Home / Artykuł sponsorowany / Laptopy gamingowe – co warto wiedzieć?

Laptopy gamingowe – co warto wiedzieć?

laptop keyboard

Czym różnią się laptopy gamingowe od tych zwykłych? Czy naprawdę lepsze do gier są komputery stacjonarne? Jakie zalety i wady mają laptopy do gier? Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu dla siebie? Jakie akcesoria mogą przydać się graczowi? Jakie modele są polecane przez ekspertów, czyli samych graczy? To tylko niektóre z dylematów, przed którymi staje duża część z nas.

Laptopy do gier zwane gamingowymi to po prostu mobilne komputery dla graczy. Wielu znawców tematu i samych graczy uważa, że laptop to rozwiązanie gorsze niż stacjonarny komputer głównie ze względu na mniejszą wydajność, ale dla wielu zakup laptopa jest lepszym wyjściem. Gdy pojawia się dylemat co wybrać – PC czy laptop, warto zgłębić temat i zastanowić się co będzie lepsze dla konkretnych potrzeb danego gracza. Nie ma jednego, jedynego najlepszego gamingowego komputera.

 

Co odróżnia laptopy gamingowe od „zwykłych” laptopów?

laptop dla graczy

Komputery dla graczy to profesjonalny sprzęt, nad którego konstrukcją pracują najlepsi inżynierowie. Gry komputerowe dostępne na rynku powodują, że wymagania sprzętowe są coraz większe.

Z tego względu laptopy dla graczy wyposażone są w najmocniejsze karty graficzne. Coraz częściej posiadają także czterordzeniowe procesory, a także oczywiście dużą ilość pamięci RAM. Taki sprzęt posiada także najwyższej jakości karty dźwiękowe i głośniki oraz dodatkowe funkcje (np. podświetlenie klawiatury, dodatkowe klawisze, możliwość ich programowania). Oczywiście równie ważny jak parametry techniczne jest charakterystyczny design.

 

Plusy i minusy laptopów do gier w porównaniu do komputerów PC

Niektórzy gracze uważają, że nic nie zastąpi stacjonarnego komputera, jednak wielu decyduje się jednak na zakup laptopa z uwagi na kilka zalet, tj.:

  • najważniejsza zaleta – mobilność, która sprawdzi się w sytuacji, kiedy często przemieszczamy się z komputerem, np. podróżujemy
  • zajmuje mało miejsca w porównaniu z pecetem
  • nie ma konieczności składania i konfigurowania komputera – użytkownik nie musi mieć żadnej wiedzy na temat konfiguracji
  • energooszczędność – zużywa kilkukrotnie mniej prądu niż pecet.

Oczywiście oprócz zalet laptopy dla graczy mają także wady, oto one:

  • nie ma możliwości rozbudowy – dlatego w przypadku pojawiania się coraz bardziej wymagających gier są małe możliwości ulepszenia
  • nie ma możliwości moddingu i overclockingu
  • niższa wydajność
  • wysokie ceny.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru laptopa gamingowego?

Podczas wyboru laptopa do gier warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów: matrycę, procesor, kartę graficzną, pamięć RAM, głośniki, dodatkowe funkcje.

Matryca powinna wyświetlać obraz w jakości Full HD, a jej przekątna powinna wynosić 17 cali (jest to jednak dość subiektywny parametr).

Zarówno procesor, jak i karta graficzna powinny być jak najwydajniejsze. Uwaga na tzw. zjawisko wąskiego gardła, czyli sytuację, gdy procesor jest zbyt słaby w stosunku do karty graficznej i ogranicza jej wydajność.

Pamięć RAM powinna być jak największa (najlepiej by były to kości DDR3).

Głośniki powinny generować dźwięk dobrej jakości. Nawet jeśli jakość nie będzie zadowalająca, zawsze można podłączyć głośniki zewnętrzne.

Dodatkowe funkcje takie jak podświetlenie klawiatury, możliwość programowania klawiszy czy dysk SSD znacznie poprawią komfort grania.

Inne kwestie (AMD/Intel, SLI, Crossfire)

Gracze spierają się o to która platforma jest lepsza – AMD czy Intel. Uważa się jednak, że ponieważ w procesorach mobilnych częściej stosuje się Intel, to jednak ta platforma jest lepsza. Komputery w nią wyposażone są wydajniejsze i nie ograniczają mocy kart graficznych oraz są bardziej energooszczędne.

SLI lub Crossfire to określenie połączenia co najmniej dwóch kart graficznych. Takie połączenie oznacza wzrost wydajności, ale jednocześnie znacząco zwiększa cenę sprzętu.

 

Przydatne akcesoria

Kupując laptopa do gier, warto zainwestować także w myszkę dla gracza oraz podkładkę chłodzącą. Ta pierwsza jest niezbędna w przypadku gier typu FPS (strzelanki jednoosobowe) i RTS (strategiczne gry czasu rzeczywistego).Podkładka chłodząca będzie przydatna do obniżenia temperatury obudowy i podzespołów, co dotyczy zwłaszcza wydajnych laptopów, które często bardzo się nagrzewają.

 

Polecane modele

Dużym uznaniem wśród graczy cieszą się laptopy gamingowe firmy MSI. Dostępne są zarówno modele o przekątnej ekranu 15,6 cala, jak i 17 cali. Wszystkie wersje posiadają smukłą i dość lekką obudowę. Choć wygląd nie jest najważniejszy w przypadku laptopów do gier, to jednak te mają bardzo atrakcyjny design. Wyposażone są w karty graficzne Nvidia Geforce GTX i rozdzielczość Full HD oraz bardzo wydajne procesory Intel Core i7.

Jeden z najmocniejszych modeli MSI, czyli  GT72S 6QE-071 Dominator Pro G  został wyposażony w bardzo wydajny procesor Intel Core szóstej generacji Skylake i pamięć RAM DDR4-2133 Hz. Poza tym posiada ekspresowe interfejsy bezprzewodowe, dysk SSD z magistralą 3. Gen PCI-E (M.2) i nowy segment USB 3.1. Ma atrakcyjny design i bardzo wydajny system chłodzenia oraz system audio 2.1. Oczywiście najlepsze parametry powodują, że cena może niektórych nieco przerazić. Taki profesjonalny sprzęt gamingowy nie kosztuje mało. Cena tego modelu to ponad 9 000 zł.

Laptopy do gier MSI, także opisywany wyżej model, można kupić tu: http://www.redcoon.pl/c02040101-Notebooki-profesjonalne.

Inne polecane przez samych graczy modele to: Asus GL552VW-CN019T ze względu na dobre parametry i przystępną cenę, Lenovo Y700-15 z racji dobrej relacji ceny do możliwości sprzętowych, Acer Aspiro Nitro
VN7-592G ze względu na trakcyjny design czy Dell Inspiron 7559 z powodu atrakcyjnej stylistyki i łatwości dostępu do podzespołów umożliwiającej modyfikację.