Home / Aktualności / Logitech Z313 kontra Creative Inspire A250 – walka tanich głośników 2.1

Logitech Z313 kontra Creative Inspire A250 – walka tanich głośników 2.1

Logitech Z313 vs Creative Labs A250
Rynek głośników komputerowych nie jest może najprężniej rozwijającym się, lecz nie można również powiedzieć iż nic się na nim nie dzieje. Nawet tacy starzy gracze jak Logitech, Genius, Altec Lansing czy Creative Labs nie odświeżają listy swoich produktów tak często.

To jest jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się na porównanie zestawu głośnikowego 2.1 Logitech Z313 oraz Creative Labs A250, aby zobaczyć który jest faktycznie lepszy. Zobaczmy zatem, co mają do zaoferowania.

Moc

Całkowita moc znamionowa Logitecha Z313 to 25 watów (RMS), a jego pasmo przenoszenia wynosi od 48 Hz do 20 kHz, co jest wystarczające w przypadku małych lub nawet średnich pokojów.

Creative Labs A250 ma z kolei nieco mniejszą moc niż Logitech. W rzeczywistości, jest to dość niższa – to tylko 9 watów (RMS). Ale nie pozwólcie aby zmyliły was liczby, ponieważ ten system głośników jest zdolne do wykrztuszenia z siebie bardzo głośnego i intensywnego dźwięku. Jego pasmo przenoszenia to zakres od 40 Hz do 20 kHz, co oznacza, że ma głębszy bas niż Logitech.

 

Wygląd i funkcje

Creative Labs A250 01
Logitech Z313Zarówno Logitech jak i Creative są głośnikami są podobnej wielkości, a także zbliżonym wyglądzie. Satelity zestawu głośnikowego Logitech Z313 są kompaktowe, a przez to nie zajmują dużo miejsca na biurku. Lekko pochylone pod kątem w górę, są w stanie kierować muzykę bezpośrednio w stronę słuchaczy, zakładając że są one umieszczone na stole. W przeciwieństwie do droższego i wyższego rankingiem modelu Z323 Logitecha, satelity mają matowe wykończenie z tworzywa sztucznego, które nie pozostawiają odcisków palców na sobie.

Satelity Creative Labs A250 dla porównania są bardzo niewielkie i mają matowe wykończenie również z tworzywa sztucznego. Jest to najwidoczniej podyktowane względami finansowymi, no ale coż, drewno jest w cenie. Satelity obu systemów są dobrze wykonane, a gumy anty-poślizgowe w podstawie nie powodują ich  przypadkowego przemieszczania się. Są one także podłączone do głośnika niskotonowego przez nieodłączany kabel.

Logitech nie ma przycisków na satelicie, na szczęście, są one umieszczone na pilocie razem z włącznikiem głośników. Nie ma niestety kontroli basu czy wysokich tonów, ale pilot został również wyposażony w wyjście słuchawkowe. Creative Labs z kolei ma wygodną i łatwą w użyciu kontrolę głośności po stronie prawej satelity.

Oba zestawy mogą się natomiast poszczycić drewnianymi głośnikami niskotonowych, które są po prostu w rozmiarze większym od tostera, i przez to mogą być łatwo umieszczone pod stołem czy biurkiem. Mają one 4-calowy głośnik skierowany do dołu oraz otwór basowy skierowany centralnie na nas.

Instalacja tych zestawu głośnikowych 2.1 jest bardzo prosta, a wszystko co musimy zrobić, to podłączyć kabel z satelitów z tyłu subwoofera, podłączyć kabel zasilający z subwoofera do gniazdka i włączyć je. Bułka z masłem.


Jakość dźwięku

Creative Labs A250Minęło sporo czasu, odkąd ostatni raz słyszałem naprawdę dobrze brzmiące głośniki i spodziewaliśmy się tego, że systemy te mogą z powrotem wywołać uśmiech na twarzy szukających budżetowych zestawów audio typu 2.1.

Pod względem głośności, oba systemy są bardzo zbliżone dla małej / średniej wielkości pokoju lub biura. Poziom zniekształceń nie jest zbyt duży i możemy spokojnie odtwarzać dźwięk prawie na maksimum bez obawy, że stanie się on nieprzyjemny dla uszu.

Logitech Z313 01

Logitech Z313 ma przyjemny dźwięk ze średnimi tonami bardziej słyszalnymi niż dźwięki z pozostałej części częstotliwości.

W przeciwieństwie do większości głośników w tym przedziale cenowym, w tym również Creativa, Z313 brakuje wyraźnych wysokich tonów, natomiast ogólne brzemienie basu i wysokich tonów było przytłumione i mało przejrzyste. Nawet średnie tony brzmiały nieco rozmyte i przytłumione, ale było to najwidoczniej spowodowane nie najlepszym odwzorowaniem wspomnianych tonów wysokich , które znacznie osłabiły całość.

Creative Inspire A250 ma zdecydowanie subtelniejsze wysokie tony, bardziej ostre i wyraźne. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to czymś co oczekuje się głośników Creative Labs. Ogólnie byliśmy bardziej zadowoleni z słuchania muzyki czy oglądania filmów na zestawie Creative niż Logitech.

 

Subwoofer zestawu głośnikowego Logitech Z313 odwzorował naszą 40Hz próbkę dźwięku z łatwością przy umiarkowanym poziomie głośności, z bardzo mocnymi basami, aczkolwiek nie tak wyraźnymi.

Subwoofer głośników Creative Inspire A250, jak się mogliśmy domyślać był zaskakująco dobry i głośny, szczególnie porównując jego moc z zestawem Logitech Z313.Podsumowanie

Zarówno głośniki Logitech Z313 (kosztujące 140-150 zł) jak i Creative Labs A250 (koszt 140 zł) są zestawami głośników 2.1 ze średniej półki, które będą dobrze służyć do codziennego słuchania, lecz jeśli szukasz wyjątkowej jakość dźwięku w tej cenie, zalecamy szukać gdzie indziej.

Takie niedrogie zestawy oferuje średniej jakości dźwięk, którym brakuje odwzorowania dźwięków w przeciwnych do siebie zakresach częstotliwości,  zwłaszcza tonów wysokich w przypadku Logitecha. Jednak Inspire A250 od Creative Labs, robią to znacznie lepiej i tym samym są zdecydowanie lepszym wyborem z prezentowanego tu duetu głośników 2.1

 

Kup polecane przez nas głośniki Creative Inspire A250

Rynek głośników komputerowych nie jest może najprężniej rozwijającym się, lecz nie można również powiedzieć iż nic się na nim nie dzieje. Nawet tacy starzy gracze jak Logitech, Genius, Altec Lansing czy Creative Labs nie odświeżają listy swoich produktów tak często. To jest jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się na porównanie zestawu głośnikowego 2.1 Logitech …

Ocena końcowa

Ocena ogólna

Polecamy Creative Inspire A250

Podsumowanie : Niedrogie zestawy oferuje średniej jakości dźwięk, którym brakuje odwzorowania dźwięków w przeciwnych do siebie zakresach częstotliwości, zwłaszcza tonów wysokich w przypadku Logitecha. Jednak Inspire A250 od Creative Labs, zrobić to znacznie lepiej i tym samym jest zdecydowanie lepszym wyborem z prezentowanego tu duetu głośników 2.1

Twoja ocena: 4.73 ( 2 votes)
70