Home / Aktualności / Microsoft pracuje nad poprawką do jednej z aktualizacji skracającej żywotność dysków SSD

Microsoft pracuje nad poprawką do jednej z aktualizacji skracającej żywotność dysków SSD

Nie trzeba było długo czakać aby aktualizacje Windows 10 zyskały złą sławę. Szczególnie mamy tu na myśli majową aktualizację do tego systemu, choć to tak naprawdę jest to czubek góry lodowej w tym przypadku.

Przez lata firma Microsoft dostosowywała system operacyjny Windows do korzystania z dysków SSD, od obsługi protokołu NVMe po aktualizację narzędzia Defrag w systemie Windows. Wraz z pojawieniem się systemu Windows 10 w wersji 2004 (znanej również jako aktualizacja z maja 2020 r.), Microsoft wprowadził kilka pożądanych zmian, ale w wydaniu pojawiło się powolne wdrażanie z powodu pozornie niekończącej się listy problemów.

Okazuje się, że we wspomnianej aktualizacji występuje błąd wpływający na aplikację narzędziową Defrag w systemie Windows 10 2004, który decyduje się na zbyt częstą defragmentację dysków SSD, co może skrócić ich żywotność. Zwykle aplikacja regularnie wysyła polecenie Retrim zgodnie z harmonogramem domyślnym lub ustawionym przez użytkownika, co pomaga dyskowi wydajniej zapisywać dane. Defragmentuje również dyski SSD raz w miesiącu, co rzadko jest konieczne, ale nadal może mieć znaczenie w niektórych scenariuszach, głównie z powodu ograniczeń nieodłącznie związanych z systemem plików NT.

W przypadku aktualizacji systemu Windows 10 z maja 2020 r. Defragmentator nie oznacza, że wykonano zaplanowaną defragmentację na dysku SSD. W zależności od tego, jak często użytkownik uruchamia komputer, może to zdarzyć, że defragmentacja będzie miała miejsce wielokrotnie, co jest szkodliwe dla komórek o dużej gęstości znajdujących się w większości konsumenckich dysków SSD.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​firma Microsoft wprowadza poprawkę dotyczącą tego problemu w następnej aktualizacji systemu Windows 10 w wersji 2004, a osoby zarejestrowane w programie Windows Insider mogą ją już zobaczyć w kompilacji 19042.487. Mimo to najnowsza wersja systemu Windows 10 nie działa dobrze z pamięcią Intel Optane i nie ma śladu, że problem został rozwiązany.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.