Home / Aktualności / Kupno tabletu. Kryteria wyboru.

Kupno tabletu. Kryteria wyboru.

Kupno tabletu

Rynek mobilny w tym tabletów jest obecnie bardzo nasycony. Dlatego kupno tabletu nie jest czynnością łatwą i poza kosztami może wpędzić nas we frustracje.

Zawężenie naszych wymagań i określenie zadań jakie ma spełniać znacznie zmniejszy ryzyko niewłaściwego zakupu.


Kupno tabletu. Kryteria wyboru.

W mniej niż 10 krokach można wykreować obraz idealnego tabletu. To pozwoli cieszyć się nim już od zakupu . Jest to jeszcze ważniejsze gdy kupować tablet jest prezentem dla ukochanej osoby.

1. Wielkość ekranu

Wygląd tabletu i jego komfort użytkowania podyktowany jest zarówno samym wyświetlaczem co jego rozmiarami. Na rynku dostępne są tablety o rozmiarach od 7 do ponad 10 cali. Na tym etapie należy sobie zadać pytanie czy tablet będziemy często przenosić, czy będzie on używany w domowym zaciszu. Jeśli tablet będzie twoim cieniem to powinieneś się raczej zdecydować na 7 lub ewentualnie 8 calowe urządzenie.

2. Rozdzielczość ekranu w tablecie

Tanie laptopy zwykle mają małe rozdzielczości ekranów w jakie są wyposażone. Poczynając od tych 480 x 800 pikseli, które znane są chociażby z wielu smartfonów. Większy ekran przekłada się jednk na mniejsze upakowanie pikseli (czyli tz. PPI) a w rezultacie na gorsze doznania przy graniu, oglądaniu filmów czy przy aplikacjach graficznych.

Rozdzielczość HD czyli 720 x 1280 pikseli jest w zasadzie standardem. Od niej powinniśmy zaczynać rozpatrywanie kupna tabletu jeśli nie chcemy być zawiedzeni.

Jeśli jednak nasze finanse są nieco większe to kupno tabletu takiego jak nowy Nexus 7 (rozdzielczość ekranu 1200 x 1920 pikseli) lub Nexus 10 (2560 x 1600 pikseli). Dla fanów apple proponujemy wyświetlacze Retina display oferujące 2048 x 1530 piseli.

3. Czas pracy na baterii

Czas pracy na baterii będzie się różnił w zależności od wielkości ekranu, użytego procesora (jedno, dwu czy czterordzeniowego), pojemności baterii czy optymalizacji samego systemu z jakim działa tablet.

Tablety 7-8 cali

Ipad Mini (2 generacja)Nowy Nexus 7Samsung Galaxy Tab 3 7.0Samsung Galaxy Note 3 8.0
ProcesorApple A71.5GHz Snapdragon S4 Pro1.2 GHz Cortex A9 (dwurdzeniowy)1.6GHz Cortex A9 (czterordzeniowy)
Ekran (w calach)7.97.027.08.0
Rozdzielczość1536 x 20481200 x 1920600 x 1024800 x 1280
Bateriab.d3,9504,4504,600
Czas pracy na baterii (w godzinach)109118

Tablety 9-11 cali

Ipad AirNexus 10Samsung Galaxy Tab 3 10.1Samsung Galaxy Note 3 10.1Microsoft Surface 2Nokia Lumia 2520
ProcesorApple A71.5GHz Cortex A15 (dwurdzeniowy)1.2 GHz Intel Atom (dwurdzeniowy)1.6GHz Cortex A9 (czterordzeniowy)NVIDIA Tegra 42.2GHz Qualcomm Snapdragon 800 (czterordzeniowy)
Ekran (w calach)9.710.010.110.110.610.1
Rozdzielczość1536 x 20481600x 2560800 x 12801600x 25601080 x 19201080 x 1920
Bateriab.d9,0006,8008,2204,2008,000
Czas pracy na baterii (w godzinach)1098101011


4. Kupno tabletu pod względem marki

kupno tabletu: markowy czy nieW zależności od tego czy przykładasz wagę do markowego tabletu (i tym samym sprawdzonego producenta, który żąda nieco więcej za swój produkt), czy nie, to kryterium znacznie zawęża obszar poszukiwań.

Decydując się na kupno tabletu niemarkowego należy mieć jednak na uwadze, że aktualizacje na takie urządzenie może być opóźniona w stosunku do czołowych producentów lub wcale się nie pojawić.

Drugą sprawą dotyczącą marki jest udzielana gwarancja. Znani producenci kuszą długą gwarancją i szybką naprawą gdyż w trosce o reputacje nie mogą sobie pozwolić na jej nadszarpnięcie. Mali producenci nie zawsze mogą sobie na to pozwolić.


5. Wybór systemu operacyjnego

Na chwilę obecną systemami na tablety są iOS, Android, Windows RT oraz Windows. Choć można jeszcze spotkać tablety z systemem BlackBerry OS to jednak ze względu na problemy tej firmy zarówno aktualizacje jak i same aplikacje są bardzo ograniczone.

Jeśli wyborem będzie ilości różnorodność aplikacji to platforma Apple jest zwycięzcą w tej kategorii. Jednak system Android depcze mu po piętach, nieznacznie ustępując. Choć aplikacji na Windows RT oraz Windows 8 jest mniej to ich liczba intensywnie rośnie z każdym dniem.

System Windows może być znaczącym czynnikiem gdyż jest on bardzo często używany w laptopach czy komputerach osobistych. To z kolei pozwala na łatwiejsze używanie tabletu ze względu na obeznanie z ty systemem, jak również te same aplikacje.

