Home / Komputery Stacjonarne / Karty graficzne / Kup tanią kartę Radeon RX 460 i odblokuj ją dla większej wydajności

Kup tanią kartę Radeon RX 460 i odblokuj ją dla większej wydajności

asus-rx-460-strix-o4gRadeon RX 460 będący członkiem rodziny budżetowej riposty dla układów Pascal od NVIDII, jest i tak łakomym kąskiem dla mniej wymagających graczy. A co jeśli dałoby się z niego wycisnąć nieco więcej?

Do tego wniosku doszedł chyba jeden z użytkowników tej karty, niejaki der8auer, któemu udało się odblokować zarówno shadery jak i jednostki TMU z dotychczasowych 896 shaderów / 56 TMU do 1024 / 64 TMU. Tym samym udowodnił on, że ten budżetowy układ Polaris 11 stać na więcej.

radeon-rx-460-odblokowywanie-04

Jak więc dokonać tego jakże łatwego upgradu naszego Radeona z serii 460? Na początek należy zrobić backup BIOS-u naszej karty na “wszelki wypadek”. Można do tego celu posłużyć się GPU-Z, lub innym, który umożliwi zapisanie pliku BIOS na naszym komputerze (laptopie), czy nośniku danych.

Korzystając z odpowiedniego pliku BIOS (na czas pisania tego artykułu dostępne były te dotyczące jedynie dwóch kart), który można pobrać klikając na odpowiedniej dla waszej karcie – ASUS RX 460 STRIX O4G lub Sapphire RX 460 Nitro 4G, należy sflashować BIOS waszej karty. 

Jeśli nie jesteście czegoś pewni, to korzystając z tego linku możecie zapoznać się z instrukcją.

Łącznie jak się dowiadujemy, der8auer przetestował 6 kart, do których odpowiednie pliki BIOS-u pojawią się najprawdopodobniej już niebawem. Obiecuje on też pracę nad większą ilością kart.

radeon-rx-460-odblokowywanie-01

Następnie po uruchomieniu pliku “flash unlocked bios.bat” i sflashowaniu BIOS-u karty, po ok. 15 sekundach, powinno wszystko zakończyć się powodzeniem, oddając nam tym samym dodatkowe 10 procent wydajności.

Przeprowadzone na przykładzie testu 3DMark Firestrike oraz gry Wiedźmin 3 dowodzą, że uzyskano w ten sposób 7 procent dla karty ASUS i 9 dla Sapphire jeśli chodzi o 3DMarka i 9-12 procent w przypadku ASUSA i 5-6 jeśli chodzi o grę Wiedźmin i kartę Sapphire. Przy okazji zanotowano nieznaczny, bo wynoszący 4W wzrost zużycia energii, ale to jest chyba oczywiste.

Jedną ważną sprawą, którą trzeba mieć na uwadze jest to, że nikt nie wie jak zachowywać się będzie karta po aktualizacji oprogramowania, w tym sterowników ReLive, które weryfikują stosowany przez kartę BIOS. Czy przysporzy to problemów z ich instalacją czy nie, czas pokaże.

Flashowanie BIOS oraz wszelkie czynności z odblokowywaniem dodatkowej wydajności w kartach Radeon RX460 robicie tylko i wyłącznie na SWOJE RYZYKO. Zarówno nasz portal jak i der8auer nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ew. uszkodzenie karty wynikające z tego procesu.

 

Źródło: overclocking.guide

 

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.