Home / Aktualności / Microsoft kończy z produkcją i sprzedażą kontrolera Kinect

Microsoft kończy z produkcją i sprzedażą kontrolera Kinect

XBox One Kinect SensorZaprezentowana w 2010 roku przez Microsoft pierwsza wersja Kinekt – znacznie bardziej zaawansowanego od konkurencyjnych rozwiązań systemu, w którym kontrolerem stawało się całe nasze ciało, zapoczątkowało wydawać by się mogło, nową erę w dziedzinie gier. Niemniej jednak kontroler współpracujący z Xboxem 360 tylko nieznacznie zdobył serca graczy oraz przedłużył żywot wspomnianej konsoli. 

Drugie wcielenie Kinecta choć bardziej zaawansowane technologicznie nie miało wcale łatwiejszego żywota. Dołączony do Xbox One kontroler ruchu spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem do tego stopnia, że sam Microsoft aby ratować swoją skórę rozpoczął osobną jego sprzedaż. Również jeśli chodzi o gry wspierające Kinect było nie najlepiej. Te jeśli już się pojawiły to i tak nie były do końca rewolucyjne i nieznacznie powiększały i tak ubogą selekcję tytułów.

Oczywiście kontroler ruchowy Kinect pojawił się nie tylko w wersji konsolowej ale również dla systemu Windows, niemniej jednak był dosyć drogi i dla przeciętnego użytkownika tego systemu oferował bardzo mało. Lepszą propozycją okazał się dla developerów, ale również ci nie skakali do góry z zachwytu po jego pojawieniu się. Kinect stracił zainteresowanie nie tylko użytkowników ale i jego twórców. Konsola Xbox One wraz z aktualizacją systemu czy nowej wersji konsoli (Xbox One S) traciła nie tylko programowe, ale również sprzętowe wsparcie (brak oryginalnego portu zastąpionego gniazdem USB i przejściówką).

Informacja dotycząca zaprzestania produkcji i sprzedaży Kinecta nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem. Niemniej jednak z pewnością nie zniknie tak szybko z naszego otoczenia. Ci którzy go posiadają nadal mogą grać we wspierające go gry ponad np. używanie go do komunikacji z użyciem Skype. Co więcej, ponieważ stanowił on podstawę rozszerzonej rzeczywistości, którą Microsoft przedstawił ostatnio jako HoloLens, ma on szansę na drugie życie (przynajmniej taką mamy nadzieję).

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.