Home / Komputery mobilne i tablety / Lenovo ThinkPad X1 – pierwszy modularny tablet-laptop dostępny już wkrótce

Lenovo ThinkPad X1 – pierwszy modularny tablet-laptop dostępny już wkrótce

ThinkPad X1 tablet 03ThinkPad X1, czyli modularna hybryda znanego producenta Lenovo, dostępna będzie już niebawem bo w lutym, a część z modułów dołączy w kolejnych miesiącach tego roku.

W modularnej rodzinie znajdzie się mobilny tablet ThinkPad X1 Tablet z unikalnym wyglądem, ThinkPad X1 Yoga pierwszym ekranem wykonanym w technologii OLED (dostępne od kwietnia) oraz ultracienki i ultralekki ThinkPad X1 Carbon. Co więcej miłośnicy desktopowych rozwiązań otrzymają ThinkCentre X1 all-in-one, oferujący ciekawy design oraz niezaprzeczalną wydajność w grach czy przy pracy.

ThinkPad X1 CarbonDo urządzeń ThinkPad, Lenovo zaoferuje także klawiaturę z legendarnym TrackPointem, w której dostępne będą trzy kąty ustawienia klawiatury oraz klik, który niezaprzeczalnie kojarzy się z marką IBM, a teraz Lenovo.

Pierwszy tablet Lenovo z tej serii z systemem Windows będzie posiadał także wsparcie LTE Advanced, a tym samym jedne z najszybszych dostępów do internetu dostępnych w urządzeniach mobilnych. Na uwagę zasługuje też zdejmowany tylny panel, dzięki któremu będziemy mogli go łatwo naprawić oraz dokonać upgradu niektórych podzespołów.

Podobnie jak w Surface Pro Microsoftu, tak w Lenovo ThinkPad X1 do pomocy przy kreatywności, producent dołączył stylus, gadżet, który z pewnością ułatwi nam zaznaczanie tekstu, robienie notatek oraz rysowanie. Stylus mieszka sobie wewnątrz tabletu, gdzie jest także ładowany – niezaprzeczalny atut zapewniający nie tylko dogodność przechowywania, lecz również zdejmujący z nas obowiązek pamiętania o jego ładowaniu.

Ci, którzy myśleli, że 14 calowy ThinkPad X1 będzie pod jakimkolwiek względem poświęcał cokolwiek pod względem specyfikacji, mylą się, gdyż producent przewidział tam ekran o rozdzielczości 2160 x 1440, a co najważniejsze do sprzedaży trafią dodatkowe moduły baterii, projektora czy kamery 3D, za pomocą której przekształcimy każdy obiekt na jego trójwymiarowy odpowiednik. Jeśli mowa o wydajności, to nie mogło zabraknąć oczywiście dysków SSD o pojemności do 1 TB wykonanych w technologii M.2. Wydajność sieciowa to z kolei modem LTE Qualcomm Snapdragon X7 z 4G LTE Advanced i prędkościami pobierania do 300 Mbps.

Firmy z pewnością docenią obecność czytnika linii papilarnych oraz modułu Trusted Platform Module (TPM), który zapewni kolejną warstwę w systemie bezpieczeństwa, niezbędną w biznesie już od jakiegoś czasu.

Wśród wartych napomnienia akcesoriów do ThinkPada X1 należy wymienić bezprzewodową myszkę ThinkPad X1 Wireless Touch, która oferuje wyjątkowo kompaktowy rozmiar oraz po odwróceniu touchpad, pomocny np. przy prezentacjach, słuchawki wspierające system Dolby i podwójne membrany, dzięki czemu rozmowy, muzyka czy filmy nabiorą dodatkowej czystości i głębi, etui z magnetycznymi zatrzaskami, czy w końcu 65W mikro zasilacz dostępny dla ThinkPad X1 Carbon / X1 Yoga, który jest 58 procent mniejszy i 50 procent lżejszy niż tradycyjny dostępny z tabletami tej marki.

ThinkCentre X1

ThinkCentre X1 AIO, czyli wszystko w jednym, 27 calowy komputer z bezramkowym ekranem UltraHD, prezentować ma nie tylko niezaprzeczalny triumf designu, lecz również funkcjonalności i wydajności. Wśród częściowej specyfikacji tego modelu, udostępnionego przez Lenovo znalazł się procesor Intel Core i7 CPU, tradycyjny dysk HDD (o pojemności do 500GB) lub SSD (do 1TB) oraz maksymalnie 16GB RAM.

Tablet ThinkPad X1 dostępny będzie w cenie 899 dolarów, ThinkPad X1 Carbon pozbawi nas równowartości 1299 dolarów, X1 Yoga to wydatek rzędu co najmniej 1499 dolarów, zaś za ThinkCentre X1 AIO będziemy musieli wykrzesać co najmniej 1029 dolarów.

Do sprzedaży trafią także wspomniane wcześniej moduły – produktywności (koszt 149 dolarów), projektora (279 dolarów), kamery 3D (149 dolarów) oraz ThinkPad X1 Wireless Touch Mouse ((prawie 70 dolarów), etui sprzedawane za równe 50 dolarów, 65W mikro zasilacz dostępny w cenie 80 dolarów czy słuchawki, również za bez mała 70 dolarów. Lenovo nie podało ile będzie kosztowała dodatkowa bateria, rozszerzająca pracę tabletu o kolejne 5 godzin.

ThinkPad X1 modul 3D

ThinkPad X1 moduly projektora i 3D

ThinkPad X1 tablet 04 ThinkPad X1 tablet 02