6. A może iPad?

apple ipadNie gloryfikując produktu Apple jakim jest iPad należy mieć na uwadze, że za nieco większą ceną kryje się precyzja wykonania i jak wspominaliśmy wcześniej potężne oręże aplikacji.

Problem jaki się wiąże z wyborem iPada to dosyć drogie akcesoria czy brak obsługi standardu Flash (choć Adobe chce ten format uśmiercić to jest on jednak nadal bardzo popularny i powszechnie stosowany).

Niemniej jednak do naszego wyboru pozostają iPad Air, iPad Mini oraz wcześniejsze odmiany iPada. W większości tablety Apple występują w wersjach z 16 / 32 / 64 GB.

Producent ten jednak  wprowadził ostatnio także wersję 128 GB dedykowaną tym, dla których mniejsza pojemność nie wystarcza czy to do zabawy czy pracy. Należy pamiętać, że wszystkie produkty marki Apple nie posiadają gniazd rozszerzeń pamięci tak jak to jest w przypadku większości konkurencyjnych rozwiązań.

Atutem tabletów Apple jest także wysoka jakość i rozdzielczość wyświetlaczy Retina display (z wyjątkiem iPada mini ze zwykłym wyświetlaczem, który ma dwukrotnie niższą rozdzielczość niż jego więksi bracia). Duża część tabletów w tym bazujących na Androidzie posiada niskiej jakości ekrany, przez co możliwe jest osiągnięcie niskiej ceny.

7. Tablet do zabawy czy pracy

Microsoft Surface Pro 2Kupno tabletu w dużej mierze wiąże się z jego późniejszym przeznaczeniem. Jeśli chcemy na nim grać (nie wydający przy tym za dużo pieniędzy na gry czy aplikacje) to idealny okaże się system Android. Konkurencja w postaci iOS czy Winows RT / 8 oferuje więcej płatnych tytułów niż system Google.

Jednak gdy naszym priorytetem jest praca, to system operacyjny Apple iOS okaże się lepszy ze względu na większą ilość oferowanych aplikacji i ich jakość (w większości przypadków).

Zaznaczyć jednak należy iż aplikacja Outlook do obsługi poczty elektronicznej dostępna jest jedynie na system Windows RT / 8.

8. Fizyczna czy wirtualna klawiatura

Niektóre tablety można kupić w zestawie z klawiaturą, chociażby te bazujące na Windows RT – Surface 2 od Microsoftu, Nokia 2520 czy Asus Transformer z systemem Android. Jest jednak wiele dostępnych tabletów gdzie można wykorzystać klawiatury ze złączem micro USB lub Bluetooth.

Jeśli jednak fizyczna klawiatura nie jest dla ciebie najważniejsza to możliwości jest znacznie więcej. Wirtualna klawiatura dostępna jest we wszystkich współczesnych tabletach.

9. Cena

Jeżeli wyznacznikiem zakupu tabletu jest dla ciebie nie rozdzielczość, marka, ilość aplikacji czy akcesoria lecz cena, kupno tabletu będzie jeszcze bardziej łatwe. Choć konkurencja stara się wyceniać podobnie swoje produkty to i tak cena iPada będzie się znacznie różnić od ceny podstawowego tabletu dla dziecka.

W przypadku ograniczeń w naszym budżecie najczęściej cierpi nie tylko rozdzielczość ekranu, ale także a może i przede wszystkim prędkośc procesora, ilość pamięci RAM oraz tej na pliki użytkownika czy jakość wykonania.

 

Mamy nadzieję, że powyższe kryteria choć trochę ułatwią wam wybór tabletu, szczególnie w okresie przed świątecznym.

4 komentarze

  1. Acha, w takim razie wszystko sie zgadza.

  2. Hmm.. Ja z kolei miałem dobra przygodę z Samsungiem. Gdy mój Galaxy S2 szwankował i nie pomagał reset do ustawień fabrycznych wysłałem go (bezpłatnie) do producenta. Po niespełna tygodniu telefon do mnie wrócił z pełną dokumentacją z przeprowadzonych testów, które wykazały, że wadliwa bateria była wszystkiemu winna. Samsung mógł mnie przecież skasować za te testy jako,że bateria (szczególnie po roku czasu) nie podlega gwarancji. Czy nie markowy producent aż tak by się tym wszystkim przejmował?

    • Ja nie pisałem, że nie jestem zadowolony z naprawy samsunga albo że była to „zła” przygoda, tylko że rozśmieszył mnie fakt, że serwis mniejszej firmy szybciej sobie poradził z problemem. Ale to pewnie wynika z tego, że właśnie samsung ma wiele do roboty bo to duża firma.

  3. „Drugą sprawą dotyczącą marki jest udzielana gwarancja. Znani producenci kuszą długą gwarancją i szybką naprawą gdyż w trosce o reputacje nie mogą sobie pozwolić na jej nadszarpnięcie. Mali producenci nie zawsze mogą sobie na to pozwolić.”

    W zasadzie tak to wygląda, ale są wyjątki. Kupiłem niedawno taki tablet http://tabletyplug.pl/produkty/tablety/plug-force/ i w momencie jak do mnie przyszedł miał uszkodzone wejście na słuchawki, więc go oczywiście odesłałem, korzystając właśnie z gwarancji door-to-door. Po około tygodniu wrócił już bez tej wady i do tej pory działa bez zarzutu 🙂 Natomiast kiedy smartfona samsunga z uszkodzonym wyświetlaczem (jeszcze na gwarancji) naprawa trwała dwa tygodnie. A nikt mi nie wmówi, że Plug jest bardziej znaną marką niż samsung 🙂 Pozdrawiam!