Home / Motoryzacja / Mercedes-Benz / Mercedes-AMG GT R – szybki jak błyskawica (lub ścigacz)

Mercedes-AMG GT R – szybki jak błyskawica (lub ścigacz)

Mercedes-AMG GT R

Świat ma nowego bohatera i nie jest nim bynajmniej Superman lecz Mercedes-AMG GT R, który został zapowiedziany na Goodwood Festival of Speed w Wielkiej Brytanii. Auto ma w aspiracjach konkurowanie z Porsche GT3 RS, więc zapowiada się ostra jadka.

Napędzane przez 4 litrowy silnik V8 z podwójnym turbo, superauto oferuje 577 KM oraz moment obrotowy na poziomie 700 Nm. Moc przenoszona jest na koła za pośrednictwem dwusprzęgłowej przekładni, która została zoptymalizowana do szybszych przełożeń, oferując przyspieszenie na poziomie 3,6 sekundy od 0 do 100 km / h. Auto ma osiągać maks. 318 km / h.

Mercedes-AMG GT R 01

Nie mogło się oczywiście obyć bez testów na torze Nurburing, na którym można było zobaczyć te auto w kolorze Piekielna Zieleń, a które miały upewnić inżynierów, że auto nadaje się na tor.

Zresztą nie mogło być chyba inaczej, czego potwierdzeniem są powiększone o 46 mm nadkola z przodu oraz o 57 mm z tyłu, aby pomieścić większe gumy. Do sportowego zacięcia z pewnością przyczynią się także nowy grill, ogromny tylny spojler, wloty powietrza czy podwójny tylny dyfuzor.

Mercedes-AMG GT R 02

Aby osiągnąć wspomniane przyspieszenie, na pierwszy ogień poszło odchudzenie Mercedesa-AMG GT R, w tym lżejszy wydech, 10 ramienne alufelgi i inne aluminiowe podzespoły w konstrukcji auta, mocowanie silnika czy zawieszenia wykonane z włókien węglowych. To wszystko pozwoliło zaoszczędzić 15 kg. z masy całkowitej.

Mercedes-AMG GT R ( C 190), 2016

Kolejną ważną sprawą dla osiągów była aerodynamika, która w autach sportowych jest jedną z kluczowych. Poza ogólnymi ulepszeniami znalazły się te osiągnięte przez tylny spojler zapewniający 155 kg docisku aerodynamicznego. Do całości należy dołożyć zabezpieczenie podwozia przed podnoszeniem auta przez przepływ powietrza, które kierowane jest przez specjalne kanały do tylnego dyfuzora. 

Po raz pierwszy w AMG GT wprowadzone zostały skrętne koła tylne (w przeciwnym do kół przednich kierunku) do prędkości 100 km/h, zaś w tym samym kierunku po przekroczeniu tej prędkości, w celu zwiększenia zwinności. Do dyspozycji kierowcy Mercedes zastosował także nowy 9 poziomowy system trakcji, regulujący szczegółowo poziom poślizgów.

Jak się dowiedzieliśmy samochód ma średnio spalać 11,4 l/100 km, a jego emisja spalin CO2 ma wynieść 259 g/km.

Nowy Mercedes AMG GT R pojawi się w sprzedaży w europie w marcu przyszłego roku, a jego cena ma się zaczynać od ok. 820 tys. zł.