Home / Aktualności / Majowa aktualizacja 2004 dla Windows 10 ma zostać oddana już w przyszłym tygodniu

Majowa aktualizacja 2004 dla Windows 10 ma zostać oddana już w przyszłym tygodniu

Majowa aktualizacja Windows 10, oznaczona wersją 2004, która miała zostać wprowadzona 12 maja, opóźniła się z powodu luki zero-dniowej i w związku z tym zostanie udostępniona w dniach 26-28 maja. Miejmy nadzieję, że nie spowoduje to problemów, do których jesteśmy przyzwyczajeni w aktualizacjach Microsoftu.

Jednym z usprawnień, które pojawią się już niebawem ma być opcjonalne rezerwowanie miejsca na aktualizacje – styczniu ubiegłego roku Microsoft dodał funkcję, która zarezerwowała 7 GB lub więcej na aktualizacje. Oznaczało to, że użytkownicy nie ryzykują już wyczerpania przestrzeni dyskowej w trakcie dużej aktualizacji i nie powinni widzieć zmniejszania się wolnego miejsca na dysku podczas procesu pobierania. Microsoft mógł pomyśleć, że funkcja ta zostanie przyjęta przez użytkowników, ponieważ wielu nie docenia systemu Windows 10 zajmującego dodatkowe 10 GB miejsca. Na szczęście zarezerwowaną pamięć masową można teraz wyłączyć za pomocą narzędzia DISM w systemie Windows 10 w wersji 2004 lub nowszej.

Drugą dosyć ważną zmianą jest modernizacja ponad 100 ikon dla różnych usług, narzędzi i aplikacji Microsoftu. Zmiana dotyczy logo Windows, Eksploratora plików, Notatnika, Paint i wielu innych, dostosowując je do filozofii „płynnego projektowania”. Majowa aktualizacja wprowadza też nowe ikony do własnych aplikacji Microsoftu, zwiększając jednolitość systemu Windows 10X.

Kolejną funkcją, o której po raz pierwszy usłyszeliśmy w Insider Preview Build w zeszłym roku, był system odzyskiwania danych z chmury. Większość z nas ma problemy z Windows 10, a niektóre z nich są na tyle poważne, że wymagają przywrócenia systemu, w tym przywracenia komputera do stanu domyślnego. Zazwyczaj oznacza to znalezienie oryginalnego nośnika instalacyjnego systemu Windows. Za pomocą przycisku Odzyskiwanie w chmurze możesz ponownie zainstalować system Windows 10 z obrazu systemu bezpośrednio z serwerów Microsoft, więc nie będziecie musieli szukać dysku USB czy płyty DVD.

Wśród innych zmian należy wymienić wyszukiwarkę Windows, która będzie indeksowała teraz pliki tylko wtedy, gdy komputer nie jest aktywnie używany, co zwiększa ogólną wydajność naszego systemu. Wprowadzono także model Display Driver Model (WDDM) 2.7, który jest dobrą wiadomością dla tych, którzy używają wielu monitorów, ponieważ poprawia on wydajność wideo czy częstotliwość odświeżania w tych konfiguracjach. Na koniec dodano obsługę procesorów Intel Comet Lake 10. generacji i procesorów AMD Ryzen 4000, a na nowych komputerach Microsoft skończy obsługę 32-bitowych wersji systemu Windows 10.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.