Home / Aktualności / Królowa polskich szos powraca w postaci Syreny z Kutna

Królowa polskich szos powraca w postaci Syreny z Kutna

Królowa polskich szos Syrena z Kutna
Polski przemysł motoryzacyjny ma jeszcze szanse się odrodzić, dzięki takim projektom jak New Warsaw czy opisywany w niniejszej wiadomości prototyp nowej Syreny z Kutna. Przodek tworzonej właśnie Syrenki produkowany był w latach 1957-1983 m.in. przez warszawską fabrykę FSO (modele 100-105) oraz FSM z Bielska-Białej (model 105).

Nowa Syrena z Kutna powstaje dzięki inicjatywie firm Polfarmex S.A. oraz AMZ-Kutno Sp.z o.o. – tworzą one stworzone w tym celu konsorcjum. W pracach nad nową ”Królową” pomaga koordynatorem jest Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A.

Prace nad Syreną z Kutna rozpoczęły się już w 2011 roku i jak widać na poniższych zdjęciach nie ograniczają się one do stworzenia szkiców czy makiety nowego, polskiego samochodu.


Co prawda widać w obecnym prototypie, że wykorzystano w nim elementy choćby Fiata 500 (przednie lampy oraz kierunkowskazy), niemniej na tym etapie budowy auta jest to jak najbardziej zrozumiałe i ”wybaczalne” – podobnie jak zastosowane kołpaki w miejscu stylowych alufelg.

Swoistym podsumowaniem dotychczasowego etapu rozwoju nowej Syreny było zorganizowane w dniu 20.12.2013 sympozjum naukowo-przemysłowe związane z „Reaktywacją polskiego przemysłu motoryzacyjnego – Syrenka”. Swój udział w ww. sympozjum wzięły takie uczelnie oraz firmy jak: Politechnika Poznańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska, studio projektowo-obliczeniowe INVENCO, G3 Spółka zo.o., ASP oraz Przemysłowy Instytut Motoryzacji – PIMOT.

Trzymamy kciuki aby oba projekty (Syreny oraz Warszawy) wyszły poza fazy opracowywania prototypów i weszły choćby do małoseryjnej produkcji, tak by mogły cieszyć oczy milionów Polaków na ulicach Polski i nie tylko.

Źródło: Portal Gospodarczy Kutno

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.