Home / Aktualności / Microsoft Project xCloud oraz Google Stadia łamią warunki Apple App Store

Microsoft Project xCloud oraz Google Stadia łamią warunki Apple App Store

Gry w chmurze to kolejny krok w grach mobilnych, a usługi takie jak Microsoft Project xCloud mają na celu dostarczenie tytułów AAA bezpośrednio do telefonu komórkowego. Microsoft już od jakiegoś czasu testuje swoją aplikację xCloud na urządzeniach z Androidem i iOS, a aplikacja miała zostać uruchomiona w okolicach września.

Mając jednak na uwadze konflikt z Apple, które twierdzi, że usługa ta łamie warunki korzystania ze sklepu App Store, wygląda jednak na to, że Microsoft będzie obsługiwał klientów tylko na Androidzie. Jakby tego było mało, dotyczy to nie tylko xCloud, ale także platformy gier Google Stadia. Gdy aplikacja jest przesyłana do App Store na iOS, aplikacja przechodzi weryfikację ze względów bezpieczeństwa i jest sprawdzana, czy spełnia wytyczne sklepu Apple czy nie.

Ponieważ xCloud i Stadia to typy aplikacji, które oferują dostęp do wielu innych aplikacji (w tym przypadku gier), jest to sprzeczne z polityką Apple, ponieważ nie mogą kontrolować aplikacji oferowanych przez te usługi.

Jak twierdzi Apple:

App Store został stworzony, aby być bezpiecznym i zaufanym miejscem dla klientów do odkrywania i pobierania aplikacji oraz doskonałym miejscem dla wszystkich programistów. Zanim trafią do naszego sklepu, wszystkie aplikacje są sprawdzane pod kątem tego samego zestawu wytycznych, których celem jest ochrona klientów i zapewnienie programistom uczciwych i równych szans.

Nasi klienci cieszą się wspaniałymi aplikacjami i grami od milionów programistów, a usługi gier mogą być absolutnie uruchamiane w App Store, o ile przestrzegają tego samego zestawu wytycznych, które mają zastosowanie do wszystkich programistów, w tym przedkładania gier indywidualnie do recenzji oraz pojawiania się na wykresach i w wyszukiwarce . Oprócz App Store programiści mogą wybrać opcję dotarcia do wszystkich użytkowników iPhone’a i iPada przez Internet za pośrednictwem Safari i innych przeglądarek w App Store.

Na to Microsoft odpowiedział:

Okres testowania aplikacji Project xCloud Preview na iOS dobiegł końca. Niestety, nie mamy sposobu, aby przenieść naszą wizję gier w chmurze z Xbox Game Pass Ultimate do graczy korzystających z iOS wykorzystując Apple App Store. Apple jest jedyną platformą ogólnego przeznaczenia, która odmawia konsumentom dostępu do gier w chmurze i usług subskrypcji gier, takich jak Xbox Game Pass. I konsekwentnie inaczej traktuje aplikacje do gier, stosując łagodniejsze reguły do ​​aplikacji innych niż gry, nawet jeśli zawierają one interaktywną zawartość. Wszystkie gry dostępne w katalogu Xbox Game Pass są oceniane pod względem zawartości przez niezależne organizacje branżowe, takie jak ESRB i regionalne odpowiedniki. Zależy nam na znalezieniu sposobu na przeniesienie gier w chmurze z Xbox Game Pass Ultimate na platformę iOS. Uważamy, że to klient powinien znajdować się w centrum rozrywki, a gracze mówią nam, że chcą grać, łączyć się i udostępniać w dowolnym miejscu, bez względu na to, gdzie się znajdują. Zgadzamy się z nimi.

Jak można zauważyć powyżej, Apple wystosowało raczej ogólnikową deklarację, podczas gdy Microsoft wyraźnie zaadresował swoje rozczarowanie. Na chwilę obecną nie wiadomo czy Apple ulegnie opiniom graczy i użytkowników swoich urządzeń, aczkolwiek można to łączyć z brakiem własnego odpowiednika. Oczywiście firma ma Apple Arcade dostępne na iOS od jakiegoś czasu, jednak nie oferuje ono dokładnie tego samego co XCloud czy Stadia.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.