Home / Aktualności / Kopacze krypto walut kontra NVIDIA 1:0

Kopacze krypto walut kontra NVIDIA 1:0

Każdy uczeń liceum wie, że akcja tworzy reakcję. Takiego obrotu rzeczy można się było spodziewać po wprowadzonym przez NVIDIA wraz z RTX 3060 zabezpieczeniami dotyczącymi wydajności karty podczas miningu. Aby to osiągnąć, firma ta wprowadziła algorytm anti-mining, który jest zasadniczo uściskiem dłoni (z ang. handshake) między sterownikiem, układem RTX 3060 i VBIOS karty. Ten uścisk dłoni sprawdza te trzy komponenty, aby wykryć, czy trwa wydobywanie, ograniczając w tym przypadku wydajność karty.

Jak wiemy górnicy krypto walut umieszczają swoje procesory graficzne na platformach, na których większość procesorów graficznych nie korzysta z wyjść wideo. Z uwagi na to, że karta graficzna może wykryć, czy jest do niej podłączony monitor czy nie, jest w stanie uruchomić algorytm zapobiegający wydobywaniu. Jednak nawet taką rzecz można ominąć. Jednemu z użytkowników forum Quasar Zone udało się ominąć ograniczenie, po prostu instalując atrapę wtyczki HDMI. Używając zaślepki, karta myśli, że jest podłączona do monitora i dzięki temu działa normalnie. Korzystając z tego obejścia, użytkownik był w stanie skonfigurować czterokierunkową platformę miningową GeForce RTX 3060 z mocą przerobową 48 MH / s na GPU, w rezultacie uzyskując 192 MH / s. Wspomniane atrapy wtyczek HDMI można już kupić za ok. 30 złotych, więc jak się można domyślać, cena nie stanowi problemu. 

Rozgrywka między producentem kart graficznych a tzw. górnikami krypto walut nadal trwa. Choć udało się obejść ograniczenie wydajności zabezpieczonych kart, nie oznacza to, że NVIDIA się poddała bez walki. Niepokojący jest jednak fakt jak szybko udało się zabezpieczenia obejść i w jak łatwy sposób. W tym miejscu nasuwa się pytanie czy producent rzeczywiście chce ograniczyć swoje karty. W świecie biznesu obowiązują twarde zasady i na koniec dnia produkt sprzedany to pieniądze na koncie, nie ważne kto je w naszej kieszeni umieści. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.