Takie myślenie posunęło się nawet do tego stopnia, że w przypadku braku TPM. 2.0 nie uzyskamy dostępu do aktualizacji zabezpieczeń.

Ważnym elementem nadchodzącej wersji Microsoftowego OS jest ustalanie priorytetów wydajności aplikacji, które automatycznie uniemożliwia „trywialnym” aplikacjom zajmowanie zbyt wielu zasobów systemowych. Aplikacje działające na pierwszym planie również automatycznie uzyskują wyższy priorytet aplikacji. Jest to szczególnie przydatne, gdy procesor zaciął się z powodu dużego obciążenia a dodatkowo próbujemy otworzyć nową aplikację. System operacyjny automatycznie racjonuje zasoby, aby mieć pewność, że właśnie uruchomiona aplikacja ma priorytet, dzięki czemu korzystanie z niej jest szybsze. Technologia ta jest przenoszona nawet do przeglądarki internetowej Edge, gdzie aktywna karta ma wyższy priorytet, a karty, do których od dłuższego czasu nie były używane, są „uśpione” (tj. ich pamięć jest całkowicie stronicowana i są przy najmniejszych zasobach systemowych). Microsoft nazywa to „Sleeping Tabs” czyli śpiącymi zakładkami. Microsoft twierdzi, że ta funkcja może zmniejszyć oszczędność pamięci o około 30%, co może być przydatne w przypadku zadań na pierwszym planie. Po włączeniu tej funkcji system operacyjny (lub Edge) automatycznie obsługuje priorytety.

Chociaż Microsoft nie wspomina o tym, starsze raporty wskazują, że system Windows 11 jest zoptymalizowany pod kątem nowej generacji architektur hybrydowych procesorów, ze świadomością rdzeni „wydajności” i „oszczędności energii”, dzięki czemu może współpracować z procesorem w celu wysyłania odpowiedniego rodzaju obciążenia do odpowiedni rodzaj rdzenia. Oprócz korzyści związanych z wydajnością i oszczędnością energii, jest to również kluczem do uniknięcia niezgodności ISA między różnymi typami rdzeni procesora.

Innym kluczowym impulsem projektowym firmy Microsoft było ulepszenie stanu „Always-on”, dzięki czemu komputer jest tak samo dostępny jak telefon. System Windows 11 zawiera zoptymalizowany mechanizm wznawiania ze stanu uśpienia, który w przypadku komputerów z logo systemu Windows 11 obejmuje specjalną sekwencję włączania wyłączonego sprzętu (tj. procesora, pamięci masowej, sieci itp.) i zachowuje stan i priorytet aplikacji, gdy system powraca do stanu wybudzenia. Skraca to czas wznowienia z uśpienia aż o 25%. Microsoft pracował również nad poprawą wydajności Windows Hello (logowanie biometryczne), skracając czas uwierzytelniania użytkownika Hello o respektowane 30%.

Innym elementem pracy inżynierów Microsoft było zmniejszeniem ogólnego rozmiaru na dysku samego systemu operacyjnego. Większość wbudowanych aplikacji ma postać skrótów, które są ładowane z Internetu przy pierwszym uruchomieniu lub pozostaje skompresowane dla oszczędności miejsca. Wbudowana aplikacja nigdy nie pozostaje aktywna w tle, ani nie jest dostępna w kolejce do aktualizacji, chyba że uzyskano do niej przynajmniej jednokrotny dostęp.

Firma próbowała wyjaśnić bardziej kontrowersyjne wymagania systemowe dla systemu Windows 11, a wiele z tego ma związek z wsparciem co najmniej od 8. generacji procesorów Intela i Ryzen 2000 (lub nowszych) od AMD. Są to pierwsze mikroarchitektury procesorów z wbudowanymi zabezpieczeniami zgodnymi z TPM 2.0. System operacyjny wymaga również UEFI, starsze uruchamianie przy użyciu CSM nie jest już obsługiwane. Ponadto sterowniki innych firm do niektórych urządzeń są wymagane w celu zapewnienia zgodności z nowym modelem sterownika DCH. Microsoft twierdzi, że dzięki ściślejszej kontroli nad modelami sprzętu i sterowników jest w stanie zapewnić „ bezawaryjne działanie w 99,98%”.

Jak się również dowiadujemy, Microsoft zapewnia, że ​​całe oprogramowanie kompatybilne z systemem Windows 10 powinno bezproblemowo współpracować z systemem Windows 11, tak jakby była aktualizacją funkcji. Firma stworzyła usługę o nazwie App Assist, aby naprawić problemy ze zgodnością, współpracując z twórcami aplikacji. Sam Windows Update również doczeka się pewnych zmian. Zamiast dwóch aktualizacji funkcji (zwykle wiosną i jesienią), firma wydaje tylko jedną aktualizację funkcji rocznie, zwykle umieszczaną w drugiej połowie. Witryna Windows Update została przebudowana, aby pobierać tylko określone fragmenty oprogramowania, które wymagają aktualizacji, co przekłada się na zmniejszenie zużycia przepustowości łącza internetowego nawet o 40%.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.

Odpowiedz:

Lub

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

*