Home / Aktualności / Koroner stwierdził zgon – Microsoft Internet Explorer nie żyje 1995 – 2022

Koroner stwierdził zgon – Microsoft Internet Explorer nie żyje 1995 – 2022

W maju ubiegłego roku Microsoft ogłosił, że w tym roku Internet Explorera w jego tradycyjnej formie przestanie istnieć. Teraz dotrzymując słowa 27 letnia (prawie) przeglądarka (swoją premierę miała bowiem w Sierpniu 1995 roku) przestała być oficjalnie wspierana aczkolwiek jej jeszcze nie stare serce  nie przestanie tak naprawdę bić.

Aplikacja komputerowa przeglądarki przestała być obsługiwana w najnowszych wersjach systemu Windows 10 — nie jest dostępna w systemie Windows 11. Wkrótce potem Microsoft wypuści aktualizację systemu Windows, która całkowicie usunie przeglądarkę Internet Explorer z urządzeń z systemem Windows 10 i przekieruje użytkowników do Edge, jeśli spróbują uzyskać dostęp do aplikacji.

Internet Explorer nie zostanie jednak całkowicie oddany do podręczników historii. Będzie działać w trybie Internet Explorer w Microsoft Edge, umożliwiając dostęp do starszych witryn i aplikacji opartych na przeglądarce Internet Explorer bezpośrednio z nowszej przeglądarki bazującej na Chromium. Tryb będzie obsługiwany co najmniej do 2029 r., podczas gdy użytkownicy systemu Windows 8.1 i systemu Windows 7 z rozszerzoną aktualizacją zabezpieczeń będą mogli korzystać z trybu IE do stycznia 2023 r.

Aby włączyć tryb IE w Edge, należy wpisać edge://settings/defaultbrowser, przełącz „Zezwalaj na ponowne ładowanie witryn w przeglądarce Internet Explorer” i uruchom ponownie przeglądarkę.

Wiele firm podobno trzyma się Internet Explorera, nawet gdy Microsoft kończy wsparcie z uwagi na oprogramowanie serwerowe współpracujące najlepiej właśnie z tym browserem. Według danych firmy Lansweeper 47% z ponad dziewięciu milionów urządzeń z systemem Windows 10 w 33 000 organizacji nadal korzysta z Eksploratora, a 79% nie korzysta nawet z najnowszej wersji systemu Windows 10, nie mówiąc już o systemie Windows 11.

Credit (zdjęcie): The Washington post

Przeglądając fora i serwisy społecznościowe nie sposób nie zauważyć mieszanych uczuć względem IE. Jedni co wielbią, drudzy cieszą, że w końcu odeszła. A jakie jest wasze zdanie, jak wam przysłużył (lub wręcz się przeciwnie) leciwy „odkrywca”? Dajcie nam znać w komentarzach.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.